בגין הודח מוועדת הפנים על מנת שלא יסכל את חוק ההמלצות - פוליטי - הארץ

בגין הודח מוועדת הפנים על מנת שלא יסכל את חוק ההמלצות

יוזם החוק ח"כ אמסלם כשל היום בניסיונו להביא אותו לאישור ועדת הפנים, לאחר שחברי כנסת מכולנו ומהבית היהודי דרשו לחולל בו שינויים משמעותיים כתנאי לתמיכתם

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, הדיח היום (רביעי) את ח"כ בני בגין (ליכוד) מחברות בוועדות הפנים של הכנסת בשל סירובו לתמוך בנוסח הנוכחי של חוק ההמלצות. בגין הודיע היום כי הוא דורש שהחוק, שנועד לאסור על המשטרה לגבש המלצות בחקירות שבהן קיים פרקליט מלווה, לא יחול על החקירות המתנהלות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. "בהצעה אין גם תאריך תחילה. אני מציע שהחוק יחול על חקירות שיתחילו לאחר פרסומו", אמר בגין בדיון שהתקיים בוועדת הפנים.

ביטן אישר שהחליט להזיז את בגין מתפקידו משום שהיה מחבל בסיכויי העברתו של החוק. לדברי ביטן, "לא מנעתי מבני בגין להצביע על פי צו מצפונו פעמים רבות. אני מעריך ומכבד אותו. הוא חשוב למפלגת הליכוד. עם זאת, לא נאפשר לח"כ מהסיעה להצביע נגד עמדותיה". בגין עצמו ביקש לעדכן היום במליאה שהדחתו מהוועדה לא נעשתה על דעתו.

ח"כ בני בגין (הליכוד) בוועדת חוקה, 2016. ביטן: "לא נאפשר לח"כ מהסיעה להצביע נגד עמדותיה"
ח"כ בני בגין (הליכוד) בוועדת חוקה, 2016. ביטן: "לא נאפשר לח"כ מהסיעה להצביע נגד עמדותיה"צילום: ליאור מזרחי

אין זו הפעם הראשונה שבה מונעים מבגין להשתתף בוועדות משום שעמדתו סותרת את עמדת הקואליציה: רק לפני חודשים אחדים הוחלט להפקיע את הדיון בחוק הלאום מוועדת החוקה שבה חבר בגין ולקיים אותו בוועדה חדשה שהוקמה במיוחד, לאחר שהתברר כי בגין מתנגד לחוק והוא עשוי לסכל את קידומו בהיותו לשון מאזניים בוועדת החוקה. גם ח"כים אחרים הוחלפו מדי פעם בחברי סיעותיהם כדי שלא לחייב אותם להצביע בניגוד לצו מצפונם.

יוזם חוק ההמלצות, ח"כ דוד אמסלם, כשל היום בניסיונו להביא את החוק לאישור ועדת הפנים, שבראשה הוא עומד, לקראת ההצבעה עליו בקריאה ראשונה במליאה. לצד בגין, הביעו גם חברי כולנו והבית היהודי הסתייגויות מנוסח החוק ודרשו לחולל בו שינויים משמעותיים כתנאי לתמיכתם. לשרת המשפטים איילת שקד ולשר לביטחון הפנים גלעד ארדן יש זכות וטו על המשך קידומו של החוק.

ח"כ רועי פולקמן, יו"ר סיעת כולנו, הבהיר כי מפלגתו תתנגד גם היא להחיל את החוק החדש על החקירות שכבר מתנהלות נגד ראש הממשלה. "אי אפשר לשנות לחוקרים את הכללים באמצע חקירה כיוון שזה יפגע בעבודתם המקצועית. אמרנו לכל אורך הדרך שלא נאפשר חקיקה פרסונלית. אנחנו מציעים שהחוק הזה יחול רק על חקירות שייפתחו לאחר החלתו", אמר פולקמן בוועדה. אמסלם הבהיר בעבר שאין צורך להחיל את החוק רטרואקטיבית כדי שיחול על חקירות נתניהו, משום שחקירות אלה לא הסתיימו וממילא לא הגיעו עדיין לשלב ההמלצות.

הצעת החוק קובעת כי בחקירות שאליהן יצורף פרקליט מלווה, המשטרה לא תוכל להעביר סיכום של החקירה והמלצות לפרקליטות ובחקירות שבהן אין פרקליט מלווה המשטרה תעביר מסמך המסכם את החקירה, אך לא תוכל לפרסם אותו לציבור. אמסלם הודיע שנפלה טעות סופר בנוסח שהציג לוועדה, שבה נכתב כי כל מי שיפרסם חומרי חקירה ללא קבלת אישור מבית המשפט ירצה עד שנת מאסר, והבהיר כי יתקן את הסעיף כך שיחול על חוקרים ופרקליטים בלבד ולא על כלי תקשורת.

אמסלם החליט היום להחריג את חקירות השב"כ מן החוק לאחר שנציגת השב"כ בדיון דרשה זאת. "תכלית חקירות שב"כ היא סיכול טרור וריגול", אמרה הנציגה ששמה לא נחשף והוסיפה כי "שלב ההעמדה לדין הוא קריטי והינו חלק בלתי נפרד ממעגל הסיכול. עבודת החקירה דורשת מומחיות הגוף החוקר. השיח מול הפרקליטות קריטי ומחייב אותנו להביע את עמדתנו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ