יועמ"ש הכנסת: לא ניתן להעביר את חוק הלאום בקריאה ראשונה בתוך שבועיים

איל ינון הודיע לוועדה שנועדה לקדם את החוק כי לוח הזמנים שביקש נתניהו צפוף מדי לחוק יסוד מורכב ■ באופוזיציה טענו כי הקמת הוועדה נועדה לנטרל את קולו של בגין, המתנגד לחוק

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לכנסת איל ינון הודיע היום (רביעי) לחבר הכנסת אמיר אוחנה, שעומד בראש ועדה מיוחדת בכנסת שנועדה לקדם את חוק הלאום, כי לא ניתן להעביר את החוק בקריאה ראשונה עד מועד צאת הכנסת לפגרת הקיץ בעוד שבועיים, כפי שביקש ראש הממשלה נתניהו. זאת בשל מורכבות החוק ולוח הזמנים הצפוף שהוצג. ינון אמר ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, כי הוועדה תוכל לקיים ישיבת פתיחה לפני היציאה לפגרה, אך בכנסת מעריכים שעמדתו של ינון תקשה על נתניהו להביא את החוק להצבעה. 

אוחנה (הליכוד) מונה הבוקר לעמוד בראש הוועדה שנועדה לאשר את החוק. ינון נפגש עמו לקראת הקמת הוועדה ואמרו לו כי לא ניתן להעביר את החוק בלוח הזמנים הצפוף שמייעד לו ראש הממשלה. לדברי ינון, חוק הלאום הוא חוק יסוד גדול ומורכב שנדרש לדון בו זמן רב. אוחנה השיב לו כי הקואליציה תעשה את כל המאמצים כדי להשלים את הקריאה הראשונה במועד שנקבע. יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, הודיע הבוקר בדיון של ועדת הכנסת כי הוא איננו בטוח שניתן יהיה להשלים את הקריאה הראשונה עד היציאה לפגרה.

מימין: דוד ביטן, נתניהו, שטייניץ וארדן בדיון בחוק הלאום, במאי במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

ינון אמר לאדלשטיין כי "חוק הלאום הוא מעשה החקיקה המשמעותי ביותר מאז 1992". הוא הסביר כי לוח הזמנים קצר מדי ועלול לפגוע בהליך הכנת ההצעה, מה ש"לא יאפשר לכנסת למלא כראוי את תפקידה כרשות מכוננת". יחד עם זאת, ציין ינון כי הוועדה המשותפת תוכל לקיים ישיבת פתיחה בטרם היציאה לפגרה, "בעלת אופי ההולם את חשיבותה של הצעת חוק היסוד, על מנת 'להתניע' מהלך חוקתי חשוב זה". בכנסת מעריכים שנתניהו יתקשה מאוד להביא את החוק להצבעה בעקבות עמדתו הנחרצת של ינון.

השר יריב לוין אמר כי "הטענות המשפטיות לפיהן, כביכול, אין אפשרות להעביר את חוק הלאום בקריאה ראשונה עד סוף המושב מכשילות את קידומו". לדבריו, "ישנו דיון ציבורי ארוך המתקיים בנושא מאז העברתו של החוק בקריאה טרומית לפני זמן רב, ואין מניעה מלקיים דיונים בוועדה בשבועיים הקרובים ולהעבירו בקריאה ראשונה בשבוע האחרון למושב הנוכחי. הטענה משוללת יסוד גם מהעובדה הפשוטה שאם היינו מעבירים את החוק כהצעה ממשלתית, כלל לא היה צורך בדיוני הוועדה לפני הקריאה הראשונה".

ועדת הכנסת אישרה הבוקר את הקמת הוועדה המיוחדת, המונה תשעה נציגי קואליציה ושבעה נציגי אופוזיציה מוועדת החוקה וועדת הכנסת. בדיון להקמת הוועדה תקפו חברי האופוזיציה בחריפות את המהלך. ח"כ דב חנין טען שהקמתה נועדה לנטרל את קולו של ח"כ בני בגין מהליכוד, שמתנגד לחוק ומשמש חבר בוועדת החוקה שאמורה היתה לדון בחוק מלכתחילה. "יש כאן אווירת קרקס. נתניהו משחק בוועדות כדי להרחיק את בני בגין ולהתרחק ממנחם בגין. אי אפשר לנהל דיון כזה בוועדה התפורה לפי צרכי הקואליציה". 

לדברי חנין, "החוק יגרום לשינוי מבני דרמטי במשטר החוקתי של ישראל. לימין הקיצוני נתניהו אומר שהחוק יחליש את הממד הדמוקרטי, לחרדים הוא אומר שזה יחזק את האופי היהודי של המדינה, אבל אף אחד לא יודע מה תהיה התוצאה".

ח"כ מרב מיכאלי, יו"ר סיעת המחנה הציוני, מחתה על כך שחברי האופוזיציה לא עודכנו על הקמת הוועדה בעוד מועד. “אני לתומי למדתי שיש רשות מבצעת ושיש רשות מחוקקת ולא שראש הממשלה מודיע לכנסת שיש ועדה עוד לפני שהכנסת הקימה אותה", אמרה.

ח"כ אחמד טיבי אמר בדיון כי "מטרת הדיון היא לבטל את ערך הדמוקרטיה ולחזק את הערך הלאומי-לאומני. מה נפל על ראש הממשלה שהוא רץ לקדם את החוק לפני הבחירות? לא אפקט גבאי, אלא אפקט הצוללות. ראש הממשלה צולל ולוקח איתו אותנו לתהומות של גזענות ולאומנות".

טיבי הוסיף כי "גם אם תגידו שיידיש היא השפה הנפוצה בעולם, ערבית תמשיך להיות השפה של המקום הזה. אתם מבטלים סממן לאומי של קולקטיב לאומי". ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ מחה על היעדרות נציגי מפלגת "כולנו" מהדיון ומכך שלטענתו היא נותנת את ידה לקידומו של החוק.

בוועדה המיוחדת ישבו ח"כים מוועדת הכנסת: אוחנה, רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), אברהם נגוסה (ליכוד), יואב בן צור (ש"ס), אילת נחמיאס ורבין ויואל חסון (המחנה הציוני), מיקי לוי (יש עתיד) וח"כ עבדאללה אבו מערוף (הרשימה המשותפת), ומוועדת החוקה: טלי פלוסקוב (כולנו), יעל כהן פארן וציפי לבני (המחנה הציוני), ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), אורי מקלב (יהדות התורה), מיכל רוזין (מרצ), אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת) ונורית קורן (הליכוד).

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ