לקראת ההצבעה על חוק המרכולים: ראשי הקואליציה הסכימו להשאיר את חנויות הנוחות פתוחות

ראשי הקואליציה מקדמים נוסח מרוכך של החוק כדי להבטיח את אישורו מחר בקריאה שנייה ושלישית. בניגוד לעמדת שר התיירות, החוק צפוי לחול גם על העיר אילת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים91
מימין: חברי הכנסת מיקי זוהר, אורן חזן, יו"ר הקואליציה דוד אמסלם וציפי חוטובלי, לפני שבועיים
מימין: חברי הכנסת מיקי זוהר, אורן חזן, יו"ר הקואליציה דוד אמסלם וציפי חוטובלי, לפני שבועייםצילום: אוליבייה פיטוסי

לקראת ההצבעה מחר (שני) על חוק המרכולים, ראשי סיעות הקואליציה הגיעו לפשרה בנוסח החוק שנועדה להקל על אישורו במליאה. לפי הפשרה, חנויות הנוחות בתחנות הדלק יישארו פתוחות בשבת. עם זאת, בניגוד לעמדת שר התיירות יריב לוין, חוק המרכולים יחול גם על העיר אילת.

החוק יובא מחר להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, ובקואליציה מעריכים שיצליחו לגבש רוב דחוק שייתמוך בו. אולם היות שמדובר בהצבעה ממושכת על מאות הסתייגויות, כל היעדרות רגעית של ח"כ מן המליאה עלולה לסכן את הרוב ולהביא לשינוי בנוסח בניגוד לעמדת הקואליציה. החוק עבר לפני כשלושה שבועות בקריאה ראשונה.

הקואליציה מונה כיום 66 ח"כים והאופוזיציה 54, ועדיין לא ידוע כיצד הסכם הפשרה ישפיע על החלוקה בין תומכי החוק למתנגדיו. קודם לנוסח המרוכך, תמכו בחוק על פי ההערכות 59 ח"כים בלבד וההתנגדות לו עמדה על 58 ח"כים. סיעת ישראל ביתנו הודיעה על התנגדותה לחוק, כלומר ארבעת חברי הכנסת של הסיעה יגיעו למליאה ויצביעו נגד. השרה סופה לנדבר לא תשתתף בהצבעה בהיותה חברת ממשלה המחויבת להחלטתה לתמוך בהצעה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לחוק בישיבת שרי הליכוד הבוקר. "חייבים לתמוך בחוק המרכולים ולאשר אותו השבוע", אמר נתניהו. "חוק המרכולים לא ישנה את הסטטוס קוו. יש מחויבויות של הקואליציה וצריך לעמוד בהן כדי להמשיך ולקיים את הממשלה, שעושה דברים ענקיים למען הציבור".

קודם להסכם הפשרה, ח"כ שרן השכל מהליכוד הודיעה כי אין בכוונתה להצביע בעד חוק המרכולים, ובעקבות כך עתרו היום הליכוד ויו"ר הסיעה ח"כ דודי אמסלם לבית הדין העליון של התנועה, בדרישה להפסיק את חברותה בליכוד. לצד השכל, בקואליציה ממתינים לראות כיצד יצביעו חברות הכנסת מכולנו, טלי פלוסקוב, שהצהירה בשבוע שעבר שבכוונתה להתנגד לחוק, וח"כ רחל עזריה שמתלבטת - אם כי על פי ההערכות תבציע בסופו של דבר עם הקואליציה. השר אופיר אקוניס מהליכוד, ששוקל להתמודד על ראשות עיריית תל אביב ומתנגד לחוק, יצביע ככל הנראה בעדו בשל המשמעת הקואליציונית. "שר המדע אקוניס רואה בנוסח החוק הקיים פגיעה בסטטוס קוו, ופגיעה מהותית ביחסים בין הקהילות המרכיבות את החברה הישראלית. בשלב זה, השר פועל להכניס שינויים בחוק המוצע", נמסר מטעמו.

בקואליציה ממתינים לראות גם אם ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, שמצביעה על פי צו מצפונה בכנסת מאז פרשה מישראל ביתנו, תתנגד לחוק או תימנע בהצבעה. גם נוכחותו בהצבעה של ח"כ יוסי יונה מהמחנה הציוני, שיושב שבעה על מות אחיו, עדיין לא ברורה.

ההצעה להחריג את חנויות הנוחות בתחנות הדלק הועלתה על ידי אמסלם בשבוע שעבר, אך שר הפנים אריה דרעי הודיע כי הוא מתנגד לה. מקור בקואליציה אמר ל"הארץ" שכעת הכוונה היא לאפשר לקואליציה לקבל הסתייגויות ברוח הזאת, שיעלו במהלך ההצבעה במליאת הכנסת, חרף התנגדות חברי הכנסת החרדים. אם המהלך יצלח, התמיכה בהצעת החוק עשויה להיות גדולה יותר.

מהלך נוסף בו נוקטת הקואליציה הוא קיומו של מרתון הצבעות. לצד ההצבעה על חוק המרכולים, צפויה להתקיים גם הצבעה על החוק שיאפשר מינוי סגני שרים עם סמכויות שר, שנועד להכשיר את חזרתו של יעקב ליצמן לעמוד בראש משרד הבריאות. המהלך נועד לוודא שיהיו מספיק חברי קואליציה שיאשרו את החוקים השונים חרף ההתנגדויות הפנימיות לחלקם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ