ביטן: חוק הלאום לא יעלה להצבעה לפני היציאה לפגרה

למרות הלחץ שהפעיל נתניהו, קידום החוק יידחה בשלושה חודשים לפחות. יו"ר הקואליציה, שקיבל את המלצות היועץ המשפטי לכנסת, אמר כי הדחייה תאפשר דיון ציבורי על נוסח החוק החדש

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: ביטן, נתניהו ואוחנה, בישיבת סיעת הליכוד בשבוע שעבר
יהונתן ליס

יו"ר הקואליציה דוד ביטן אמר היום (שני) כי חוק הלאום לא יעלה להצבעה במליאת הכנסת עד לצאתה לפגרה בעוד כשבועיים. ההחלטה עומדת בניגוד לדרישתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שצפוי להשתתף בימים הקרובים בדיון של הוועדה המיוחדת שהקימה הכנסת לקידום החוק - שם יסביר את חשיבותו. קידום החוק יידחה כעת בשלושה חודשים לפחות.

לדברי ביטן, דחיית ההצבעה נועדה לאפשר דיון ציבורי נרחב על נוסח חוק הלאום. ביטן, שקיבל את המלצת היועץ המשפטי לכנסת, הוסיף כי הדחייה גם תצמצם את האפשרות שבג"ץ יפסול את חוק היסוד החדש בנימוק שהדיון עליו בכנסת לא היה ממצה. "אנחנו יודעים שעל החוק הזה יהיה בג"ץ", אמר. לדבריו, "ראש הממשלה רצה שזה יעבור בקריאה ראשונה, אבל הדבר לא אפשרי. היועץ המשפטי לכנסת אמר לי שצריך להעביר את החוק רק אחרי שיתקיימו לא מעט ישיבות ושצריך לאפשר דיון רחב, גם אקדמי. במצב הזה העדפתי לקבל את ההמלצה". 

במקום חוק הלאום, הקואליציה מתכוונת לקדם בקריאה שניה ושלישית שורת חוקים אחרים. בנוסף, הקואליציה צפויה לנסות ולחדש את קידומו של חוק המואזינים לקראת קריאה שניה ושלישית.  

בשבוע שעבר הודיע היועץ המשפטי לכנסת איל ינון לח"כ אמיר אוחנה, העומד בראש הוועדה המיוחדת, כי לא ניתן להעביר את החוק בקריאה ראשונה עד צאת הכנסת לפגרת הקיץ בעוד שבועיים, כפי שביקש ראש הממשלה נתניהו. זאת בשל מורכבות החוק ולוח הזמנים הצפוף שהוצג. ינון הגדיר את המהלך כ"מעשה החקיקה המשמעותי ביותר מאז 1992".

לפני שבוע הודיע נתניהו כי חוק הלאום יאושר בקריאה ראשונה לפי היציאה לפגרה. בישיבת סיעת חברי הליכוד הבהיר נתניהו שעל הקואליציה להתגייס כדי לסייע לאשר את החוק השנוי במחלוקת בלוח הזמנים שקבע.

מדיוני ועדת השרים המיוחדת שמגבשת את נוסח החוק החדש, עולה כי חוק הלאום לא יגדיר את ישראל כמדינה "יהודית ודמוקרטית". בסוגיה הזו ובסוגיית מעמדה של השפה הערבית חברי הוועדה עדיין לא הכריעו. אישורו של הנוסח החדש, אותו יזמה ח"כ שולי מועלם רפאלי, הוא סמלי בעיקרו משום שהקואליציה מקדמת ממילא נוסח חלופי. על פי ההצעה של מועלם רפאלי, "הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית במדינת ישראל ייחודית לעם היהודי". ההצעה קובעת עוד כי המשפט העברי ישמש מקור השראה לחברי הכנסת בבואם לחוקק חוקים, כמו גם לשופטים בישראל. בהצעה של מועלם רפאלי לא מופיע הסעיף הפוגע במעמדה של השפה הערבית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ