חברי הכנסת מהרשימה המשותפת לא הצליחו להגיע לנוסח מוסכם של הודעה בעקבות הפיגוע אתמול בכניסה למתחם הר הבית, ופרסמו אתמול והיום (שבת) כמה הודעות נפרדות. חילוקי הדעות בין המפלגות המרכיבות את הרשימה נסובו סביב מידת הגינוי של הפיגוע וניסוחו. כמה מחברי הרשימה קראו לצעירים ערבים להימנע מאלימות. אחרים הסתפקו בהצהרה כי שימוש בנשק מנוגד לדרכם.

בתוך כך, תקף ראש המועצה המקומית הדרוזית דלית אל-כרמל את חברי ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי ואמר כי בהודעה שפרסמה אין גינוי של ממש לפיגוע. בפיגוע נהרגו שני שוטרים - רס"מ כמיל שנאן ורס"מ האיל סתאוי. שלושת המחבלים, תושבי אום אל-פחם, נורו למוות.

המופתי של ירושלים מוחמד אחמד חוסיין, אתמול בזירת הפיגוע בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

"הציבור הערבי בישראל אימץ מאז קום המדינה את דרך המאבק הפוליטי, המבוססת על שיטות מאבק ציבוריות, אזרחיות ולא-אלימות", אמר היום ח"כ יוסף ג׳בארין מסיעת חד"ש ברשימה, תושב אום אל-פחם. "אנו דבקים בשיטות אלו, ומתנגדים לכל שימוש בנשק ולנקיטה באלימות במאבק שלנו. לפיכך, אנו קוראים לכל הצעירים הערבים לשמור על האופי הציבורי-עממי של מאבקנו - ולמנוע בכך כל פגיעה בדרכנו", הוסיף ג'בארין.

חברי הכנסת אחמד טיבי ואוסאמה וסעדי, המכהנים מטעם הרשימה המשותפת ומפלגת תע"ל, אמרו כי עמדת ההנהגה הערבית תמיד היתה כי שימוש בנשק הוא לא כלי המאבק של האזרחים הערבים בישראל. "המאבק שלנו הוא פוליטי וציבורי ולא אלים ולא מאבק חמוש. אנחנו דוחים אלימות מכל סוג שהוא לרבות במקומות קדושים", הוסיפו השניים.   

"אנו קוראים לצעירים שלנו בחברה הערבית בישראל לא להשתמש בנשק ולא לבצע מעשים כאלה כי המאבק שלנו הוא מאבק לא אלים גם נגד הכיבוש וגם נגד האפליה נגד האזרחים הערבים בישראל", כתבו עוד השניים בהודעה. "צר לנו על אובדן חיי אדם ודעתנו כי יש להפסיק את שפיכות הדמים כדי שמשפחות והורים לא ישכלו את בניהם ויקיריהם".

בהמשך הדגישו טיבי וסעדי כי "המשך הכיבוש לרבות כיבוש מסגד אל-אקצה והמקומות הקדושים הוא שורש כל רע ויש להביא לסיום הכיבוש כדי לחסוך בחיי אדם מכל הצדדים באשר הוא אדם". הם גם קראו לפתוח את שערי המסגד מיד ולא לסגור אותו בפני מתפללים. "נתניהו וח"כים מימין מנצלים את מה שקרה למסע הסתה נגד הציבור הערבי בכלל ואום אל-פחם בפרט, למרות עמדת הציבור הערבי שפורסמה על ידי ועדת המעקב", הוסיפו השניים.

חברי הכנסת מסעוד גנאים, עבד אל-חכים חאג' יחיא, וטאלב אבו עראר מסיעת רע"מ ברשימה המשותפת מסרו: "השימוש בנשק מנוגד לדרך שלנו במאבק הלגיטימי בכיבוש ובמדיניות האפליה וההדרה של ממשלת ישראל. מסגד אל-אקצה וירושלים המזרחית הם שטח כבוש וממשלת ישראל היא האחראית על המצב הנפיץ  ועל המתח שם". השלושה הוסיפו כי "מסגד אל-אקצה הוא מקום קדוש למוסלמים בלבד, ועל ישראל לכבד את זה ולא לתת ליהודים ולמתנחלים ולמסיתים משיחיים להיכנס אליו לפגוע בקדושתו". הם הדגישו כי אסור להכניס למסגד נשק מכל סוג. בהמשך דרשו חברי הכנסת מרע"מ "לפתוח את מסגד אל-אקצה בפני המתפללים המוסלמים ללא דיחוי.

אתמול, לאחר הפיגוע, פרסם חבר הכנסת עיסאווי פריג' (מרצ) הודעת גינוי ואמר: "אזרחים ישראלים הרגו היום שוטרים ישראלים בפתחו של מקום קדוש. אין דרך לתאר את הזוועה, או אפילו לנסות להבין אותה. הבחירה בדרך של אלימות והרג היא מעשה שכולו רוע ופחד". פריג' הוסיף אתמול: "עלינו כחברה הערבית בישראל להתנער מאנשים שיצאו מתוכנו. ממי שהשנאה עיוורה אותם עד שבחרו להרוג את בני ארצם".

ועדת המעקב של הציבור הערבי שהתכנסה היום בנצרת פרסמה הודעה שלפיה "מאבקו של הציבור הערבי מזה 69 שנים היה מאבק עממי לגיטמי וכל חריגה ממאבק זה לא משרתת את האינטרסים של הציבור הערבי והיא פעולה שהציבור הערבי דוחה ומגנה אותה". יחד עם זאת, בוועדת המעקב הזהירו מפני "ניצול האירוע על ידי ממשלת נתניהו כדי להוביל להסלמה נגד הציבור הערבי" - בין אם בהריסת בתים או בחקיקה.

ראש מועצת דלית אל-כרמל, רפיק חלבי, תקף בדף הפייסבוק שלו את ועדת המעקב וכתב כי הוא מתבייש בתגובתה לפיגוע. לדבריו, הוועדה נמנעת מלצאת בגלוי נגד ניצול של מקומות קדושים לרצח קנאי. חלבי הוסיף כי התגובה שפרסמה ועדת המעקב "מלאה בנוסחים מעורפלים", ואין בה מסר ברור נגד גילויי אלימות. חלבי קרא להימנע מהכללות בעקבות הפיגוע והדגיש כי לדרוזים אין מלחמה או ריב עם המוסלמים. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ