המחאה נגד היועמ"ש: כאלף איש הפגינו מול תחנת המשטרה בפתח תקוה

מאות שוטרים חסמו את דרכם של המפגינים לכיכר גורן, על רקע ההחלטה לאסור את קיום ההפגנה במיקומה הקבוע. מובילי ההפגנות מני נפתלי ואלדד יניב עוכבו לחקירה לפני הגעתם למקום וישהו במעצר עד הבוקר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מול תחנת המשטרה בפתח תקוה, הערב

כאלף בני אדם הפגינו אמש (שבת) מול תחנת המשטרה בפתח תקוה, לאחר עיכובם של שני מפגינים, מני נפתלי ואלדד יניב, ממובילי המחאה סמוך לביתו של היועץ המשפטי לממשלה בעיר. המפגינים מחו על החלטת המשטרה לאסור הפגנות בכיכר גורן הסמוכה. יניב ונפתלי עוכבו בחשד ששידלו להפרת הסדר הציבורי, ונעצרו ללילה לאחר שסירבו לתנאי השחרור של המשטרה.

במשטרה אמרו כי יניב ונפתלי נעצרו בשל פוסטים שהם העלו לרשתות החברתיות בהם קראו למפגינים לבוא ולהפר את הוראת המשטרה שלא להפגין בכיכר גורן. עו"ד דניאל חקלאי, בא כוחו של נפתלי, סיפר כי השניים סירבו לתנאיה של המשטרה לשחרורם - הרחקה בת 10 ימים מפתח תקוה - מפני שלטענתם לא ביצעו שום עבירה ולכן אין סיבה להטיל עליהם תנאי הרחקה. בעקבות הסירוב הם נעצרו עד שיובאו לדיון בתנאי שחרורם הבוקר בשעה 11:00 בבית משפט השלום בפתח תקוה.

מפגינים מול תחנת המשטרה בפתח תקוה, הערב

"מדובר בחשד מופרך ובעייתי. מעצרם הנו אך ורק בשל פרסום פוסט בפייסבוק", אמר עו"ד חקלאי, שסיפר קודם לכן כי נפתלי עוכב בעת ששהה עם אשתו ברכב. לדבריו, הוא הוצא מהרכב ונלקח לתחנת המשטרה. עורך דינו של אלדד יניב, לוליק אסל, אמר מוקדם יותר אמש: "נראה שהמשטרה רוצה מאוד להאריך את המעצר שלהם אבל פוחדת לעשות את זה. היא לא רוצה לשחרר אותם אבל כנראה שלא תהיה לה ברירה".

לדברי המשטרה, המפגינים סירבו להצעות המשטרה להתרכז בפארק פתח תקוה או להפגין בכמות מרבית של 50 בני אדם בכיכר גורן כששאר המפגינים בפארק. "משטרת ישראל מסרה את עמדתה לפיה לא ניתן עוד לקיים את ההפגנה בקניון גנים, ופנתה למארגני ההפגנות על מנת להגיע להסכמה בנוגע לשינוי מקום ההפגנה מתוך רצון לאפשר את חופש הביטוי והמחאה מחד, ואת שגרת החיים לתושבי השכונה מאידך", נמסר מהמשטרה. "לצערנו כל ניסיונות ההידברות לא צלחו ומארגני ההפגנה היו נחושים להפר את החוק ולהפגין ברחבת הקניון תוך סכנה לשלום הציבור. משטרת ישראל נערכה הערב למנוע את הפרת החוק והסדר ונאלצה אף לעכב מספר אנשים שקראו לעבור על החוק ולהתנגד למהלכי המשטרה".

אלדד יניב מעוכב בפתח תקוה, הערבקרדיט: אלדד יניב מעוכב בפתח תקוה, הערב

מוקדם יותר אתמול חסמו כ-150 שוטרים את הכניסות לכיכר גורן בפתח תקוה כדי למנוע מהמפגינים להגיע למקום. לטענת המארגנים, כ-2,000 איש ניסו להגיע לכיכר גורן והמשטרה מנעה זאת מהם. על פי מארגני המחאה, כ-1,500 בני אדם נוספים הפגינו אמש ב-16 מוקדים שונים ברחבי ארץ בהם חדרה, חיפה, נהריה, מודיעין, ירושלים ותל אביב.

ח''כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) התייחסה למעצרים: "המשטרה פעלה בצורה דורסנית, לא צריך לעצור אדם בגלל כתיבת פוסטים בפייסבוק ובשל קריאה להגיע להפגנה. זו משטרת מחשבות וזה לא הגיוני".

מפגינים מול תחנת המשטרה בפתח תקוה, הערבצילום: עופר וקנין

עד כניסת השבת ניסו מארגני ההפגנה להגיע להסכמות עם המשטרה, אך הם סירבו בתוקף לאפשר את קיום ההפגנה בכיכר גורן. בעקבות עמדת המשטרה הודיעו מארגני ההפגנה כי ההפגנה תתקיים כסדרה ולא תכלול נאומים ותהלוכות.

שלשום עתרו התנועה לאיכות השלטון ומארגני ההפגנה בפתח תקוה נגד החלטת המשטרה לא לאפשר להם להפגין בכיכר גורן ונגד קביעתה כי ההפגנות טעונות רישיון. בית המשפט העליון סירב לבקשת המפגינים להוציא צו ביניים נגד החלטת המשטרה וקבע כי זו תגיש את תגובתה לעתירה עד יום שני.

במוקד העתירה תוקפים התנועה והמפגינים את החלטת המשטרה כי על המפגינים להוציא רישיון. לפי פקודת המשטרה, יש לקבל אישור מהמשטרה לקיום הפגנה בתנאי שמדובר באסיפה או תהלוכה של 50 איש ויותר, שצפויה לכלול נאום או הרצאה ב"נושא בעל עניין מדיני". המפגינים טוענים כי "ההפגנות המתקיימות בפתח תקוה (ובכלל ברחבי ישראל) עניינן בשחיתות הגואה במדינת ישראל, בראשי ערים הנחקרים חדשות לבקרים, בשרים וחברי כנסת העומדים בפני כתבי אישום ונשלחים לכלא, בעובדי ציבור אשר שולחים ידיהם בקופה הציבורית. זוהי אינה אסיפה הנוגעת לעניין מדיני – אלא לעניין ערכי ונורמטיבי".

ביום חמישי החליט בג"ץ שלא לדון בעתירה שהגיש יו"ר ועד תושבי שכונת כפר גנים נגד המשך קיום ההפגנות בכיכר גורן, בסמוך לביתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. בג"ץ החליט שלא לדון בעניין כיוון שעמדת המשטרה תאמה את עמדת השכנים העותרים.

שעות ספורות לאחר שבג"ץ פרסם את החלטתו הודיעה המשטרה למפגינים כי לא תאפשר להם לקיים בשבת הקרובה את ההפגנה במקום הקבוע בכיכר גורן, וכי מעתה ואילך הם יתבקשו לבקש רישיון לכל הפגנה שיקיימו.

בהפגנה שנערכה לפני שבוע השתתפו לפי דיווחי המשטרה 2,800 מפגינים, אל מול כ-400-300 מפגינים תומכי הליכוד. זו היתה ההפגנה הגדולה ביותר מאז החלה המחאה לפני 39 שבועות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ