ועדה לבחינת חוק הבחירות ממליצה: לצמצם את תשדירי התעמולה ולהתיר למפלגות לרכוש פרסומות - פוליטי - הארץ

ועדה לבחינת חוק הבחירות ממליצה: לצמצם את תשדירי התעמולה ולהתיר למפלגות לרכוש פרסומות

הוועדה הגישה לנשיא ריבלין את המלצותיה, ובהם ביטול האיסור על פוליטיקאים להתראיין 60 יום לפני הבחירות, החלת הפיקוח על תשדירים באינטרנט ומינוי מפקח שיקפיד על שוויון בתוכניות השונות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הנשיא ראובן ריבלין מעיין בהמלצות הוועדה, אתמול
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הוועדה הציבורית לבחינת חוק הבחירות הגישה אתמול (שלישי) לנשיא המדינה ראובן ריבלין דו"ח שכולל שורת המלצות שנועדו להתאים את הפיקוח על תעמולת הבחירות לעידן האינטרנט. חברי הוועדה המליצו לבטל את האיסור על תעמולת בחירות בתוכניות בחודשיים שלפני יום הבחירות. בנוסף, לצמצם את תשדירי התעמולה בטלוויזיה וברדיו ולאפשר למפלגות לרכוש פרסומות מכספן. פרסומות הבחירות יופרדו מהפרסומות המסחריות באמצעות אות מיוחד.

על פי ההמלצות, כל רשימת מועמדים תקבל ארבע דקות להציג את מסריה לציבור ברדיו ובטלוויזיה. התעמולה תשודר שבועיים ושבוע לפני יום הבחירות. המלצה נוספת קוראת למנות מפקח לשידורים השונים שיקפיד על מתן ביטוי הוגן, שוויוני ומאוזן למגוון ההשקפות והדעות בבחירות. הוועדה ממליצה לראשונה להחיל את הוראות חוק תעמולת הבחירות גם על תשדירים באינטרנט וברשתות החברתיות.

חברי הוועדה הבהירו שאין להתערב בתוכן של תעמולת הבחירות, אלא במקרים קיצוניים. חברי הוועדה כי יש לקבוע במפורש בחוק כי תעמולה גזענית במהותה או מסיתה לאלימות אסורה. בנוסף, הוועדה הציעה לבטל הסדרים ארכאיים ובהם איסור השימוש בכלי שיט ובכלי טיס, הגבלת השימוש ברמקול, איסור על נשיאת לפידים ושימוש בזרקורים.

בנוסף, הוועדה המליצה לצמצם את האיסורים הפליליים במסגרת החוק. במקום איסור פלילי, הוועדה המליצה שיושב ראש ועדת הבחירות המרכזית יוכל להטיל עיצומים כספיים על מי שיפר את החוק. הוועדה ממליצה כי העיצומים הכספיים יהיו גבוהים בכדי להרתיע מפרים פוטנציאליים. עקרון השקיפות יוחל גם על מודעות בחירות מטעם גופים חוץ-מפלגתיים.

הוועדה מונתה ביולי 2015. בראשה עמדה נשיאת בית המשפט העליון בדימוס דורית ביניש, והחברים בה היו השרים לשעבר דן מרידור, יצחק לוי ואופיר פינס-פז, יחד עם פרופ' סוזי נבות ופרופ' קרין נהון.

"אני שמח לקבל את הדו"ח הזה, שתפקידו לרענן את חוק הבחירות הקיים. חוק שנוסח לפני יותר מיובל הבנוי טלאי על טלאי, והוא אנכרוניסטי ממש. אין ספק שחודשיים של איסור תעמולה הם זמן רב מדי", אמר ריבלין וקרא לכנסת לאמץ את ההמלצות השונות ולתרגמו לחקיקה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ