ריבלין תוקף את הממשלה: יש רוחות של הפיכה שבה שלטון הרוב הוא השליט הבלעדי - פוליטי - הארץ

ריבלין תוקף את הממשלה: יש רוחות של הפיכה שבה שלטון הרוב הוא השליט הבלעדי

ריבלין אמר בפתח מושב החורף של הכנסת כי הוא מתקשה לשתוק נוכח המתקפה מימין על שומרי הסף: "ניסיון להלך אימים על בית המשפט" ■ נתניהו: "תעשיית הדכדוך הצמיחה ענף חדש - ענף החמוצים" ■ הרצוג תקף את נתניהו: "נחצו כל הגבולות, והכל כדי לשמור על שלטונך"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ריבלין במליאת הכנסת, היום
ריבלין במליאת הכנסת, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
יהונתן ליס
יהונתן ליס

נשיא המדינה ראובן ריבלין נשא היום (שני) נאום בפתח מושב החורף של הכנסת, ובו הזהיר מפני המהלכים האנטי-דמוקרטיים בכנסת ובממשלה ומפני "הניסיון המתמשך להחליש את שומרי הסף של הדמוקרטיה הישראלית". ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם גם כן בישיבה, ואמר כי "תעשיית הדכדוך עדיין קיימת ויש לה נציגים מכובדים בבית הזה ובתקשורת". נאומו הופרע שוב ושוב על ידי חברי האופוזיציה, ואחדים מהם הורחקו מהמליאה.

ריבלין סיפר בפתח נאומו כי לפני כעשור הביע בפני נשיא העליון לשעבר אהרן ברק את מורת רוחו מהתערבות בית המשפט בעבודת הכנסת, וכינה את המהפכה החוקתית – "הפיכה". "אמרתי לו אז, ואני מצטט: 'כל הגדרה שמפרה את האיזון, כל מעשה שמבטא או אפילו רק מסמל, זליגה לתחומה של רשות אחרת, מחוללים מציאות של דמוקרטיה כאוטית, של תוהו ובוהו מערכתי ומסוכן'... כך אמרתי אז, ועודני מחזיק בעמדה זו לגבי הסכנה בהסגת גבולה של הרשות המחוקקת על ידי הרשות השופטת". 

לנאומו המלא של ריבלין 

"היום, כשלושה עשורים אחרי ההכרזה על ה'הפיכה החוקתית' ההיא, אני מבקש להצביע על מה שנדמה לי כתנועת הנגד של המטוטלת ההיסטורית, על מה שנראה שוב כהחלטה של הצמרת, לבלבל את היוצרות בתוכה. אנו עדים היום לרוחות של מהפכה או הפיכה שנייה. הפעם, שלטון הרוב - הוא השליט הבלעדי", אמר ריבלין.

לדברי הנשיא, תחת הפיכה זו הכל הופך פוליטי – "התקשורת פוליטית, המוסדות הדמוקרטיים - כולם, מהפקידות המקצועית ועד למבקר המדינה, פוליטיים. בית המשפט העליון פוליטי, כוחות הביטחון פוליטיים, ואפילו צה"ל, צבא ההגנה לישראל שלנו, פוליטי? המהפכה הזאת מבקשת לקרוע סוף סוף את מסכות הצביעות לכאורה, מעל שומרי הסף כולם. במהפכה הזאת השליט הוא גם הקורבן. 'אנחנו נראה לכם מה זה', זהו פס הקול של המהפכה, תמה ממלכתיות מן הארץ ואחרינו המבול".

"תהום מונחת בין הניסיון האחראי והאמיץ להגדיר לאחר שנים את הפריצה ביחסים שבין הרשות המחוקקת לשופטת, לתחום את הביקורת השיפוטית, לשאול שאלות על מנגנון המינויים, לחתור להרכב שופטים מגוון ומייצג יותר, לבין הניסיון להלך אימים על בית המשפט, להחליש אותו כמוסד ולהזמין בפועל את הציבור לערער על סמכותו ועל הכרעותיו", אמר ריבלין. "כיצד בית משפט עליון מאוים, קונפורמי, חסר שיניים, יכול להיות אינטרס של מדינת ישראל? של הדמוקרטיה הישראלית? האם לא ניתן לנהל פולמוס אפקטיבי ונוקב בין המוסדות הדמוקרטיים, שאיננו הופך למשחק סכום אפס ביניהם?".

ריבלין התייחס גם לניסיון להתערב בעצמאותם של אמצעי התקשורת. "התקשורת הישראלית אינה חפה מביקורת - היא חוטאת לעתים, בהשטחה, בהדרה, בביקורת מנופחת ואף בדיבה", אמר ריבלין. "ואולם, זה דבר אחד לעבוד בתיקון התקשורת, ולחייב אותה להיות מגוונת יותר, מקצועית ועניינית יותר - ודבר אחר לבקש לשלוט בה. אמרו לי רבותיי, כיצד תקשורת חלשה, מתחננת על חייה - יכולה להיות אינטרס של מדינת ישראל או של הדמוקרטיה בכלל ושל הישראלית בפרט?".

"השחיקה הזאת לא עוצרת כאן. היא ממשיכה בהתבטאויות קשות כנגד הפקידות המקצועית הבכירה ומבקר המדינה, ומגיעה עד כדי השתלחויות פומביות חוזרות ונשנות בצה"ל ובמפקדיו הבכירים. תופעה, כפי שאמר שר הביטחון אביגדור ליברמן, הפוגעת בביטחון הלאומי של מדינת ישראל. ואני שואל אתכם, רבותיי, עד אנה אנו באים במהפכה או שמא בהפיכה הנוכחית? האם זוהי משילות?".

נתניהו בפתיחת מושב החורף, היום בכנסת
נתניהו בפתיחת מושב החורף, היום בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

נתניהו: "לתעשיית הדכדוך נציגים מכובדים בתקשורת"

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף בנאומו את אמצעי התקשורת ואת חברי האופוזיציה המגנים את התנהלותו. "כשמחנה אחד מביע את דעתו זה חופש הביטוי, כשאחר מביע את דעתו זה שיסוי. זו השיטה", אמר נתניהו. "אין לי שום כבוד לצביעות".

"תעשיית הדכדוך הצמיחה ענף חדש - ענף החמוצים", הוסיף נתניהו. "כשהחמוצים מדברים ביניהם, ניתן לשמוע שיחות כמו 'נכון שהמצב איום ונורא? נכון שהכל קורס?' 'אגב, זכרתם להזמין כרטיסים לוויקנד בלונדון, או לברלין?'".

"קשה לכם החמוצים, אני מבין אתכם", המשיך ראש הממשלה. "אתם כל הזמן מחמיצים ותוקפים ומקטרים, ולצערי גם מקללים. בצר לכם את משליכים את יהבכם על מיחזור סיפור הצוללות - אבל גם הסיפור הזה יורד למצולות - לפני שלוש שעות חתמנו על מזכר ההבנות עם ממשלת גרמניה... אז מה נשאר? סיגרים. אם לא סיגרים, חמגשיות. ואם לא זה, אז חוק ישראל היום. גם כאן אתם יודעים את האמת - אתם יודעים איזה סיקור אוהב קיבלו ח"כים שהצביעו בעד החוק השערורייתי הזה לסגור עיתון בישראל". נאומו של ראש הממשלה נקטע כמה פעמים, וחברת הכנסת ציפי לבני יצאה במהלכו. לפני שיצאה אמרה כי "עדיף חמוצים על מושחתים".

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג (המחנה הציוני), הביע בנאומו מורת רוח על התנהלות הממשלה ותקף את נתניהו. "מדינה המגיעה לשנתה ה-70 במצב כשלנו היתה אמורה לכאורה להרגיש טוב עם עצמה. עמנו אמור היה להרגיש בטוח ורגוע", אמר. "הציבור כולו מלא חרדות ותסכול עד אימה ממצבה ופרצופה של המדינה, כפי שהיא משתקפת בראש ובראשונה מהתנהגות הנהגתה, כתוצאה ממסע חרדות והפחדה שאתה ראש הממשלה מטפטף כבר שנים לתוכו".

הרצוג המשיך ופנה לנתניהו: "במקום שתיתן לעמך ביטחון, אתה מפחיד אותו. במקום שתיתן לו תקווה – אתה מדכא אותו. במקום שתאפשר לרוחו לפעום ולליבו להלום באהבה, באחווה, בשלום וברעות – אתה קורע ומפלג אותו. הן את העם היושב בציון והן את העם היושב בתפוצות. הכל מותר, הכל אפשרי, נחצו כל הגבולות, נפרצו כל הסכרים והכל כדי לשמור על שלטונך. כנאמר, 'המדינה זה אני ואני מעל לכל'".

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, נאם בפתח המושב ומתח ביקורת על אופן חקיקת חוק "מס דירה שלישית", שנפסל בידי בג"ץ. אדלשטיין ציין כי "פיזור הכוח בין שלוש הרשויות וההקפדה כי כל אחת מהן תבצע את תפקידה הייחודי, הן פעולות הכרחיות ולא קישוט נחמד. אלו היסודות המכוננים של מבנה השלטון שלנו והם מבטיחים את חירותם של אזרחינו". לדבריו, "הפרדת הרשויות בישראל הפכה לאגדה, יש להחזיר הפרדה ליושנה".

הקואליציה נחושה להוביל במושב החורף שורה של מהלכים שנויים במחלוקת, שחלק נכבד מהם מקודם בכנסת ללא הצלחה כבר שנים ארוכות: חוק יסוד: הלאום (שמקודם מ-2011), המכפיף את המשטר הדמוקרטי ללאום היהודי של המדינה; החוק להגבלת חקירת ראשי ממשלה מכהנים (שמקודם מ-2008); וחוק יסוד: החקיקה, הכולל את פסקת ההתגברות שתאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שנפסלו בידי בג"ץ (קודמה ללא הצלחה כבר מאז 1975). לצדם יידונו בוועדות גם החוקים שבג"ץ פסל לאחרונה לקראת סיבוב נוסף במליאה: חוק מס דירה שלישית וחוק הגיוס.

ארגוני הנכים המתנגדים למתווה להעלאת קצבאות הנכות שהושג בחודש שעבר הקימו הבוקר מאהל מחאה מול הכנסת. הנכים, שדורשים להשוות את קצבאות הנכות לשכר המינימום, הודיעו כי ישהו במאהל בשבוע הקרוב. באזור הכנסת ישנה היערכות משטרתית מוגברת ורחוב קפלן נסגר לתנועה. במקביל, עשרות עיוורים הפגינו בצהריים מול הכנסת על גובה דמי הליווי הנמוכים שניתנים להם ממשרד הרווחה והקיצוץ הצפוי בהם, עליו פורסם הבוקר ב"הארץ". מהמרכז לעיוור נמסר כי העיוורים פתחו בצעדי מחאה וקוראים למדינת ישראל להפסיק את האפליה בינם לבין נכי הגפיים ולהשוות את תקציבי הניידות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ