נתניהו: חוק הלאום יאושר בקריאה ראשונה בתוך שבועיים; תוקם ועדה בראשות הליכוד לקידומו

מקור בקואליציה אמר ל"הארץ" כי פתרון המחלוקות סביב החוק יידחה אחרי אישורו בקריאה ראשונה. השרים טרם הכריעו אם לקבוע בחוק שישראל היא "מדינה יהודית בעלת משטר דמוקרטי" או להשמיט אזכור לדמוקרטיה מהנוסח הסופי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (שני) כי חוק הלאום יאושר בקריאה ראשונה בתוך שבועיים. לדבריו, הכנסת תצביע על החוק עוד לפני צאתה לפגרת הקיץ בסוף החודש.

"בכל מקום שאני מבקר בו אני מדגיש את מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. הדבר הזה הוא מרכזי, הוא בעצם הוויית קיומנו", אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד והבהיר שעל הקואליציה להתגייס כדי לסייע לאשר את החוק השנוי במחלוקת בסד הזמנים שקבע. "זה זמן קצר אבל המאמץ ייעשה", אמר נתניהו. יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, אמר ל"הארץ" כי נכון לעכשיו החוק יובא להצבעה בשבוע האחרון של כנס הקיץ, בסוף החודש.

נתניהו עם מזכיר הממשלה צחי ברוורמן (מימין) והשר זאב אלקין בישיבת ממשלה, אתמול

מקור בקואליציה המעורה בעבודת צוות השרים המגבש את חוק הלאום, אמר ל"הארץ" כי "הקואליציה מתקשה להגיע לנוסח מוסכם לחוק". לדבריו, "נתניהו לוחץ לאשר את החוק בתוך שבועיים, ולכן יצביעו על נוסח שאין לגביו הסכמה מלאה ואת המחלוקות ינסו לפתור רק לקראת הקריאה השנייה והשלישית אחרי הפגרה".

ראשי מפלגות הקואליציה סיכמו על הקמת ועדה מיוחדת בכנסת שתפעל לקידום הצעת החוק והכנתה לקריאה שנייה ושלישית. הוועדה תהיה מורכבת מ-16 נציגים, חברי ועדות החוקה והכנסת, והיא תכלול 10 חברי קואליציה ושישה חברי אופוזיציה. בראש הוועדה צפוי לעמוד ח"כ אמיר אוחנה (ליכוד). נתניהו התעקש שבראש הוועדה יעמוד נציג ליכוד, כדי לאותת שהחוק הוא יוזמה ישירה של מפלגת השלטון, על אף שמפלגות נוספות ביקשו לקדם הצעות ברוח דומה. 

צוות השרים שהוקם כדי לגבש הסכמה של הקואליציה על נוסח החוק עדיין לא השלים את משימתו. חברי הצוות, השרים יריב לוין (ליכוד), איילת שקד (הבית היהודי) ואלי כהן (כולנו), מתלבטים לגבי הנוסח בשתי סוגיות מרכזיות: אזכור המשטר הדמוקרטי במדינה ומעמדה של השפה הערבית. חברי הוועדה עדיין לא הכריעו אם לקבוע שישראל היא "מדינה יהודית בעלת משטר דמוקרטי" או להשמיט אזכור לדמוקרטיה בנוסח החוק ולהסתפק בסעיף עמום הקובע כי ישראל היא "מדינה יהודית ברוח העקרונות שבהכרזה על הקמת מדינת ישראל".

נכון לעכשיו החוק צפוי לכלול הבדלה בין מעמד השפה הערבית לעברית. "יש התלבטות בין שני נוסחים אפשריים לגבי ההגדרה המדויקת של הערבית", אמר מקור המעורה בניסוח החוק. כך, בעוד שהעברית תוגדר בחוק כ"שפת המדינה", לערבית, על פי גרסה אחת, יינתן "מעמד מיוחד במדינה". לפי גרסה אחרת, יתווסף סעיף הקובע כי "אין באמור בסעיף זה כדי לפגוע במעמד שניתן בפועל לשפה הערבית לפני תחילתו של חוק יסוד זה".

השר לוין נפגש בשבוע שעבר עם נציגי הסיעות החרדיות, בהם חברי הכנסת משה גפני ומאיר פרוש מיהדות התורה, ואלו ביקשו להכניס בחוק כמה שינויים. כך, לבקשת החרדים תתווסף לחוק היסוד - לראשונה - הוראה שהמדינה תשמור על המורשת הדתית וכן על המקומות הקדושים על פי המסורת. בסעיף הקובע כי "המדינה תפעל לשימור המורשת התרבותית וההיסטורית של העם היהודי בקרב יהדות התפוצות" תתווסף לצד המלה "ההיסטורית" גם המלה "והדתית". בדיון שקיים צוות השרים ביום ראשון שעבר הביעו המשתתפים מורת רוח מהעובדה שהחוק עשוי לפגוע במעמדם של הדרוזים בישראל, בשל תרומתם המשמעותית למדינה והתנדבותם לצה"ל, וכעת נבחנות חלופות שונות כדי להדגיש את הערך שמייחסת המדינה לשילובם בחברה.

מנכ"ל התנועה הרפורמית, גלעד קריב, מתח ביקורת על כוונתו של נתניהו לקדם את חוק הלאום דווקא בעיצומו של המשבר עם יהדות העולם. "ראש הממשלה מדבר גבוהה על מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, אבל הביא את יחסיה של מדינת ישראל וקהילות העם היהודי למשבר חסר תקדים בשבועות האחרונים. במקום לקדם חוק יסוד מיותר ולא מאוזן, עדיף היה שיקיים את הבטחותיו לעם היהודי ובכך יחזק את מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של היהודים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ