ברק: אני יותר בשל וכשיר להוביל את המדינה מכל מועמד אחר - כולל נתניהו - פוליטי - הארץ

ברק: אני יותר בשל וכשיר להוביל את המדינה מכל מועמד אחר - כולל נתניהו

בראיון לחברת החדשות נשאל ברק אם יהיה מוכן להתפייס עם גבי אשכנזי כדי להחליף את נתניהו. על פי הדיווח, ברק ענה כי ישקול זאת ברצינות כשתגיע העת

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אהוד ברק בכנס של פעילי מפלגת העבודה בתל אביב, בינואר
אהוד ברק בכנס של פעילי מפלגת העבודה בתל אביב, בינוארצילום: גיל כהן מגן
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק אמר כי הוא יותר בשל וכשיר להוביל את ישראל מכל מתמודד אחר, לרבות ראש הממשלה בנימין נתניהו. את הדברים אמר בראיון לאמנון אברמוביץ' שקטע ממנו שודר הערב (רביעי) בחברת החדשות.

בראיון, שישודר במלואו בשבת, שאל אברמוביץ' את ברק: "למה לא תעמיד את עצמך למבחן הבוחר, הרי מדיניות הציוצים היא מדיניות פחדנית, פעילות מאחורי הגב". בתגובה השיב ברק כי זה אופן הפעילות הכי נוח עבורו בשלב זה. ברק הוסיף כי אנשים רבים פנו אליו בשאלה אם יתמודד בבחירות לממשלה. לדבריו, חלקם הציגו לו סקר שנערך לפני ארבעה חודשים, שממנו עולה כי לו היה מתמודד היום נגד נתניהו, היה זוכה ברוב קולות החילונים. עם זאת, לדבריו, "בכלל הציבור הוא (נתניהו) גובר, אבל אף אחד מאיתנו לא מגיע ל-40%. 35% מהציבור לא יודע למי להצביע, כשביבי ראש ממשלה ואני אזרח מצייץ".

בהמשך הבהיר ברק: "אני לא צריך חיזוקים, אני מספיק לא צנוע בשביל להבחין שבאופן אובייקטיבי מבחינת שמבחינת רקורד, ניסיון, מוכרות בינלאומית, היכרות אינטימית עם בעיות הביטחון, מדינאות וכלכלה, אני היום יותר בשל וכשיר להוביל את מדינת ישראל מכל אחד מהמועמדים מסביב, כולל נתניהו, שהוא מנוסה אבל חסר יכולת לקבל החלטות".

גבי אשכנזי
גבי אשכנזיצילום: עופר וקנין

לאחר חלקו המשודר של הראיון ציין אברמוביץ' כי שאל את ברק לגבי הקמת מפלגה חדשה שתתבסס על שורה של אישים בולטים. לדברי אברמוביץ', ברק השיב כי זה "רעיון מצוין אבל מוקדם מדי, היא (הרשימה) תתייבש ותישחק עד הבחירות. רשימה כזאת צריכה לצאת ערב הבחירות". 

אברמוביץ' הוסיף ששאל את ברק אם יהיה מוכן להתפייס עם גבי אשכנזי כדי להחליף את נתניהו. "על כך הוא אמר – כשתגיע העת אשקול זאת ברצינות", אמר אברמוביץ'. המאבק בין ברק לאשכנזי החל, ככל הנראה, סביב הקרדיט על מבצע עופרת יצוקה ב-2009.

בעקבות הווטו שהטיל אשכנזי על מינוי יואב גלנט לסגנו, החריפה המתיחות ביניהם. ב-2010 הודיע ברק שלא יאריך את כהונת אשכנזי בשנה חמישית. בפברואר 2010 שידך אשכנזי בין עוזרו, ארז וינר, לבין מקורבו, בועז הרפז, והאחרון העביר לידיו את המסמך, שנודע כ"מסמך הרפז". המסמך, שהתברר כמזוייף, כלל תוכנית שנועדה לכאורה לפגוע באשכנזי, לשפר את מעמד יריבו, השר ברק, ולהבטיח את מינויו של גלנט לרמטכ"ל הבא. חקירת המשטרה חשפה שהמסמך זויף בידי הרפז.

מבקר המדינה מתח ביקורת על התנהלות ברק בשורה ארוכה של סוגיות, בהן אמירות פומביות נגד אשכנזי ונגד דוברו תא"ל אבי בניהו, אופן מינוי סגן הרמטכ"ל ודובר צה"ל, עיכוב של שנה במינוי מתאם הפעולות בשטחים ועיכוב של יותר מ-150 מינויים של קצינים בכירים שלא לצורך, על רקע המחלוקת עם הרמטכ"ל.

זו אינה הפעם הראשונה שבה שמו של ברק עלה כמתמודד אפשרי בבחירות מול נתניהו. זאת על אף שהכריז על תמיכתו באבי גבאי, יו"ר מפלגת העבודה, בעת שהתמודד בפריימריז. בשנה החולפת תקף ברק את נתניהו בעמוד הטוויטר שלו פעמים רבות, והתייחס גם לחקירות שבהן מצוי ראש הממשלה.

סקרים שפורסמו לפני כשבועיים בחדשות עשר ובחברת החדשות מצביעים על מגמת היחלשות של הליכוד וגוש הימין, לעומת התחזקות של גוש השמאל-מרכז. לפי סקר של חדשות עשר, הליכוד יורד ל-26 מנדטים, יש עתיד עולה ל-22 וגוש השמאל-מרכז יכול להקים גוש חוסם מול הימין והחרדים. לפי סקר של חברת החדשות, הליכוד יורד ל-24 מנדטים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ