הכנסת אישרה את החוק לסגירת מרכולים בשבת בקריאה שלישית

החוק אושר ברוב דחוק של 58 תומכים מול 57 מתנגדים. ההצבעה נעצרה לשעתיים לאחר שגלנט ובן דהן לא הצביעו - ככל הנראה בטעות - נגד הסתייגות שהחריגה חנויות למוצרי מטבח

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ההצבעה על החוק במליאה, הלילה
ההצבעה על החוק במליאה, הלילהצילום: אוליבייה פיטוסי
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה הבוקר (שלישי) את חוק המרכולים בקריאה שניה ושלישית שקידם שר הפנים אריה דרעי. בתום הצבעה צמודה, החוק אושר ברוב דחוק של 58 תומכים מול 57 מתנגדים. בדיונים הוסכם כי מהחוק יוחרגו חנויות הנוחות של תחנות הדלק, אך העיר אילת תיכלל בו. זמן קצר לאחר מכן, אישרה הכנסת בהצבעה ראשונה את הצעת החוק שתאפשר לח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) לחזור לשמש כסגן שר הבריאות, עם סמכויות של שר.

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם (הליכוד), מסר: "אלו מסוג החוקים שאנו מחוייבים אליהם בהסכמים קואליציוניים. ועדיין, השבת חשובה לנו לא פחות מלאחרים. אין צורך להיכנס לפאניקה. אחרי שהחוק הזה יעבור, ייראו שהוא לא ישנה דבר, הכל יישאר כשהיה".

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) אמר: ״הבוקר 58 חברי כנסת מהקואליציה הצביעו להרוס את השבת של כולנו. לצערי, למרות המאבק הממושך של האופוזיציה, ישראל הפסידה - והחוק הזה ירדוף את החברה הישראלית תקופה ארוכה מאוד. החוק הזה הוא רק אחד מרצף החוקים הרעילים שהאזרחים יזכרו בקלפי כאשר הם ישלחו את נתניהו וממשלתו הביתה".

ההצבעה על חוק המרכולים התעכבה בכשעתיים במהלך הלילה בעקבות הסתייגות של האופוזיציה, שעברה ככל הנראה בטעות והוחזרה לדיונים בוועדת הפנים של הכנסת. סביבות השעה שש הצביעה הוועדה על ביטול ההסתייגות, ולאחר שהאופוזיציה הודיעה כי היא מוותרת על הצבעה חוזרת בוועדה, המליאה התכנסה מחדש כדי להצביע על הצעת החוק.

ההצבעה על החוק במליאה, הלילה
ההצבעה על החוק במליאה, הלילהצילום: אוליבייה פיטוסי

בדיונים לקראת ההצבעה התקבלה הצעת הקואליציה את חנויות הנוחות בתחנות הדלק – אך רק כאלה שבהן מרכז ההפעלה וקופת התשלום שייכים לתחנה. המשמעות היא שחנויות נוספות שפועלות באותו המתחם, אם ישנן כאלה, לא יוחרגו מהחוק המגביל פעילות עסקים בשבת. 70 חברי כנסת תמכו בהצעת הקואליציה בעניין זה, בהם חברי מפלגת יש עתיד, ו-41 התנגדו לו. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) נמנע.

סביבות השעה שלוש לפנות בוקר אירעה סערה קטנה במליאה, לאחר שהשר גלנט וסגן השר אלי בן-דהן לא הצביעו – ככל הנראה בטעות – נגד הסתייגות של ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), המחריגה מהחוק גם חנויות לממכר מוצרים למטבח והיא עברה. בשעה ארבע ביקש יו"ר הקואליציה ויו"ר ועדת הפנים אמסלם, לעצור את הדיונים כדי להחזיר את ההסתייגות של ח"כ שמולי לדיון מחודש. לטענתו, הצבעתם של גלנט ובן-דהן לא נקלטה ולכן לא ניתן היה לקבוע אם הצביעו או לא. כאמור, כעבור שעתיים בוטלה ההסתייגות בוועדת הפנים.

ההצבעה בוועדת הפנים על ביטול ההסתייגות של האופוזיציה, הבוקר
ההצבעה בוועדת הפנים על ביטול ההסתייגות של האופוזיציה, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף בהצבעה, לאחר שאתמול בשעות הצהריים הבהיר לחברי סיעתו כי אישור החוק חשוב לשם שימור הקואליציה. האופוזיציה החליטה להקדים בכשלוש שעות את מועד ההצבעה, וסביבות השעה 1:30 משכה את כל הנאומים הנותרים. שרת המשפטים איילת שקד עלתה על דוכן הנואמים, בניסיון למשוך זמן עד שיובטח רוב שיתמוך בחוק במליאה. 

"אני מקווה מאוד שהקואליציה תגייס את אנשיה במהרה ונוכל סוף סוף ללכת הביתה לישון", פתחה השרה איילת שקד את נאומה. אחר כך, הקריאה שקד חלקים ממגילת העצמאות בניסיון למשוך זמן. אחריה עלה יו"ר הקואליציה אמסלם וקרא לעמיתיו לגלות ערנות, לא לשוחח בסלולרי ולא לצאת מאולם המליאה לאורך ההצבעה על עשרות הסתייגויות.

ח"כ אורלי לוי אבקסיס, המתנהלת כחברת כנסת עצמאית שאינה מחויבת לקואליציה או לאופוזיציה, הצביעה נגד החוק - אך בנאום מושחז בחרה להשתלח בחברי האופוזיציה. "ניסיתי לנהל דיון ענייני. אבל זה לא השיקולים המובילים, לא את הקואליציה ולא את האופוזיציה. ח"כ חסון, בניהול שלך את האופוזיציה, איבדת אנושיות. ח"כ חסון אני לא עובדת אצלך. אתם האופוזיציה, דורסניים אתם אכזריים. איבדתם צלם אנוש. אין לי ולא יהיה לי דיל עם אנשים חסרי בסיס. אף אחד לא עושה לי טובה אישית ואני לא עושה לאף אחת טובה. מה ציפיתם,  שאני אהיה חיילת שלכם? אתם תלמדו אותי מוסריות?  אתם חצופים".

ח"כ שלי יחימוביץ קראה לעברה: "מה שאת אומרת עכשיו לא הוגן ולא חברי".

לאורך הלילה הצביעו ארבעת חברי הכנסת של ישראל ביתנו נגד החוק יחד עם האופוזיציה. השרה סופה לנדבר נעדרה מהמליאה, כמו גם חברות הכנסת שרן השכל (הליכוד) וטלי פלוסקוב (כולנו). גם הח"כים האבלים, מוטי יוגב (הבית היהודי) ויוסי יונה (המחנה הציוני), לא השתתפו בהצבעה.

הצעת החוק מאפשרת לשר הפנים למנוע אישור חוקי עזר עירוניים עתידיים הנוגעים לפתיחת עסקים בשבת. מאז שהחלו תהליכי חקיקתו, החלו כמה רשויות מקומיות . אך יוזם החוק, שר הפנים אריה דרעי, אמר בחודש שעבר שחוקי העזר לא יימנעו ממנו להורות על סגירת בתי העסק בשבת. "המצב החוקי כבר 70 שנה במדינת ישראל, שכל חוקי העזר שמחוקקות הרשויות המקומיות בכל הנושאים לשר הפנים יש סמכות תוך 60 יום מקבלת החוק על ידי מועצה להודיע שהוא מעכב את החוק ואז להחליט אם הוא מאשר את החוק או לא מאשר את החוק", אמר דרעי בראיון לגלי צה"ל. "כל החוקים שאתם רואים עכשיו בכותרות – אין בהם שום תועלת".

תגובות