מנדלבליט מתנגד לסעיף בחוק הלאום המחייב את העדפת האופי היהודי של המדינה, אך סבור שהוא חוקי

החוק המתגבש מנחה את בג"ץ לפסוק ולפרש חוקים לאור הגדרתה של ישראל כמדינה יהודית, ודוחקת את מעמדה הדמוקרטי של המדינה לסעיף משני. בישיבות סגורות עם נתניהו נימק היועץ המשפטי לממשלה את התנגדותו בטעמים ערכיים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט בבית המשפט העליון, ביוני
מנדלבליט בבית המשפט העליון, ביוניצילום: נועם מושקוביץ

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר כי הוא מתנגד לסעיף בחוק הלאום הקובע כי בפסיקות בית המשפט העליון תינתן עדיפות לאופייה היהודי של המדינה ולא לאופייה הדמוקרטי. הוא הוסיף כי התנגדותו נובעת מטעמים ערכיים, אך יחד עם זאת ציין כי הסעיף חוקי. מנדלבליט אמר את הדברים בישיבות סגורות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרים נוספים.

על פי טיוטת החוק המתגבשת, החוק ינחה את בג"ץ לפסוק ולפרש את מכלול חוקי הכנסת לאור הגדרתה של ישראל כמדינה יהודית, וצפוי לדחוק את מעמדה הדמוקרטי לסעיף משני. משמעותו היא שבג"ץ יידרש להעדיף את זהותה היהודית של המדינה, אם מתקיימת התנגשות בינה לבין ערכי הדמוקרטיה.

חלקו הראשון של הנוסח המתגבש כולל חטיבת סעיפים שמגדירה את ישראל כמדינת הלאום היהודי. הסעיף הראשון קובע כי "מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי, בו הוא מממש את שאיפתו להגדרה עצמית על פי מורשתו התרבותית וההיסטורית". בהמשך קובע החוק כי הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית במדינת ישראל ייחודית לעם היהודי, וכן כי "ארץ ישראל היא מולדתו ההיסטורית של העם היהודי ומקום כינונה של מדינת ישראל". הסעיף המסכם את החטיבה קובע במפורש כי "האמור בחוק יסוד זה או בכל דבר חקיקה אחר יפורש לאור הקבוע בסעיף זה". בכך, הוא נותן לאופייה היהודי של המדינה עדיפות בפסיקות בית המשפט העליון.

סעיף אחר בנוסח החוק שגיבשה הקואליציה קורא לבתי המשפט להסתמך על המשנה והתלמוד במקרים בהם מערכת החוקים הקיימת לא נותנת מענה למחלוקת המשפטית שלפניהם. על פי הסעיף, "ראה בית המשפט שאלה משפטית הטעונה הכרעה, ולא מצא לה תשובה בדבר חקיקה, בהלכה פסוקה או בדרך של היקש מובהק, יכריע בה לאור עקרונות החירות, הצדק, היושר והשלום של מורשת ישראל". חוק הלאום מגובש על ידי צוות שרים ובהם יריב לוין (ליכוד), איילת שקד (הבית היהודי) אלי כהן (כולנו) ויוזם החוק המקורי, ח"כ אבי דיכטר (ליכוד).

השבוע פורסם כי יו"ר הקואליציה דוד ביטן קבע שהחוק לא יעלה להצבעה לפני היציאה לפגרה, למרות הלחצים שהפעיל נתניהו. ביטן קיבל את המלצת היועץ המשפטי לכנסת איל ינון ולדבריו הדחייה נועדה לאפשר דיון ציבורי נרחב בחוק המורכב. ביטן הוסיף כי הדחייה גם תצמצם את האפשרות שבג"ץ יפסול את חוק היסוד החדש בנימוק שהדיון עליו בכנסת לא היה ממצה. קידום החוק יידחה בשלושה חודשים לפחות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ