חיים לוינסון
רגב בחנוכת סניף הליכוד בירוחם, בתחילת החודש
רגב בחנוכת סניף הליכוד בירוחם, בתחילת החודשצילום: אליהו הרשקוביץ
חיים לוינסון

תאגיד השידור הציבורי וגלי צה"ל פסלו לשידור קטע מתשדיר פרסומת של משרד התרבות והספורט לקראת טקס חמישים שנה לכיבוש יהודה ושומרון. הם נימקו את החלטתם בכך שהאמירות "שבנו הביתה" ו"שבנו ליריחו" אינן מדויקות ושנויות במחלוקת.

מרכז ההסברה במשרד התרבות מפיק את הטקס הממלכתי לציון האירוע, שיערך מחר (רביעי) בגוש עציון בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו. לקראת הטקס הוכן תשדיר פרסומות לרדיו, אותו מקריינת שרת התרבות והספורט מירי רגב. בתשדיר היא אומרת: "אני שמחה לבשר לכם על החלטת הממשלה לציין יובל להתיישבות ביהודה ושומרון בבקעת הירדן ומערת המכפלה. חזרנו אל מערת המכפלה ואל בית אל, שבנו לגמלא וליריחו. שבנו לחבלי הארץ ההיסטוריים, שבנו הביתה. אני מזמינה אתכם לקחת חלק בטקס ממלכתי ומרגש בגוש עציון עם מיטב האמנים שיפתח את אירועי שנת היובל ברחבי הארץ".

התשדיר הועבר על ידי לשכת הפרסום הממשלתית (לפ"מ) לשידור ברדיו. בתחנות האזוריות התשדיר שודר במלואו, אך בכלי התקשורת הציבוריים, רשת ב' וגלי צה"ל, לא אישרו לשידור חלקים ממנו. בגלי צה"ל השיבו ללפ"מ כי מפקד התחנה, שמעון אלקבץ, בחן את התשדיר ומצא בו שני פגמים. לדבריו, הצירוף "שבנו הביתה" עשוי לעורר מחלוקת "ועל כן, בהתאם לתקנות, לא נוכל לאשרו. בכל מקרה, המשפט 'שבנו לחבלי הארץ ההיסטוריים' מבטא את אותו רעיון, כך שאין פגיעה במסר המועבר". בנוסף העיר אלקבץ כי "דרושה הבהרה בנוגע להכללת העיר יריחו, אשר למיטב ידיעתנו מצויה תחת תחומי הרשות הפלסטינית".

גם בתאגיד השידור הציבורי הודיעו ללפ"מ כי לא יוכלו לשדר את הביטוי "שבנו הביתה", מכיוון שזהו "נושא שנוי במחלוקת". בתאגיד ביקשו גם לקבל הבהרה על הביטוי "שבנו לחבלי הארץ ההיסטוריים" והוסיפו: "יריחו מוגדרת עיר פלסטינית, איך זה עולה בקנה אחד עם המוזכר בתסריט? מה גם שהכניסה לישראלים אינה מותרת".

במשרד התרבות החליטו שלא לתקן את התשדיר, ולא הסכימו להשמיט את הביטוי "שבנו הביתה" גם בשל קוצר הזמן עד הטקס שיתקיים מחר.

מגלי צה"ל נמסר: "לא פסלנו. ביקשנו רק הבהרות לתשדיר, כפי שאגב עשו גם בתאגיד".

מתאגיד השידור הציבורי נמסר: "לא פסלנו או אישרנו דבר. העברנו ללפ"מ בקשה להבהרות והערות משפטיות הקשורות בתשדיר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ