מקורבי גבאי נגד ח"כ בהלול: נמאס מהקיצוניות, הוא לא יהיה בכנסת הבאה

היום הודיע בהלול כי יחרים ישיבה לרגל מאה להצהרת בלפור, ואמר כי "זו איננה חגיגה גם לי וגם לאחי היהודים". לאחר דברי המקורבים לגבאי אמר: לא אאחז בקרנות המזבח

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בהלול בכנסת, ב-2015
חיים לוינסון

מקורביו של יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי אמרו היום (שני) כי הח"כ זוהיר בהלול "לא יהיה בכנסת הבאה", וכי לגבאי "נמאס מקיצוניות". זאת, לאחר שבהלול הודיע שיחרים ישיבה חגיגית לרגל מאה להצהרת בלפור. 

"אני לא אשתתף ולא באופן התרסתי" אמר היום בהלול בראיון לערוץ 2, "זו איננה חגיגה גם לי וגם לאחי היהודים. אתם קיבלתם בהצהרת בלפור את הזכות להצהרה עצמית, ואני בטוח שכל מי שבראשו וקודקודו מבין שלעם ישראל מגיעה הגדרה עצמית, אבל מה עם בני עמי? מלבד הישראליות שלי אני שייך גם לפלסטיניות שלי".

"מי אומר שלנצח נצחים צריכים להתעלם מזכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית, כמו שהעם היהודי זכה לאותה הגדרה?", אמר בהלול בראיון. "מותר לי, זכותי הבסיסית. העם היהודי שקיבל והגשים את חלומו אינו שש להכיר בנרטיב האחר. אינני ראוי להשתתף כבן חורין בישיבה החגיגית".

לאחר פרסום דברי המקורבים לגבאי, העלה בהלול פוסט לפייסבוק ובו כתב כי "ראש מפלגתי החדש אינו מתכתב עם עמדותי הידועות. משכך הוא אינו מתכתב עם השקפת עולמו של המיעוט הערבי בישראל השואף להכרה בתביעותיו לשוויון מלא תוך הכרה בזכויותיו לשותפות בניהול המדינה. במהלך התקופה האחרונה הבעתי לא פעם את אכזבתי מהכנסת ומהפוליטיקה וציינתי שאני שוקל את המשך עתידי הפוליטי. אם אראה כי אין לי פלטפורמה לקדם את עקרונותיי לא אאחז בקרנות המזבח ואינני זקוק לתמרורי אזהרה".

בהלול התעמת גם בעבר עם ראשי המפלגה. ב-2016 עורר ביקורת בקרב חבריו לסיעה כשאמר שמבצע פיגוע דקירה בחברון "אינו מחבל". בחודש שעבר תקף את גבאי על הצהרתו כי יפעל להשארת המתנחלים בשטחים, ואמר כי "כיבוש השלטון לא נעשה על ידי זניחת העקרונות והערכים היסודיים של המפלגה. לא ייתכן הסדר מדיני ללא פינוי התנחלויות".

חבריו של בהלול לסיעה אמרו ל"הארץ" כי מזה זמן רב הוא מתוסכל מכהונתו בכנסת ושוקל אף להתפטר בטרם סיום הקדנציה. כך או כך, אין בכוונתו של בהלול להתמודד על מקום בכנסת הבאה, וגם אם הייתה לו כוונה כזו, סיכוייו להבחר שוב במפלגת העבודה נמוכים.

אין זו הפעם הראשונה שגבאי מוביל קו שינעם לאוזני מצביעי מרכז-ימין. באחרונה טען שלא צריך לפנות התנחלויות במקרה של הסכם שלום והצהיר כי לא יישב בקואליציה עם הרשימה המשותפת. "אני לא רואה מה מחבר בינינו", אמר. בנוסף, גבאי חתר לצרף לעבודה את איש הליכוד משה יעלון. בהקלטה שחשף "הארץ" קבע יעלון כי אין סיכוי לשלום, וטען כי יש מקום בגדה לעוד מיליון מתנחלים. לפי סקרים שפורסמו באחרונה, גוש השמאל-מרכז מצליח להעביר מנדטים מגוש הימין. בסקר שנערך עבור ערוץ 10 לפני סוף השבוע השיגו המחנה הציוני, יש עתיד ומרצ 48 מנדטים, 8 מנדטים יותר מאשר מספרם בכנסת הנוכחית.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ