השרים אישרו את חוק איסור המלצות המשטרה על אף התנגדות היועמ"ש ופרקליט המדינה - פוליטי - הארץ

השרים אישרו את חוק איסור המלצות המשטרה על אף התנגדות היועמ"ש ופרקליט המדינה

שי ניצן בא באופן חריג לדיון כדי להביע את התנגדותו לחוק. השרים אישרו אותו בכפוף לשינויים, שבמסגרתם יחול רק על חקירות של בכירים. בנוסף, המשטרה תוכל להגיש סיכום חקירה אך לא לפרסם אותו

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שי ניצן בכנסת, באפריל
שי ניצן בכנסת, באפרילצילום: יואב דודקביץ
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה אישרה הבוקר (ראשון) את החוק האוסר על המשטרה לפרסם המלצות בתום חקירותיה. שרת המשפטים איילת שקד, שהתנגדה לנוסח הצעת החוק, סיכמה עם מגישי ההצעה על שינויים בנוסח: החוק יחול רק על חקירות של בכירים שמלוות על ידי הפרקליטות, המשטרה לא תציין בתום החקירה אם ישנה תשתית ראייתית להעמדה לדין ולא תפרסם לציבור את סיכומי החקירה. לדברי שקד, החוק ישונה בכנסת בהסכמה עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, ויחזור לוועדת שרים לחקיקה לפני שיועלה להצבעה בקריאה ראשונה בכנסת.

לפני שהשרים אישרו את הצעת החוק, פרקליט המדינה שי ניצן הגיע לוועדת השרים לחקיקה כדי להביע את התנגדותו לאישור החוק. ניצן הגיע לוועדה באופן חריג בהזמנתה של שקד, שהיתה מעוניינת לערוך שינויים בחוק. בנוסף לניצן, הגיע גם ראש חטיבת החקירות באגף חקירות ומודיעין במשטרה ערן קמין.

ניצן הסביר לוועדה על עבודת המשטרה, ואמר כי "ברגע שאין להם את האחריות, משתנה כל הגישה. מבחינתי יש משמעות להמלצת המשטרה. אני רוצה לשמוע אותם כי הם היו מעורבים. המשמעות רחבה ואנחנו סבורים שקביעה כזאת חשובה. אני לא רואה תועלת בסתימת פיות למשטרה", הוסיף.

לדברי ניצן, ההצעה תגרום לפגיעה בעבודת המשטרה ועבודת הפרקליטות. "אני גם לא מצליח לראות את התועלת בהצעה. זה יגרום עינוי דין גם לחשודים וגם למתלוננים. יש גם זכות הציבור לדעת, למשל כשיש ראש עיר. הציבור זכאי לדעת שהמשטרה סבורה שהתגבשה תשתית ראייתית", אמר.

ניצן הסביר כי המשטרה כלל לא מגישה המלצות מכיוון שיש הנחיה מלפני 15 שנה של השר לביטחון הפנים לשעבר עוזי לנדאו שלא להמליץ. לדבריו, "כתב אישום מוגש כשיש תשתית ראייתית ושיש עניין לציבור. הנוהל הוא שהמשטרה אומרת רק אם יש תשתית ראייתית".

ניצן אף הוסיף כי אם החוק יעבור, הדבר יגרום לנטל רב על הפרקליטות. "אם לא תהיה המלצה, הפרקליט המלווה יצטרך לקרוא ביסודיות. אם כותבים שאסור להעביר - בשורה התחתונה אצטרך מאה תקנים נוספים. יש משמעות נכבדת לעמדת המשטרה".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הבהיר הבוקר כי הוא מתנגד לנוסח הנוכחי של הצעת החוק. "איסור כזה מנוגד למהות עבודת המשטרה והחוקרים, ויש להתנגד לו", מסר ארדן. "אין דרך לסיים חקירת תיק ולהעבירו להחלטת הפרקליטות מבלי שהחוקרים יצרפו אליו את עמדתם המקצועית והערכתם לגבי הראיות שנאספו על ידם". היועץ המשפטי לממשלה.

אביחי מנדלבליט אמר בשבוע שעבר בכנס של הנהלת הפרקליטות לדורותיה כי הוא מתנגד לתוכן ולעיתוי הצעת החוק. הבוקר פורסמה חוות דעתו של מנדלבליט שלפיה הוא מתנגד לחוק מכיוון שיש בו אפקט מצנן ליחסים בין המשטרה לפרקליטות. "הצעת החוק והמסר המשתמע ממנה, לפיו אין זה מתפקידה של המשטרה לבצע את הערכת התשתית הראייתית בתיק, יפגעו פגיעה ממשית הן ביעילות של עבודת החקירה והן ביעילות עבודת הפרקליטות", כתב והוסיף כי המשטרה מחויבת לחוות דעתה בכל הקשור לקבילות הראיות, "לשם מיקוד החקירה וקבלת החלטה לגבי מיצויה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ