על רקע מעמדו המעורער בש"ס: דרעי הוקלט מבקר בחריפות את הרב הבכיר שלמה עמאר - פוליטי - הארץ

על רקע מעמדו המעורער בש"ס: דרעי הוקלט מבקר בחריפות את הרב הבכיר שלמה עמאר

יו"ר המפלגה נשמע בהקלטה שפורסמה בחדשות 2 כשהוא דורש מבנו של נשיא מועצת החכמים של ש"ס לנתק את קשריו עם הרב הראשי של ירושלים, שלדבריו אינו מתאים להיות מנהיג רוחני

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
דרעי בדיון בוועדת הפנים, ביוני
דרעי בדיון בוועדת הפנים, ביוניצילום: אמיל סלמן

בהקלטות שנחשפו הערב (שני) נשמע שר הפנים ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, מדבר בחריפות נגד הרב הראשי של ירושלים, שלמה עמאר, הנחשב לרב עצמאי הפועל במנותק מש"ס. לשיחה שערך עם יעקב כהן, בנו של נשיא מועצת החכמים של ש"ס, עלולות להיות השלכות פנים מפלגתית. דרעי דרש מכהן נאמנות לש"ס וביקש ממנו לנתק את קשריו עם עמאר. ההקלטות, המגיעות על רקע מעמדו המעורער של דרעי בש"ס ומאבקיו הפנימיים מול כהן, נחשפו בחדשות 2 על ידי עמית סגל.

בהקלטות נשמע דרעי אומר לכהן כי הרב עמאר מעוניין רק בשליטה. "אמרתי לך כבר 50 פעם, אני לא טיפש. אני יודע כמה עמאר יכול להוסיף לנו, אבל אני יודע גם שסגרתי את ש"ס כיוון שהוא רוצה לשלוט. אין לו משהו אחר. משעמם לו כל היום... הוא צריך את הכוח". דרעי נשמע מדבר גם על מקורביו של הרב עמאר. את ניסים אלקסלסי, יד ימינו של הרב, כינה "גדול הרשעים והשונאים שלנו".

לדברי דרעי, עמאר רימה אותו והוא אינו מתאים להיות מנהיג רוחני. "תאמין לי, הוא מתאים להיות יושב ראש תנועת ש"ס", נשמע דרעי בהקלטות. "אבל לשים אותו מנהיג רוחני שלנו, לקרב אותו ולתת לו את העוצמה הזו, זה לא יעזור כיוון שאם אתה תיתן להם אצבע הכי קטנה הם ייקחו לך את כל היד.. הם הרבה יותר מתוחכמים, אין להם מחסומים, אין להם שום גבולות שבעולם. הוא ישקר אותך מפה ועד להודעה חדשה. זה מה שהוא עשה לי בפעם הקודמת. עד הרגע האחרון הוא רימה אותי ואני נפלתי בפח הזה".

בהקלטות טען דרעי כי יהודה אבידן, המזוהה עם המפלגה, סיפר שאלקסלסי וח"כ יעקב מרגי ניסו לגייס אותו לחזית נגד דרעי – וטענו שכהן "איתם בעניין". לדבריו, השניים "התחננו בפניו, 'אנחנו נביא לך את יעקב כהן הביתה ותשמע ממנו באופן הברור ביותר. בוא תהיה איתנו בחזית, תעמוד איתנו ביחד. זה סגור, זה סופי, אריה דרעי חתם עסקת טיעון עם הפרקליטות ועוד חודש הוא עוזב', משהו כזה". לדברי דרעי, התכנון היה שמרגי יהיה שר במקומו כיוון שהוא איש אמונו של עמאר. "אומרים שטויות, אבל... אנשים שומעים את זה ומתפוצצים... אולי באמת עושים לדרעי מאחורי הגב ודרעי לא יודע?".

הרב עמאר בלשכתו בירושלים, 2012
הרב עמאר בלשכתו בירושלים, 2012צילום: אוליבייה פיטוסי

באחד הקטעים התייחס דרעי ככל הנראה לשמועות בתוך ש"ס, לפיהן כהן מנסה לייצר אחדות בין רבני הציבור הספרדי במטרה לזכות בתרומות לישיבה בראשה הוא עומד. "אין מצב כזה, אתה צריך להחליט, אין מה לעשות", נשמע דרעי אומר לכהן. "יכול להיות שתחליט שהישיבה שלך חשובה יותר מכל ש"ס. קח את הישיבה, בסדר גמור, אבל אני לא מוכן להמשיך עם זה יותר, נקודה".

בשנה האחרונה מתמודד דרעי עם מאבקים פנימיים מול כהן. בנו של נשיא מועצת החכמים של ש"ס קיים כמה אירועים משותפים לאביו ולרב עמאר, ללא הסכמתו של דרעי, במה שנתפס כקריאת תיגר על מנהיגותו של האחרון. השיא התרחש לפני כחודש וחצי: כהן ארגן פגישה מתוקשרת בין אביו למנהיג האופוזיציה הספרדית, הרב מאזוז – פגישה אותה החשיבו רבים בש"ס לניסיון הפיכת חצר במפלגה.

אחרי אותה פגישה ניסו דרעי וכהן להציג חזית מאוחדת ולהרגיע את השטח, והגיעו למפגשים אחד בביתו של השני. במקביל הציע כהן באופן רשמי לרב מאזוז להתאחד עם ש"ס. אך המגעים התפוצצו בעקבות התבטאות פומבית של אלי ישי, יו"ר ש"ס לשעבר, נגד דרעי, והתבטאות נגד ישי מצדם של רבני ש"ס.

עוד לא ברור ישפיע פרסום ההקלטה על מעמדו של דרעי בש"ס ועל יחסיו עם כהן. באתר "בחדרי חרדים" כבר הכתירו את ההקלטה כ"רעידת אדמה בש"ס", ובאתר "כיכר השבת" נכתב כי זהו "שפל חדש". עצם העובדה שכהן הקליט את השיחה, לצד הדלפתה, היא מכה קשה לדרעי ומלמדת כי הוא כבר אינו שולט במפלגתו.

מטעמו של דרעי נמסר בתגובה: "הדלפת שיחה פרטית בין יו"ר מפלגה ושר בממשלה לבין רב נועדה אך ורק לפגוע בתנועת ש"ס וברבנים חשובים, וחבל שנעשתה. השר דרעי מכבד את רבני ישראל, פועל כל השנים על פי הוראותיהם וימשיך לפעול כך גם בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ