ברק רביד
הארץ

שרים בקואליציה הביעו היום (ראשון) תמיכה בראש הממשלה, בנימין נתניהו, על רקע ההתפתחויות בחקירות נגדו. שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר כי הוא מחויב להמשך פעילות הממשלה. "מדינת ישראל זקוקה ליציבות ואנו מעניקים תמיכה לממשלה לאומית זו ומחויבים להמשך פעולתה", מסר בהודעה. שר החינוך הוסיף כי חזקת החפות עומדת לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וכי הוא מקווה שהחקירה תסתיים ללא כתב אישום. לדבריו, "נמשיך להוביל דרך זאת עד לבחירות, שאנו מקווים שיהיו במועדן".

ביום שישי חתם ראש הסגל לשעבר של ראש הממשלה ארי הרו על הסכם עד מדינה. כפי שפורסם ב"הארץ", הרו צפוי לספק פרטים על שתי הפרשות שבהן חשוד נתניהו: קבלת טובות ההנאה מאילי הון והמגעים לעסקת שוחד עם מו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס. בחדשות ערוץ 2 דווח באותו יום כי המשטרה צפויה להמליץ להעמיד לדין את נתניהו גם בפרשה האחרונה, המכונה תיק 2000. 

גם כמה שרים מהליכוד התבטאו בנושא. השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, מסר כי "ראש הממשלה מוביל את מדינת ישראל באחריות ובמקצועיות ויש לתת לו גיבוי חרף המתקפה הפוליטית והתקשורתית נגדו. האמירות הקובעות שראש הממשלה אשם כל עוד לא הוכח אחרת הן אמירות הזויות שאין להן מקום במדינה דמוקרטית".

שר התחבורה ישראל כץ כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "במדינת חוק ובמשטר דמוקרטי, לא מדיחים ראש ממשלה על סמך כותרות בתקשורת, הפגנות אופוזיציה או הליכי חקירה חלקיים".

שרת התרבות, מירי רגב, אמרה הבוקר בראיון לרדיו "כאן ב'": "אני מציעה למי שמנסה לבצע בראש הממשלה לינץ' תקשורתי לשתות קפה. השמאל הקיצוני שכח שדמוקרטיה היא לא בכוח, שלטון מחליפים בקלפי".

לדברי רגב, נעשה "עוול לאורך שנים לנתניהו ומשפחתו. זה ניסיון להפיל את נתניהו. ב-96' ו-99' היה כתב אישום נגד נתניהו, לא יצא מזה כלום". ב-1997 המליצה המשטרה להעמיד לדין את נתניהו בפרשת בר און-חברון, אך היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין ופרקליטת המדינה עדנה ארבל החליטו לסגור את התיק נגדו. ב-1999, לאחר שנתניהו כבר עזב את לשכת ראש הממשלה, נפתחה נגדו חקירה בפרשת עמדי, אך גם הפעם החליט היועץ רובינשטיין לסגור את התיק מחוסר ראיות.

בתגובה, פנה אליה אחז בן ארי, לשעבר היועץ המשפטי של משרד הביטחון, בדף הפייסבוק שלו וכתב כי "לפי החוק שלנו, הקלפי היא אמצעי חשוב להחלפת שלטון, אך לא היחיד. גם הכנסת יכולה להחליף ממשלה". בן ארי הוסיף כי "לפעמים, אם חברי הכנסת לא מבינים את זה בעצמם, הציבור יכול וצריך לעזור להם לקבל החלטה. במדינה מתוקנת ראש הממשלה שלנו כבר היה צריך להתפטר בעצמו. לא בגלל שיש ראיות נגדו אלא בגלל הנתונים שנאספו עד כה, שכולם מצביעים על הרקב שאחז בסביבתו".

התפתחויות בחקירות נתניהו, סיקור נרחב ב"הארץ": לנתניהו מחכה גסיסה פוליטית בייסורים // יוסי ורטר | בהסכם עד המדינה עם הרו טמונה קללת הברכה // אמיר אורןבישראל של נתניהו אין גבול לבושה // קרולינה לנדסמן | מרסק כדי לשרוד // מאמר המערכת הפעם זה יהיה סוער מתמיד // אלוף בן | מתגמד הסיכוי שמנדלבליט יוכל לוותר על מאסר // עידו באום | עוד מוקדם להספיד את נתניהו // רוית הכט | משמעות ההסכם עם הרו כמעט בלתי הפיכה // גידי וייץ

ההפגנה נגד מנדלבליט בפתח תקוה, אתמולצילום: תומר אפלבאום

בן ארי העיד במשטרה במסגרת חקירת רכש כלי השיט, וחוקרי המשטרה הגיעו למשרדו בקריה על מנת לאתר מסמכים הקשורים לרכש הצוללות וספינות המגן. לפי דיווח בחדשות 10, הוא כתב למנכ"ל משרד הביטחון דאז, דן הראל, שעורך הדין דוד שמרון התקשר אליו ו"ביקש לדעת האם אנחנו עוצרים את הליכי המכרז על מנת לשאת ולתת עם לקוחותיו, כפי שנתבקשנו על ידי ראש הממשלה". שמרון ייצג את מיקי גנור, המתווך בעסקת הצוללות שבאחרונה חתם על הסכם עד מדינה.  

לדברי בן ארי, האחריות המיניסטריאלית נזנחה, "כמה קרוב לראש הממשלה צריכה האש ללחך עד שיקבל על עצמו אחריות פוליטית לנעשה בסביבתו? וזה עוד לפני שדיברנו על אחריות משפטית של ממש. ובינתיים מה אמורים הציבור והתקשורת לעשות? לשמוע בצמא את דברי ההרגעה שלא היה כלום (בלי שניתן, לפחות, הסבר פומבי למה שבכל זאת היה)".

יו"ר העבודה אבי גבאי אמר בראיון לגל"צ כי הוא מעריך שחקירות נתניהו יובילו לבחירות. "בשנה הקרובה נהיה בבחירות - חשוב לזכור שאנחנו בתחילתו של הסוף", אמר גבאי. לדבריו, "במשך כעשור נתניהו שולט בנו באמצעות שיסוי ופלגנות - יש לקוות שתהליך החקירה יסיים את ריקבון הזה".

השר צחי הנגבי ביקר את יו"ר העבודה וטען כי "כותרת ההפגנה בפתח תקוה היא 'נתניהו אשם עד שלא תוכח חפותו', ויו"ר העבודה החצוף הזה מתייצב שם". הנגבי הוסיף כי ההפגנות נגד היועץ המשפטי לממשלה הן כוחניות. "לראשונה, יש ניסיון מתמשך להשפיע בדרך אלימה ביותר על היועמ"ש ולכופף את הכללים", אמר.

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג דיבר ב"כאן ב'" והעריך כי נתניהו ייאלץ לפרוש לפני הגשת כתב אישום. "המערכת הפוליטית נעה לעבר חילופי שלטון", אמר והוסיף: "ככל שנערמות יותר פרשות, כושר התפקוד של ראש הממשלה נפגע ציבורית, חקר האמת הוא הדבר המרכזי".

ח"כ בני בגין מהליכוד גיבה בראיון לכאן ב' את התנהלות היועמ"ש וטען כי החקירות מצדיקות זהירות. "המפגינים אינם רוצים רק בסיום החקירות, והם לא יסתפקו בתוצאה שלא נראית להם. היועמ"ש צודק לגמרי בגישתו הזהירה מאוד", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ