הצעה לריכוך חוק הלאום: מעמדה של השפה הערבית לא ייפגע

יו"ר ועדת החוק מציע שעברית תוגדר כשפה הרשמית במדינה, "מבלי לגרוע מתוקף ההסדרים הקיימים ביחס לשפות האחרות". לצד זה, נמשכת המחלוקת על הכפפת הדמוקרטיה לאופיה היהודי של המדינה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד, אוחנה ולוין בדיוני הוועדה לקידום חוק הלאום, ביולי
שקד, אוחנה ולוין בדיוני הוועדה לקידום חוק הלאום, ביוליצילום: אמיל סלמן

יו"ר הוועדה לקידום חוק הלאום גיבש נוסח פשרה בנוגע למעמד השפה הערבית בישראל בניסיון להגדיל את התמיכה בחוק בקואליציה ובאופוזיציה. יו"ר הוועדה, ח"כ אמיר אוחנה, מציע לשנות את הסעיף כך שייכתב בו כי "עברית היא השפה הרשמית במדינה, מבלי לגרוע מתוקף ההסדרים הקיימים ביחס לשפות האחרות בישראל".

טיוטת החוק המקורית קבעה כי עברית תוגדר בחוק כ"שפת המדינה", ולשפה הערבית יינתן "מעמד מיוחד במדינה", וכי "לדובריה זכות נגישות לשונית לשירותי המדינה, הכל כפי שייקבע בחוק". גרסה אחרת, שהציע צוות השרים שפעל כדי לגבש הסכמות סביב החוק, ביקשה לקבוע כי לאחר ההכרזה על עברית כשפה הרשמית בישראל ייכתב כי "אין באמור בסעיף זה כדי לפגוע במעמד שניתן בפועל לשפה הערבית לפני תחילתו של חוק יסוד זה". אוחנה יציג את היוזמה שלו מחר (שני) בדיוני הוועדה.

מעמד השפה הערבית הוא אחד משלושה עוגנים מרכזיים במחלוקת המקשים על השלמת החקיקה. בקואליציה העריכו שהחוק יעבור בחודש הבא בקריאה ראשונה בשל התחייבויות ראשי המפלגות למהלך, אך קיים קושי ביכולת לקדמו לקריאות שניה ושלישית. לצד מעמד השפה הערבית, בכולנו דורשים להוסיף לחוק סעיף שייתן ביטוי לערכי השיוויון במדינה, אך בליכוד מתנגדים לו לפי שעה. בנוסף, נמשך העימות סביב דרישת כולנו וישראל ביתנו לבטל את הכפפת המשטר הדמוקרטי בישראל לזהותה היהודית של המדינה.

ביום רביעי הסכימה הקואליציה לשנות את נוסח החוק, ולבטל את הכפפת הדמוקרטיה לאופיה היהודי של המדינה. אולם בכיר בליכוד המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר מכן כי ראש הממשלה יסכל את הצעת הפשרה שגיבש אוחנה.

לדבריו, "אוחנה לא יידע את נתניהו על הנוסח החדש ואין למהלך הזה הסכמה. החוק הזה יעבור בקריאה ראשונה בנוסח המקורי שסוכם בין ראשי המפלגות. ראש הממשלה יתעקש על זה. אחרי הקריאה הראשונה נדון בשינויים".

לדברי הבכיר, כולנו וישראל ביתנו, המתנגדות להכפפה, ייאלצו להצביע על הנוסח שכולל אותה בקריאה ראשונה משום שהתחייבו לכך. "אם הם ייסוגו מההסכמה זאת תהיה הפרה ברורה של ההתחייבות שלהם כלפינו", אמר הבכיר. אוחנה הבהיר כי אף שההצעה שגיבש זכתה לתמיכת השותפות הקואליציוניות, הוועדה בראשה הוא עומד עדיין לא אישרה את ההצעה כך שהמהלך לא התקבל סופית.

מקורות המעורים בגיבוש הנוסח המרוכך אמרו כי השינוי מקובל על כל סיעות הקואליציה. לדברי המקורות, גם שרת המשפטים איילת שקד תומכת בביטול הכפפת הזהות הדמוקרטית של המדינה לזהותה היהודית, על אף שקידמה בעבר חקיקה דומה בעצמה.

המקורות הוסיפו כי גם אוחנה עצמו תומך בביטול ההכפפה וכי הוא הוביל למהלך זה בניגוד לקולות שמרניים במפלגתו, בראשם השר יריב לוין, הנחשב לאחד המבקרים התקיפים ביותר של בית המשפט העליון כיום. בנוסף, ח"כ יואב קיש (ליכוד) מתח ביקורת על הפשרה המסתמנת. לדבריו, המהלך ייעקר את אחד הדגלים המרכזיים שההצעה המקורית מבקשת לקדם. קיש מתכוון לפנות לח"כ אוחנה כדי שיחזור בו מהחלטתו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ