ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה היום (רביעי) את שר המשפטים והאוצר לשעבר, משה נסים, לגבש המלצות בסוגיית הגיור בישראל. המינוי הוא אחד המהלכים עליהם סוכם בין סיעות הקואליציה, בניסיון לפתור את המשבר שנוצר בישראל ומול יהדות ארה"ב בעקבות אישור חוק הגיור בוועדת השרים לחקיקה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר שנתניהו מאמין כי "ניסיונו העשיר של משה נסים יסייע לגבש המלצות בסוגיית הגיור, תוך הסכמה רחבה, לחיזוק האחדות בקרב העם היהודי ותוך כיבוד מורשת ישראל". עוד נמסר מלשכת נתניהו כי מינויו של נסים נעשה בהתאם להתחייבות המדינה לבג"ץ ועל רקע קידום חוק הגיור וכוונתו של נתניהו להגיע להסכמה רחבה בסוגיה המשמעותית.

נסיםצילום: מרק ישראל סלם

בסוף יוני אישרה ועדת השרים לחקיקה את חוק הגיור, שנועד לעקוף את פסיקת בג"ץ ולחזק את מונופול בתי הדין הממלכתיים לגיור. החוק הממשלתי, המכונה "חוק הגיור הממלכתי", הוא יוזמה של חברי הסיעות החרדיות המונעת הכרה בגיורים אורתודוקסיים פרטיים, ואף חוסמת אפשרות להכיר בעתיד בגיורים קונסרבטיביים ורפורמיים. סיעת ישראל ביתנו הגישה ערר נגד הצעת החוק, ויו"ר המפלגה אביגדור ליברמן אמר כי החוק מרחיק כל מי שרוצה להתקרב ליהדות, ו"אפילו רות המואביה לא היתה מצליחה לעבור גיור בנוסח הנדרש ממתגיירים היום".

כמה ימים לאחר אישור השרים התפוצצה ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה בנושא, ונמצא פתרון זמני למשבר: הממשלה והתנועה הרפורמית יפנו לבג"ץ בבקשה לדחות בחצי שנה את ההכרעה בעתירה שהגישה התנועה נגד חוק הגיור. בתקופה זו יגבש צוות שימנה ראש הממשלה המלצות להסדר בסוגיית הגיור, והחוק יוקפא. 

חוק הגיור עורר סערה גדולה בישראל ויצר משבר מול יהדות ארה"ב. החוק נידון במקביל להקפאת מתווה הכותל, המאפשר תפילה שיוויונית של זרמים שונים ביהדות ברחבה הדרומית – צעד שהביא לתגובות חריפות מצד ארגונים יהודיים בישראל ובארה"ב. לא מדובר בארגונים משורות השמאל היהודי-אמריקאי, אלא במי שנמצאים בלבו של הממסד היהודי הפרו-ישראלי: הסוכנות היהודית, הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה, ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים, הוועד היהודי־אמריקאי והליגה נגד השמצה.

ב-2015 מינתה שרת המשפטים איילת שקד את נסים, שכיהן בעבר כשר האוצר ושר המשפטים, כחבר בוועדה לבחירת היועץ המשפטי לממשלה. נסים היה חבר גם בוועדה הקודמת, שבחרה ביהודה וינשטיין.

מהתנועה הרפורמית נמסר: "באופן לא מפתיע, לשכת ראש הממשלה לא התייעצה עם הזרמים הלא אורתודוכסים, שהגישו את העתירות לבג"ץ בנושא הגיור, על המינוי של מר נסים ועל הגדרת משימתו. זהו המשך ישיר להתנהלות החד צדדית והכוחנית של הממשלה בסוגית הכותל והגיור, וכל עוד זה הוא סגנון הדברים קשה להבין כיצד ניתן לקדם הסכמות רחבות ואחדות בעם היהודי. כדרכנו, אנו מעוניינים בשיח עם ממשלת ישראל ומחויבים למציאת דרך שתבטיח שהליכי גיור בישראל לא ינוצלו לרעה. עם זאת נמשיך לעמוד על כך שכל זרם יהודי בישראל ובתפוצות יוכל לגייר, וגיוריו יוכרו על ידי מדינת העם היהודי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ