ציונית או לא ציונית? בכירי מרצ נקלעו לוויכוח פנימי על זהותה של המפלגה

ב"מקור ראשון" דווח שמרצ הסירה את ההתייחסות לציונות מהמצע ב-2009. זהבה גלאון הסבירה שבמפלגה לא רצו לחייב את הערבים בציונות, אך ח"כ אילן גילאון אמר: "צריך לתקן את המצע"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זהבה גלאון ואילן גילאון בוועידת מרצ, בספטמבר
לוגו הארץ
הארץ

פרסום בעיתון "מקור ראשון" הבוקר עורר היום (שישי) סערה בנוגע לזהותה הציונית של מפלגת מרצ. לפי הפרסום, המפלגה הסירה את ההתייחסות שלה לציונות והפסיקה להגדיר את עצמה כציונית ב-2009.

יו"ר מרצ זהבה גלאון הכחישה את הפרסום הערב בראיון לאולפן שישי. "מרצ היא מפלגת שמאל ציונית. היא מפלגה ישראלית שיש בה חברים יהודים וערבים. מייסדי מרצ ב-1992 החליטו שכל אחד יגדיר את עצמו כמו שהוא מבין", הסבירה. גלאון מנתה כמה חברי כנסת יהודים מטעם מרצ בעבר ובהווה שהגדירו עצמם ציונים, והוסיפה: "לא חייבנו את הערבים במפלגה מתוך רצון בשותפות". לדברי גלאון, מרצ מעולם לא הגדירה את עצמה כציונית במצע: "במצע שלנו התייחסנו לעצמנו תמיד כמי שפועלים ברוח עקרונות מגילת העצמאות".

לפי הפרסום במקור ראשון, עד 2009 היה כתוב במצע מרצ שהמפלגה מממשת את הציונות ההומניסטית ושהשגת שלום בישראל הוא מימוש החזון הציוני. בידיעה מצוטטת דוברת המפלגה מאי אוסי שאישרה שמרצ אינה מגדירה את עצמה כציונית. "מרצ היא מפלגה ישראלית לא ציונית, מפלגת כל אזרחיה, כי רעיון הציונות בהכרח מוחק עם שלם", אמרה אוסי.

מזכ"ל המפלגה מוסי רז, שהושבע באחרונה כחבר כנסת במרצ במקום גלאון שהתפטרה מהכנסת, אמר למקור ראשון כי "מרצ איננה מפלגה ציונית ומעולם לא הוגדרה כמפלגה ציונית". לפי עיתונאי מקור ראשון ישי פרידמן, שפרסם הבוקר את הידיעה, רז היה זה שהציע לו לבדוק את מצע מרצ. "אגב מי שהמליץ לי לעבור על מצע מרצ ולראות שלא כתוב שמרצ היא מפלגת ציונית היה מזכ"ל מפלגת מרצ", צייץ היום בטוויטר.

מנגד, ח"כ אילן גילאון, שמתכוון להתמודד בבחירות לראשות מרצ, אמר למקור ראשון: "מי שמאמין כמוני בשיבת ציון, סבור שמרצ ציונית. סיסמתנו היתה ונשארה: לציונות, לסוציאליזם ולאחוות עמים. ואם לא כתוב במצע מרצ על ציונות והקשר שלנו לציונות, צריך לתקן את המצע".

לפי הדיווח בעיתון, גם ח"כ תמר זנדברג הצהירה שמרצ היא מפלגה ציונית. "מרצ תומכת בהגדרת הציונות במובן הכי בסיסי שלה, שזה בית לאומי לעם היהודי וזה החלום הציוני במובן הכי מזוקק שלו, ומצד שני שוויון מלא לכל האזרחים".

אתמול התקיימו בחירות לוועידת מרצ, הגוף שבוחר את רשימת המפלגה לכנסת. המחנות של גלאון וגילאון נותרו ללא שינוי משמעותי לאחר הבחירות. בדצמבר הקרוב מתכוונת גלאון להביא להצבעה בפני הוועידה את הצבעה לשינוי שיטת הבחירות, כך שהרשימה לכנסת תיבחר על ידי כלל מתפקדי המפלגה. גלאון כבר העלתה פעמיים את הנושא להצבעה, והפסידה. גלאון התפטרה בשבוע שעבר מהכנסת על מנת להקדיש עצמה לפעילות למען שינוי שיטת הבחירות. היא הודיעה שאם הצעתה שוב תידחה, היא תתפטר מראשות המפלגה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ