יו"ר הרשימה המשותפת: לא מחויבים להמליץ לנשיא להטיל על גבאי את הרכבת הממשלה

ח"כ עודה התייחס לדברי יו"ר מפלגת העבודה כי לא יסכים לשבת בממשלה עם הרשימה המשותפת. ח"כ בהלול: מפלגתי חרתה על דגלה שותפות יהודית-ערבית, דברי גבאי אינם מתיישבים עם הערך הזה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה התייחס היום (שבת) לדבריו של יו"ר העבודה אבי גבאי, ואמר כי מפלגתו אינה מחויבת להמליץ לנשיא המדינה להטיל על גבאי את מלאכת הרכבת הממשלה לאחר הבחירות. עם זאת, עודה ציין כי מפלגתו תוכל לשמש גוש חוסם לקואליציה בראשות העבודה, במידה וזו "תהיה מחויבת לשלום ולשוויון". הבוקר אמר גבאי כי לא יסכים לחבור לרשימה המשותפת על מנת להרכיב קואליציה, והוסיף כי "אינו רואה מה מחבר בין המפלגות". 

אתה תרצה לשבת בממשלה בראשות מפלגת העבודה?

"אני, כמו כלל הרשימה המשותפת, מחויב לעשות ככל יכולתי על מנת להביא לסיום הכיבוש, לקדם שוויון מלא עבור האזרחים הערבים ודמוקרטיה וצדק חברתי לכל אזרחי המדינה. ברור לי שהשלב הראשון להגשמת המטרות האלה הוא החלפת שלטון הימין, לכן אני לא מתכוון לשבת בצד ולאפשר לקואליציית נתניהו-בנט להמשיך להוביל אותנו במסלול של סיפוח, אפרטהייד, אפליה ושיסוי. יש הסכמה רחבה בציבור הערבי שהימים המוצלחים ביותר מבחינה פרלמנטרית לנציגי הציבור הערבי היו בימי הגוש החוסם בממשלת רבין, ולכן זאת אופציה שקיימת - כל עוד נדע בבירור כי מדובר בממשלה שמחויבת לשלום ולשוויון".

האם יש תרחיש שבו אתם לא ממליצים לנשיא להטיל על על גבאי את מלאכת הרכבת הממשלה לאחר הבחירות?

"נכון שאין שום תרחיש שבו נמליץ על נתניהו או בנט לראשות הממשלה, אבל אנחנו גם לא מחויבים מראש לאף אחד אחר - כולל לא לאבי גבאי. כפי שאמרתי קודם, ברור לנו מה המטרות שאנחנו רוצים לקדם ונמליץ לנשיא רק על מי שיתחייב לקדם אותן".

האם אתה מעדיף לקבל ייצוג בוועדות בכנסת ותקציבים ולתמוך מבחוץ?

"הגישה שלנו היא לא הכל או כלום, ולצד מאבק עיקש בכיבוש ובאפליה אנחנו גם פועלים ללא הרף וגם בצל ממשלת הימין הקיצוני של נתניהו על מנת להביא כבר עכשיו שיפור בחיי היום יום של האזרחים הערבים, והייתה לנו הצלחה חשובה בקידום התוכנית 922. לכן, ברור שתמיכה מבחוץ בממשלת שמאל ציוני צריכה להיות גם סביב הסכמה ברורה של צעידה לעבר פשרה היסטורית והקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל, במקביל לצעדים משמעותיים לקידום השוויון ולסגירת הפערים הכלכליים והחברתיים והתנגדות לדיכוי הפוליטי של האוכלוסייה הערבית".

גבאי מצהיר שהוא לא יישב איתכם, כבר הכריז שהוא לא זז מהבקעה, מנסה לחבור למשה יעלון בעל העמדות הימניות. לא נראה שסיום הסכסוך ושוויון לאזרחים הערבים הם חלק מהטיקט שלו. מבחינתך הוא אכזבה?

"אני לא פרשן ולא רואה עצמי כמי שצריך לתת לגבאי או לכל פוליטיקאי אחר ציונים על התנהלותו, אך ברור לי שאם מפלגת העבודה לא תשנה כיוון ותציע לאזרחי המדינה אלטרנטיבה אמתית לשלטון הימין הם לא יצליחו לחזור לשלטון. כל עוד מפלגת העבודה תתנהל כצל חיוור של הליכוד, הבוחרים תמיד יעדיפו את המקור.

ממשלת הימין הקיצוני של נתניהו והמתנחלים היא סכנה אמתית לכלל אזרחי המדינה, ממשלה שטובעת בשחיתות וכל כוחה בנוי על שיסוי של קבוצות אחת בשנייה, ממשלה שמכרסמת בשיטתיות במרחב הדמוקרטי ותוקפת את מערכת המשפט, העמותות והתקשורת, ממשלה שמקדמת מדיניות כלכלית נאו ליברלית שרק מרחיבה את הפערים הכלכליים והחברתיים במדינה, הממשלה הזאת היא סכנה לעתיד של כולנו - אבל זה בדיוק מה שגם מייצר עבורנו הזדמנות.

יותר ויותר אנשים מבינים היום שהממשלה הזאת רעה להם ולכן ישנה הזדמנות להוביל ולשכנע את הציבור שאפשר וצריך לעשות פה שינוי שיטיב עם כלל האזרחים. הדרך היחידה לדעתי לסחוף את הציבור להאמין בשינוי הזה היא לייצר אלטרנטיבה שתראה לציבור בדיבורים ובמעשים כי ניתן לייצר פה עתיד טוב יותר, עתיד של שלום, של שוויון ושל צדק חברתי".

ח"כ בהלול: מצר על דברי גבאי

חבר מפלגתו של גבאי, זוהיר בהלול, התייחס גם הוא לדבריו: "אני מצר על אמירתו של יו״ר המפלגה שלי אודות סירובו לשבת עם הרשימה המשותפת באותה ממשלה. מפלגתי חרתה על דגלה שותפות חיים בין יהודים לבין ערבים ואמירה זו אינה מתיישבת עם הערך הזה. הרשימה המשותפת מייצגת, חרף כל הבעיות הפנימיות בתוכה, את האוכלוסיה הערבית ולאמירה מסוג זה עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת. על מנת להחליף את שלטון הימין יש הכרח לשיתוף פעולה כן ובניית אמון בין המרכז-שמאל ובין הציבור הערבי, המהווה 20% מהאוכלוסייה. רק כך נצליח להביא לשינוי שלטוני ושיקום הקרעים והפילוג בחברה הישראלית".

ח"כ עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת) הגיבה גם היא לדברים: "חשוב שגבאי יפנים כי השינוי האמיתי לא יתרחש בלי ההכרה באוכלוסייה הערבית וזכויותיה, ובלי התנגדות אמיצה לכיבוש ומפעל ההתנחלויות. אנו באוכלוסייה הערבית לא מוכנים להיות חלק מממשלה שמובילה מפלגה הממשיכה עד היום לתמוך בחקיקה גזענית, בחקיקה שמפלה את בניה של האוכלוסייה הערבית, מפלגה שרואה בבית היהודי כאופציה לשותפות עתידית. אנחנו מבינים טוב שאין ביכולת מפלגת העבודה בעמדותיה הנוכחיות  או המחנה הציוני להוות אלטרנטיבה אמיתית לימין, או לענות על המינימום שאנו יכולים לחיות איתו בממשלה".

באירוע שבתרבות בבאר שבע אמר הבוקר גבאי על הרשימה המשותפת: "אתה רואה את ההתנהגות שלהם, אני לא רואה שום דבר שמחבר בינינו ומקשר בינינו ושמאפשר לנו להיות ביחד איתם באותה ממשלה". יו"ר העבודה לא שלל ישיבה בממשלה עם מפלגת כולנו, המפלגות החרדיות וישראל ביתנו. "תפיסת העולם שלי אומרת: אנחנו, מפלגת העבודה, נהיה הבית של כל הישראלים", אמר. "אני לא ב'רק לא ביבי', אני רק בבעד", הוסיף.

תגובות