שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס
הפגנת נגד ישראל בפריז, בחודש אוגוסט
הפגנת נגד ישראל בפריז, בחודש אוגוסטצילום: אי־אף־פי
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה החליטה שהקואליציה תתמוך בתיקון לחוק החרם, שיאפשר לאזרחים לתבוע פיצויים בגובה של עד מאה אלף שקלים ללא הוכחת נזק, ממי שקרא לחרם על ההתנחלויות או על ישראל. הקואליציה תתמוך בתיקון כשיעלה להצבעה בכנסת. החוק מגדיר את הקריאה לחרם כעוולה אזרחית, והתיקון מאפשר למי שנפגע ממנה לזכות בפיצוי בלי שיידרש להוכיח לבית המשפט אם וכיצד נפגע כתוצאה מהקריאה לחרם.

הסעיף החדש נועד להחליף נוסח שהופיע בחוק המקורי מ–2011, אך נפסל על ידי בג"ץ לפני כשנתיים וחצי. הרכב מורחב של תשעה שופטים קבע אז כי לא ניתן לעשות שימוש בנוסח שמאפשר לפסוק פיצויים ללא הוכחת נזק, בלי שהחוק יגביל את גובה הפיצויים באופן ברור.

הנוסח החדש קובע שלוש מדרגות: לא ניתן יהיה לתבוע פיצוי מאדם שקרא לחרם באופן חד־פעמי; במקרים אחרים התביעה נגד הקוראים לחרם כלכלי, תרבותי או אקדמי על ישראל לא תעלה על מאה אלף שקלים; ובמקרים שבהם בית המשפט יקבע כי הקריאה לחרם היא עוולה שנעשתה בצורה שיטתית ומאורגנת, הוא רשאי לפסוק פיצויים גבוהים יותר — עד חצי מיליון שקלים. השר גלעד ארדן, שיזם את החוק יחד עם ח"כ יואב קיש מהליכוד, אמר אתמול כי "פעילי החרם המרכזיים, שמקדישים את כל זמנם לפגוע קשות באזרחי ישראל ובכלכלה הישראלית, חייבים לדעת שניתן יהיה לגבות מהם מחיר כלכלי כבד לנזק שהם עושים למדינה". לדברי קיש, "הגיע הזמן שלמדינה תהיה יכולת לפגוע בכוח הכלכלי שמאחורי תנועת ה־BDS, גרורותיה, ומכל מי שקורא להחרים את ישראל ואזרחיה. לא נעצור עד שהתופעה הזו תמוגר".

חוק החרם שחוקק ב–2011 נועד לאפשר הגשת תביעת פיצויים נגד מי שקרא לחרם על מוצרים מההתנחלויות, או להימנע מקשר כלכלי עם ישראל בכלל. החוק מסמיך את שר האוצר למנוע הטבות כלכליות מכל מי שקורא לחרם או מתחייב להשתתף בו.

שופטי בג"ץ אמנם החליטו לפסול את הסעיף המאפשר פיצויים ללא הוכחת נזק בדיון שהתקיים באפריל 2015, אך דחו באותה העת שורה של עתירות לפסילה מוחלטת של חוק החרם. שופט העליון חנן מלצר, שכתב את דעת הרוב בפסק הדין, קבע אז כי החוק מקדם תכלית ראויה. לדבריו, החוק אמנם פוגע בחופש הביטוי, אך הפגיעה מידתית. לשיטתו של מלצר, הסעיף היחיד בחוק שאיננו מידתי הוא האפשרות להטיל תשלום פיצויים לא מוגבלים ללא הוכחת נזק, שעלולים ליצור "אפקט מצנן לביטויים פוליטיים ולדיון חברתי ער".

במארס השנה אישרה הכנסת חוק שאוסר הענקת אשרת כניסה או רישיון שהייה בישראל לאזרחים זרים שקראו לחרם על ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ