השבוע ה-33 |

מאות מפגינים בפ"ת נגד התנהלות היועמ"ש בחקירות נתניהו; גבאי: לפרק את הממשלה

המפגינים קוראים למנדלבליט להתפטר נוכח מה שהם רואים כיחס מקל שהוא מפגין כלפי רה"מ. יו"ר העבודה החדש הגיע להפגנה ואמר: "ראשי הסיעות צריכים לומר לנתניהו 'עד כאן'"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי גבאי בהפגנה בפתח תקוה, הערב

מאות בני אדם מפגינים הערב (שבת), זה השבוע ה-33, נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בגין התנהלותו בחקירות נתניהו. המפגינים קוראים ליועץ המשפטי לממשלה להתפטר נוכח מה שהם רואים כיחס מקל שהוא מפגין כלפי ראש הממשלה, וקוראים להעמידו לדין.

הפגנות נערכות ב-13 מוקדים שונים ברחבי הארץ, לאחר שהשבוע התרחבה המחאה גם לחיפה, עפולה ובאר שבע. כמה עשרות בני אדם מפגינים בכל אחת מההפגנות השונות באשדוד, חיפה, חדרה, ראש פינה ונהריה. בהפגנה בקניון גנים בפתח תקוה, שנערכת במרחק של כחצי קילומטר מביתו של מנדלבליט, השתתפו חברות הכנסת זהבה גלאון ומיכל רוזין (מרצ), וכן יו"ר מפלגת העבודה הנבחר אבי גבאי.

"ראשי הקואליציה צריכים לגלות אומץ לב ציבורי ולפרק את הממשלה", אמר גבאי והוסיף כי התייצב לחזק את המפגינים שמגיעים כל שבוע, "כדי לומר באופן ברור שהם לא מוכנים לקבל יותר שחיתות - לא שלטונית, לא אישית ולא כזאת שמסתתרת מאחורי נהלים מכובסים". יו"ר העבודה ציין: "תהליכים משפטיים הם איטיים מטבעם וצריכים להתנהל בבתי המשפט, אבל ישנם מעשים והתנהגויות שאינם ראויים ברמה המוסרית והציבורית. קיימות עובדות שאין עליהן מחלוקת ובהן מתנות במאות אלפי שקלים ומעורבות עמוקה של בן הדוד בעסקאות הספינות. די בעובדות אלה כדי שראשי הסיעות יאמרו לנתניהו את מה שהוא אמר בזמנו על אולמרט: 'עד כאן'. יש רגעים שבהם מנהיגי ציבור לא יכולים להתחבא יותר מאחורי פרוצדורות משפטיות".

מהליכוד נמסר הערב בתגובה: "ועוד איך יש מחלוקת על השקרים שאבי גבאי פיזר הערב בהפגנת 'הקרן החדשה' בפתח תקווה, שמטרתה הפעלת לחץ פסול על גורמי אכיפת החוק". גם ביום חמישי טען ראש הממשלה נתניהו, בראיון שהעניק לערוץ 20, כי ההפגנות ממומנות על ידי הקרן החדשה לישראל. עו"ד דניאל חקלאי, המייצג את המפגינים בפתח תקוה, הגיש תלונה על דברי נתניהו בטענה שמדובר בהסתה. לדברי עו"ד חקלאי, "אין שום פסול בקרן, אבל מדובר בשקר גס ובהסתה בוטה ומכוונת".

היועץ המשפטי לממשלה התייחס השבוע באחד מנאומיו להפגנה בפתח תקוה ולשלט שעליו נכתב: "ביבי אשם – עד שתוכח חפותו". חלק מהמפגינים פרסמו לאחר מכן הודעת גינוי שמסתייגת מהאמירה שנכתבה בשלט. "בהפגנה שנערכה אתמול בפתח תקוה, כך הראו לי היום, נתלה שלט בזו הלשון: 'ביבי אשם – עד שתוכח חפותו!!! על החתום: המחנה הדמוקרטי – הדמוקרטים'", אמר מנדלבליט והוסיף: "עוד דמוקרטיה כזו ואבדנו".

מנדלבליט ציין כי ההפגנות השבועיות לא ישפיעו על התנהלותו. "אף אדם איננו חסין מחקירה, גם אם הוא ראש ממשלה. אולם, לכל נחקר יש זכות להליך הוגן, גם אם הנחקר הוא שר או אפילו ראש ממשלה.  אותו דין, אותם כללים ואותו צדק יהיה לכולם, פשוטי עם כשועי ארץ. כך היה וכך יהיה. כפי שאמרתי מספר פעמים בעת האחרונה, אני מוצא לנכון לשוב ולציין: לא תהיה פשרה על המקצועיות שלנו. שום רעשים לא ישפיעו. המהירות חשובה מאוד, אבל המקצועיות חשובה יותר. בסופו של יום, כל החלטה שאקבל תובא בפני הציבור, על נימוקיה".

בחודש שעבר פרסם בג"ץ בצעד חריג הבהרה מיוחדת לסוגיית ההפגנה מול ביתו של מנדלבליט. בג"ץ הבהיר כי פסק הדין שניתן באפריל האחרון קובע שלא ניתן להפגין מול מעונו הפרטי של היועץ המשפטי, אך כן ניתן לעשות זאת בסמיכות אליו. בהחלטה לא נקבע המרחק המדויק מהבית ונכתב כי גבולות ההפגנה, "צריכים להיקבע באופן סביר".

השופטים מתחו ביקורת על המשטרה שהתכחשה למתווה שהציגה בפניו, ולאחר מתן פסק הדין דרשה להרחיק את המחאה כחצי קילומטר מבית מנדלבליט. השופט מזוז ציין: "אנו רואים קושי בדרך בה נקטה המשטרה, אשר לאחר שהציגה לבית המשפט מתווה מסוים, אשר אושר על ידינו, היא שינתה מטעמה בסמוך לאחר מכן והציבה דרישות חדשות ומחמירות יותר, ללא שחל כל שינוי נסיבות בנוגע למשמרת המחאה של העותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ