הנואמים בעצרת לרבין: מועמד לראשות מועצת יש"ע ומפונה מעפרה

על פי רשימת הנואמים, בעצרת ינאמו ראש מועצת ההתנחלות אפרת עודד רביבי ואסתר ברוט, תושבת ההתנחלות עפרה שפונתה מביתה. המארגנים אסרו על תנועות שמאל להציב דוכנים בכיכר, וחזרו בהם

אילן ליאור
אילן ליאור
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
העצרת לציון רצח יצחק רבין, בשנה שעברה
העצרת לציון רצח יצחק רבין, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד
אילן ליאור
אילן ליאור

הניסיון של מארגני עצרת הזיכרון השנתית לרצח יצחק רבין להימנע מזיהוי עם השמאל ניכר ברשימת הנואמים באירוע שפורסמה היום (שלישי). לצד הנואם המרכזי, ראש המוסד לשעבר שבתי שביט, וראשי התנועות המארגנות, "מפקדים למען ביטחון ישראל" ו"דרכנו", יישאו דברים בעצרת ראש מועצת ההתנחלות אפרת והמועמד לראשות מועצת יש"ע עודד רביבי, ואסתר ברוט, תושבת ההתנחלות עפרה שפונתה השנה מביתה כי נבנה על קרקע פלסטינית פרטית.

עם הנואמים בעצרת נמנים גם יו"ר זק"א יהודה משי זהב וד"ר מיכה גודמן, מחבר הספר "מלכוד 67'", שיצא לאור השנה ודן במחלוקת הפוליטית בישראל. שתי נשים המזוהות עם השמאל - הפובליציסטית אמילי מואטי וסגנית ראש העיר תל אביב מטעם מרצ, מהרטה ברוך־רון - יופיעו לצד פעילים חברתיים אחרים בסרטון קצר שיוקרן בעצרת. המארגנים מעוניינים גם בדובר ערבי, אך עד כה לא נקבעה זהותו.

שביט, חבר "מפקדים למען ביטחון ישראל" וראש המוסד בזמן רצח רבין, נבחר לנואם המרכזי לאחר שהמארגנים נכשלו בניסיון להעלות לבמה יחד את ששת הרמטכ"לים לשעבר שעודם בחיים. במסיבת עיתונאים של התנועה בינואר תקף שביט את הממשלה. "אנחנו מובלים על ידי חבורה של אנשים משיחיים בהנהגת בנט, שחידשו את המנהג של העלאת קורבנות אדם למולך של הטריטוריה ומעדיפים אותה על חיי אדם", אמר. "מדינה שלמה מוחזקת בת ערובה בידי הקצה של הקצה הימני המשיחי, חבורת קיצוניים שדוחפים את ישראל לעבר התאבדות דמוגרפית ואתנית, למציאות של עוד דם, עוד שכול ועוד טרור, ואף אחד לא עומד מולם ובולם אותם". באירוע אחר, סמוך לבחירות 2015, מתח שביט ביקורת על בנימין נתניהו: "איפה האחריות שלך? הגיע הזמן שתענה לשאלות הקשות או שלא תעמיד את עצמך לבחירה".

מוקדם יותר הודיעו מארגני העצרת למפלגות ותנועות שמאל שלא יאפשרו להן להציב דוכנים בכיכר רבין בתל אביב בעת האירוע כבעבר, אולם בהמשך חזרו בהם. המארגנים הבהירו למי שביקשו להציב דוכנים שיוכלו לעשות זאת רק מסביב לכיכר, במנותק מהעצרת ובאישור המשטרה והעירייה, בעוד שבעצרות קודמות הוצבו דוכנים בכיכר מבלי שנדרש היתר.

תחילה מסרו המארגנים בתגובה ש"הצבת דוכנים לחלוקת חומרי הסברה תתאפשר בשולי הכיכר ולא במרכזה מטעמי דרישות בטיחות הקהל". ואולם, בעיריית תל אביב אמרו שבהוראות הבטיחות לא חל שינוי לעומת שנים קודמות. המארגנים הוסיפו שהם "קוראים לכלל הארגונים והמפלגות להימנע מפרובוקציות ולכבד את זכרו של ראש הממשלה יצחק רבין". לאחר פרסום ידיעה בנושא באתר "הארץ" הובהר שהצבת דוכנים תתאפשר, "כפי שמתאפשרת בכל עצרת". בתגובתם המעודכנת אף השמיטו המארגנים את האזהרה מפני פרובוקציות.

בימים האחרונים נמתחה ביקורת משמאל על הדרך שבה הציגו המארגנים את העצרת, בניסיון למשוך אליה אנשי ימין. במודעות שפרסמו לקראת האירוע, תחת הכותרת "אנחנו עם אחד", נכתב תחילה שמדובר בעצרת "לזכר רבין", ללא התייחסות לרצח. גם לאחר שתוקנו, אין בהן התייחסות להסתה שקדמה לרצח, והמלה "שלום" כלל אינה מופיעה בהן.

במרצ מתחו ביקורת על האופי המסתמן של האירוע. "העצרת לשלום לפני 22 שנים, שהסתיימה בשלוש יריות וברצח יצחק רבין, אורגנה על ידי השמאל", נמסר מהמפלגה. "ההתנערות של מארגני העצרת לזכרו מהשמאל היא הגשמת הפנטזיה של הימין וההיפך המוחלט ממה שהאירוע צריך לייצג. מרצ קוראת לחבריה להגיע בשבת למשמרת מחאה באנדרטה ולקחת חלק פעיל בקריאה לשלום, לשתי מדינות לשני עמים ונגד מחיקת זיכרון ההסתה והרצח".

מנחת העצרת תהיה מגישת הטלוויזיה מיקי חיימוביץ'. יופיעו בה אסתר ראדה, הדג נחש, חנן בן ארי, יהודה פוליקר, משה פרץ ואגם בוחבוט, שירי מימון ומקהלת שרונית, שתבצע את "שיר לשלום".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ