השרים אישרו חוק שיקשה להשעות עובדים החשודים בפלילים

הגרסה החדשה של החוק כוללת סעיף רטרואקטיבי שצפוי לקצר את משך השעייתם של החשודים. השר חיים כץ, שהוא ובנו חשודים בפרשת השחיתות בתעשייה האווירית, תומך בהצעת החוק

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר כץ בדרך לישיבת הממשלה, במארס
השר כץ בדרך לישיבת הממשלה, במארסצילום: אוהד צויגנברג

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) גרסה חדשה לחוק המטיל הגבלות על השעיית עובדים הנתונים בחקירה פלילית, שטרם הוגש כתב אישום נגדם. החוק החדש כולל לראשונה סעיף רטרואקטיבי שצפוי לסייע לנחקרים, כמו עובדי התעשייה האווירית שנחקרו בחשד לשחיתות, ולקצר את משך השעייתם מעבודתם.

את החוק הגיש יו"ר הקואליציה, דוד ביטן (הליכוד). מדובר בגלגול חדש להצעה שנגנזה לפני שבועות אחדים, לאחר שאחד מיוזמיה, ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), הבהיר שבכוונתו להציג נוסח אחר שיבהיר שהחוק איננו רטרואקטיבי. ביטן, שהצהיר בעצמו שהחוק לא נועד לחול רטרואקטיבית, שיפץ את הנוסח המקורי והוסיף אליו את הסעיף המחיל אותו גם על חשודים בפלילים שחקירתם החלה עוד לפני חקיקתו של החוק.

בנו של השר כץ, יאיר כץ, בבית משפט השלום בראשון לציון, במארסצילום: עופר וקנין

בסביבתו של שר העבודה והרווחה חיים כץ הבהירו היום שהוא תומך בהצעת החוק אך אינו פועל כדי לקדמה. כץ שימש בעבר מזכיר הארגון הארצי של עובדי התעשייה האווירית, ובנו, יאיר כץ, הוא אחד הנחקרים המרכזיים בפרשת השחיתות בתעשייה האווירית הנחקרת בימים אלה. השר כץ עצמו נחקר במסגרת הפרשה בשבוע שעבר בחשד לעבירות מתחום טוהר המידות ואיומים.

כץ הבן וחבריו חשודים בסחיטה באיומים בכך שאילצו עובדים בתעשייה האווירית להתפקד לליכוד ולהצביע בבחירות המוקדמות לפי רשימות שהכין על פי החשד השר כץ, תוך איומים שתיפגע פרנסתם אם לא יעשו כך.

הצעת החוק קובעת שמעסיק יוכל להשעות עובד בגוף ציבורי בשל חקירה פלילית נגדו לתקופה של עד 45 ימים בלבד, אם עדיין לא הוגש כתב אישום נגדו. החוק מחריג שורה של עבירות פליליות וקובע שבמקרים של חשדות לעבירות מין, לגניבה או לפגיעה במקום העבודה, ניתן יהיה להשעות עובד גם לתקופה ממושכת יותר.

בסעיף הרטרואקטיבי בחוק החדש נכתב כי הוראות החוק יחולו, בין השאר, "על עובד שההחלטה על השעייתו התקבלה לפני יום פרסומו של חוק זה, ובלבד שהתקבלה החלטה על חידוש השעייתו או הארכתה לאחר יום פרסומו של חוק זה". ביטן הסביר בהצעת החוק כי, "הליכי ההשעיה המתקיימים בעניינם של עובדים והשעייתם כשלעצמה מהווים כתם ופגיעה חמורה בחזקת החפות המוקנית לכל אחד מהם ובזכויות יסוד חוקתיות לכבוד, לשם טוב, לחירות וצדק והם נושאים אות קין של כתם ההשעיה תקופה ארוכה. בכך נגרם נזק לתדמיתם ולמוניטין שצברו בעבודתם וכן נזק נפשי המתווסף לנזק הכלכלי של אובדן השתכרות בתקופת ההשעיה".   

לדברי ביטן, הוא הוסיף את הסעיף הרטרואקטיבי בעקבות בקשת משרד המשפטים שיבהיר אם כוונתו להחיל את החוק גם על מקרים 'קודמים. אלא שלדברי ביטן, "החוק החדש לא חל על מקרים קיימים אלא רק על מקרים חדשים והארכה של תקופת השעיה" .

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ