ח"כ עיסאווי פריג' מונה לחבר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת

פריג' יהיה חבר הוועדה הערבי היחיד. בשבוע שעבר ניסתה המחנה הציוני לסכל את המינוי של מרצ אולם לאחר בדיקה התברר כי היא זכאית למושב בוועדה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פריג' בוועדת הכלכלה, 2015
פריג' בוועדת הכלכלה, 2015צילום: אמיל סלמן

חבר הכנסת עיסאווי פריג' מונה היום (שני) לחבר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. המינוי הוכרז במליאת הכנסת, ובכך פריג' יהיה לחבר הערבי היחיד בוועדה, והראשון מזה שנים רבות. הוא ימלא את מקומה של יו"ר סיעתו (מרצ), זהבה גלאון, שפרשה לאחרונה מהכנסת. 

בשבוע שעבר ניסתה מפלגת המחנה הציוני לסכל את מינויו של פריג' לחבר בוועדת החוץ והביטחון. במחנה הציוני טענו כי המינוי לא תואם איתם, וכי המושב של גלאון בוועדה שייך למפלגתם - שכן יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, העניק את החברות בוועדה היוקרתית לגלאון כמחווה אישית.

המהלך התאפשר לאחר שבבדיקה שערך יו"ר ועדת הכנסת, יואב קיש, התברר כי בקיץ הורחב הרכב ועדת החוץ והבטחון של הכנסת, ומרצ זכאית למושב ללא כל קשר למחנה הציוני. "בתור אזרח ישראלי ונציג ציבור, המשמש כחבר כנסת מזה שתי קדנציות, מדובר בצעד טבעי", אמר פריג'. "אזרחי ישראל הערבים הם שווי זכויות בחברה הישראלית ועליהם לקחת חלק מלא בכל המלכים. אין סיבה שתפקיד מסויים יחסם מאדם רק בשל מוצאו".

אחרי מערכת הבחירות האחרונה הודיע יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, כי הוא שוקל לדרוש ייצוג בוועדה לחברי סיעתו, שהפכה לשלישית בגודלה כנסת. לבסוף הוא דרש במקום זאת להגדיל את הייצוג שלה בוועדות אחרות בכנסת. יו"ר ועדת החוץ והביטחון באותה עת, ח"כ יריב לוין (הליכוד), תקף אז את האפשרות שחברי הרשימה המשותפת יישבו בוועדת החוץ והביטחון. "אלה מפלגות שמשתפות פעולה באופן סדיר עם האויב, תוך תיאום איתו. הן מתנגדות לשיתוף פעולה עם צה"ל ורואות במי שיתגייס לצה"ל בוגד".

מינוי של ח"כ ערבי לוועדה הוא אירוע חריג, מפני שלאורך השנים הדירו חברי הכנסת הערבים את רגליהם ממנה בדרך כלל כדי לא לשתף פעולה עם המדיניות הביטחונית של ישראל. הפעם האחרונה שח"כ ערבי שימש חבר בה היתה לפני יותר מעשור, בשנת 2006 - אז מונה אליה באופן זמני ח"כ לשעבר טאלב א-סאנע (רע"מ-תע"ל) לכמה שבועות.

יו"ר הוועדה דאז, השר יובל שטייניץ (הליכוד), ביטל באותה תקופה שורה של דיונים ביטחוניים בוועדה לאחר שלא הצליח למנוע את השתתפותו של א־סאנע בהם. א־סאנע דרש תחילה לבקר בכור בדימונה ולקבל עדכונים מודיעיניים, אך אחרי דין ודברים עם שטייניץ ולאחר שספג ביקורת מצד עמיתיו למפלגות הערביות, החליט לצמצם את פעילותו לדיונים בנושאים מדיניים בלבד. כעבור ימים אחדים הוא פרש מן הוועדה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ