משבר השבת: שר הבריאות יעקב ליצמן הגיש את התפטרותו מהממשלה - פוליטי - הארץ

משבר השבת: שר הבריאות יעקב ליצמן הגיש את התפטרותו מהממשלה

למרות המהלך, שבוצע בהוראת האדמו"ר מגור, יהדות התורה תישאר בקואליציה. נתניהו יקדם שתי הצעות חוק שנועדו להגביל פעילות ציבורית בשבתות, והודיע כי ישאיר את תיק הבריאות בידיו

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יעקב ליצמן, הבוקר לאחר הגשת מכתב ההתפטרות מהממשלה
יעקב ליצמן, הבוקר לאחר הגשת מכתב ההתפטרות מהממשלה

שר הבריאות יעקב ליצמן הגיש הבוקר (ראשון) מכתב התפטרות מהממשלה על רקע ביצוע עבודות ברכבת בשבת, בהוראת מנהיגו הרוחני, אדמו"ר חסידות גור. עם זאת, הוא אינו פורש מהקואליציה וימשיך להצביע עם הממשלה במליאת הכנסת. "אני מאוכזב מעצמי שלא הצלחתי לעצור את חילולי השבת", אמר ליצמן לאחר ההתפטרות. ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע רשמית לשרי הליכוד כי ישאיר את תיק הבריאות בידיו.

במכתב ההתפטרות שהגיש לנתניהו, כתב ליצמן: "איני יכול לקחת אחריות על חילולי שבת - הפוגעים בערכי מסורת ישראל, מנוגדים לסטטוס קוו ומהווים קו אדום מבחינתי. כידוע לך, ניסיתי למנוע את חילולי השבת ברכבת ישראל בכל דרך, אך משלא הצלחתי, לא אוכל עוד לשאת באחריות מיניסטריאלית לפגיעה קשה באחד מערכי הנצח של העם היהודי, שהוא יום השבת".

ליצמן אמר לכתבים לאחר שהגיש את המכתב: "בכל הדורות ידענו ששומרים על השבת, זו הברית בין עם ישראל לקב"ה. לצערי רכבת ישראל הפכה את השבת ליום השיפוץ הלאומי -עבודות ללא צורך. העובדה שבכל המדינות בעולם יש רכבות כל הזמן ומצליחים לעשות עבודות, זו ההוכחה שזה אפשרי". ליצמן הוסיף כי "השבת יקרה גם לגפני ודרעי, אבל אני לא אומר להם מה לעשות".

נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי הוא "מצטער על החלטתו של השר יעקב ליצמן לפרוש מהממשלה. הוא שר בריאות מצוין ועשה רבות למען בריאות אזרחי ישראל. הממשלה הלאומית בראשות הליכוד היא הממשלה הטובה ביותר למדינת ישראל, אני חושב שכל חברי הקואליציה מעוניינים בהמשך קיומה. אני לא חושב - אני יודע. השבת חשובה לנו וגם הצרכים של כלל אזרחי ישראל, בתוכם כמובן הצורך של תחבורה בטוחה ורצופה. אני מאמין שאנחנו נמצא פתרון מושכל. אנחנו עובדים על זה, זה בהישג יד". 

נתניהו מתכוון לשתי הצעות חוק שבכוונתו לקדם ושנועדו להגביל פעילות בשבתות. נתניהו יביא לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה הצעה שתאפשר למשרד הפנים לבטל חוקי עזר עירוניים, ובכך למנוע פתיחת עסקים בשבת, והצעה נוספת שתחייב התחשבות ב"מסורת ישראל" בעת מתן היתרים לעבודה בשבתות.

בסוף השבוע התקיימו ברכבת ישראל עבודות בהיקף מצומצם, שאותן אישר שר העבודה חיים כץ. כץ הבהיר שלשום שאישר "רק עבודות חיוניות לשמירה על בטיחות תנועת הרכבות, שאי-ביצוען יכול להוביל לפיקוח נפש".

השפעת התפטרותו של ליצמן על הקואליציה עוד לא ברורה, כאשר בשאר המפלגות החרדיות טרם החליטו כיצד להגיב. מי שעד לאחרונה היה מקבל את ההחלטות הגורליות בנושאים אלו היה הרב אהרן שטיינמן, מנהיג הציבור החרדי בן ה-104, אך הוא מאושפז בימים אלה בבית החולים במצב קשה. בעוד שליצמן קיבל הוראה חד-משמעית מהאדמו"ר מגור שלא לוותר בנושא השבת ולהתפטר מהממשלה, יו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר דגל התורה משה גפני לא קיבלו עד כה הוראה דומה ממנהיגיהם. 

מכתב ההתפטרות שהגיש ליצמן
מכתב ההתפטרות שהגיש ליצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ