עופר אדרת
עופר אדרת

רפי איתן, איש המוסד שפיקד על חטיפת אייכמן, מי שהיה מפעילו של ג'ונתן פולארד ושר לשעבר, מת היום (שבת) בגיל 92. איתן, איש דור המייסדים של קהילת המודיעין הישראלית, כונה "רב-המרגלים הישראלי". הוא היה נשוי למרים, אב לשלושה ילדים וסב לנכדים.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספד לאיתן: "רפי היה מגיבורי שירותי הביון של מדינת ישראל באינספור פעולות למען ביטחון ישראל. הוא נטל חלק בלכידתו של הצורר הנאצי אדולף אייכמן והבאתו למשפט צדק בישראל בירושלים. במהלך השנים נטל חלק בחיים הציבוריים, היה שר בממשלת ישראל ופעל להחזרת הרכוש היהודי שנלקח בשואה. הוא היה ידיד אישי קרוב של משפחתנו. לא היה שני לו בחוכמה, בשנינות ובמחויבות אין קץ לעם ישראל ולמדינתנו. אנו מבכים את לכתו".

רפי איתן בטקס השבעת השרים, ב-2006צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, מסר הערב: "הלך מאתנו לוחם אמיץ שתרומתו לביטחון מדינת ישראל עוד תילמד דורות רבים. רפי היה לוחם בנשמתו, דבק במשימה ובאמת שלו. אנו מרכינים היום ראש לזכרו ונפרדים ממנו בעצב וברגשי תודה והערכה עמוקים על כל פועלו למען העם והמדינה".

איתן נולד ב-1926 בקיבוץ עין חרוד ליהודית ונח הנטמן, חלוצים מרוסיה שעלו בעלייה השלישית, וגדל ברמת השרון. הוא למד בתיכון החקלאי בגבעת השלושה, שם היה שותפו לחדר של רחבעם זאבי. איתן סיפר שהוא הדביק לזאבי את הכינוי "גנדי", ושזה העניק לו את הכינוי "רפי המסריח" בגלל גרביו המלוכלכים.

ב-1944, בהיותו בן 18, התגייס איתן לפלמ"ח והשתתף בשחרור מעפילים ממחנה המעצר בעתלית, פעולה שבה נפצע, וב"ליל הגשרים". ב-1946 התנקש בשני גרמנים טמפלרים אקראיים, כדי להרתיע את חברי התנועה, שהזדהתה עם המפלגה הנאצית, מלשוב לישראל. לדבריו, עשה זאת "למען העם היהודי". במלחמת העצמאות השתתף בקרבות במשמר העמק, בחיפה ובמלכיה, שם נפצע קשה, והיה קצין המודיעין של חטיבת יפתח.

עם שחרורו התגייס איתן לשירות הביטחון הכללי. חיצונית, היה לו מראה קלאסי של "אנטי גיבור" - הוא היה נמוך, מרושל, ממושקף ובעל שמיעה וראייה לקויות - אבל עד מהרה החל להתבלט ביכולותיו המבצעיות, ומונה למפקד היחידה המרכזית למבצעים שהיתה משותפת לשב"כ ולמוסד. 

רפי איתן מבקר בלוד, ב-2007צילום: תומר אפלבאום

לדברי איתן, הוא השתתף לאורך חייו במאות מבצעים. בבולט שבהם פיקד על חוליית המוסד שלכדה את פושע המלחמה הנאצי אדולף אייכמן בבואנוס איירס ב-1960. "זה היה אחד המבצעים היותר פשוטים שעשיתי", סיפר איתן על הפעולה בראיון ל"עובדה" ב-2014. "אתה מכה בכתף הימנית, סוחב אליך את הכתף השמאלית ומחבק את הראש ואז אתה גורר אותו. התחלתי למשש את הצלקות שידעתי שהן על גופו, ואז ידעתי - זה האיש. בתוכי שרתי את שיר הפרטיזנים, 'אנחנו פה'". אייכמן הועמד לדין בישראל והוצא להורג.

בשנות ה-60 פיקד איתן מפריז על שלוחת המוסד באירופה. בתקופה זו היה מעורב במבצע "דמוקלס" לסיכול פעילותם של מדענים גרמנים במצרים ובהעלמת גופתו של מנהיג האופוזיציה במרוקו, מהדי בן ברקה, בשירות המלך חסן. כשנשאל על השאלות המוסריות הכרוכות בעבודתו אמר איתן: "כשאתה נמצא במאבק מודיעיני, את המוסר אתה שם הצדה. כל עבודת המודיעין היא שותפות לפשע".

ב-1978 מונה איתן ליועצו של מנחם בגין לטרור, ובשנות ה-80 היה לראש הלשכה לקשרי מידע (לק"מ) - מנגנון חשאי, שהתמחה בגניבת מידע טכנולוגי ממדינות שונות למען תעשיות הנשק והגרעין הישראליות. בתפקידו זה היה איש מפתח בפרשת ג'ונתן פולארד, יהודי-אמריקאי שעבד בצי של ארה"ב והפך למרגל בשירות ישראל. על המידע שסיפק פולארד אמר איתן: "אחרי הבדיקה הראשונית של החומר, התיאבון המקצועי שלי גדל. מדובר היה במידע איכותי ומדויק".

ואולם, ההבטחה הגדולה הסתיימה בכישלון מהדהד, כשפולארד נעצר ב-1985 ונשלח לכלא ל-30 שנה. הפרשה הביאה לסיומה את הקריירה המודיעינית-ביטחונית של איתן, שהואשם גם בכך שהפקיר את פולארד לגורלו: המרגל ביקש מקלט בשגרירות ישראל בוושינגטון, ואיתן הורה לסגור בפניו את השער. "אני מיד אומר 'תזרקו אותו החוצה'", סיפר ל"עובדה", והוסיף כי אינו מתחרט על כך. את הפרשה תיאר לימים כ"כישלון הכי מפורסם שלי", ובראיון ל"ידיעות אחרונות" ערב שחרור המרגל הודה: "בדיעבד, העניין כולו היה טעות אחת גדולה ואני מתנצל עליה מעומק לבי".

רפי איתן ואהוד אולמרט, ב-2007צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

בתום הקריירה הביטחונית שלו מונה איתן ליו"ר מועצת המנהלים של חברת כימיקלים לישראל (כי"ל), ואחרי כן התעשר מעסקים חובקי עולם שבסיסם בקובה. ב-2006 עמד בראש מפלגת הגימלאים, שזכתה בשבעה מנדטים ונחשבה להפתעת הבחירות, ומונה לשר לענייני גמלאים בממשלתו של אהוד אולמרט. בבחירות 2009 לא עברו הגמלאים את אחוז החסימה, ואיתן שב לעסקיו הפרטיים. בשנותיו האחרונות עסק גם בפיסול.

רפי איתן, ב-2008צילום: דן קינן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ