שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) נוסח חדש לחוק האוסר פרסום המלצות משטרה בתום חקירה, ללא הסעיף המחייב את היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה נגד קציני משטרה שייחשדו בהדלפת המלצות. יוזם החוק ח"כ דוד אמסלם צפוי לנסח את הצעת החוק מחדש ולהציגה לוועדת הפנים שבראשה הוא עומד, כך שתובא כבר מחר להצבעה בקריאה ראשונה.

הנוסח החדש כולל, בהתאם לסיכום בין השרים, שינויים נוספים ביחס לנוסח המקורי ויוצר הבחנה בין חקירות של אנשי ציבור בכירים לחקירות אחרות. על פי הנוסח החדש, בחקירות המתנהלות עם פרקליט מלווה - חקירות רגישות במיוחד, בין היתר של אנשי ציבור בכירים - המשטרה תוכל להעביר סיכומי חקירה, אך ללא המלצה מפורשת להעמדה לדין. לעומת זאת, בחקירות שבהן אין פרקליט מלווה - ולמעשה ברוב החקירות המתנהלות בישראל, המשטרה תוכל להעביר סיכום חקירה הכולל המלצות, אך ייאסר עליה לפרסם את הסיכום לציבור. 

איילת שקד בפתח ישיבת הממשלה, בשבוע שעבר
איילת שקד בפתח ישיבת הממשלה, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

לצד השינויים שאושרו בנוסח החוק, ועדת השרים לחקיקה לא דנה במכשלה מרכזית העומדת בפני קידומו - התנגדות סיעת כולנו להחלת החוק באופן רטרואקטיבי גם על חקירות נתניהו. במידה והנוסח החדש שיובא מחר להצבעה לא יכלול שינוי בעניין, לא ברור איך תצביע כולנו, המאפשרת חופש הצבעה לחבריה.

על פי הנוסח הקודם שהעביר אמסלם, היועץ המשפטי לממשלה חייב לפתוח בחקירה במקרה של חשד להדלפה. בעקבות דרישת שרת המשפטים איילת שקד, החוק לא יכפה על היועץ לפתוח בחקירה, אלא יינתן לו שיקול דעת אם לפתוח בחקירת הדלפת ההמלצות - סמכות שיש לו כיום ממילא לגבי דליפת מידע כלשהו מחקירות מתנהלות. משמעות שינוי זה הוא החלשה משמעותית ביכולת לאכוף את החוק.

בנוסף, בנוסח החדש מסתמנות מספר החרגות: חקירות בנושאי עבירות מין (לבקשת ח"כ רחל עזריה מכולנו), ארגוני פשיעה ופשיעה חמורה אחרת – זאת כדי לאפשר למשטרה לספק ייעוץ משמעותי לחקירות מתנהלות. 

השרה שקד התנתה כבר בתחילת הדרך את קידום ההצעה בכך שלפני כל הצבעה בכנסת היא תובא לאישור מחודש של ועדת השרים לחקיקה. במקביל, ניתנו לשקד ולשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, זכות וטו במקרה של התנגדות מצד משרדיהם. 

ביום חמישי שעבר הציג אמסלם את הגרסה החדשה להצעת החוק בה תיקן "טעות סופר", כדבריו. על פי הנוסח הקודם של הצעת החוק, עיתונאים שיפרסמו חומרי חקירה יבצעו עבירה פלילית שהעונש הנלווה לה היה מגיע לשנת מאסר. נוסח החוק שהוצע היה מונע מעיתונאים לפרסם כל חומר חקירה הכולל עדויות או ציטוטים ממסמכים מתוך חקירה מתנהלת. הנוסח החדש אינו כולל עיתונאים, וככל הנראה יפנה לסעיפים בחוק העונשין הקובעים עד שלוש שנות מאסר על הדלפה מתוך חקירה מתנהלת. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ