השר אלקין: חברי הכנסת של הרשימה המשותפת הם בוגדים

לביקורת של אלקין על מחאת הח"כים בזמן נאום פנס הצטרף גם ליברמן שכינה אותם "נציגי ארגוני טרור". הרשימה משותפת: "נאום פנס הוא הספד בטקס קבורת השלום"

יהונתן ליס
ג'קי חורי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יהונתן ליס
ג'קי חורי

זמן קצר לאחר ששככו הדי מחיאות הכפיים הרמות לסגן נשיא ארצות הברית מייק פנס בכנסת, המחאה של חברי הכנסת מהרשימה המשותפת עוד הדהדה. "בוגדים", מיהר השר זאב אלקין (הליכוד) לכנות את חברי הסיעה שהניפו במשכן שלטים עם הכיתוב בערבית "ירושלים בירת פלסטין". "כשזועבי, טיבי, זחאלקה ועודה אומרים שברגע שארה"ב מתייצבת לטובת ישראל ולא לטובת הרשות הפלסטינית היא אויבת, הם מעדיפים את האינטרס של הרשות הפלסטינית על פני האינטרס של ישראל וזוהי בגידה", צייץ בטוויטר.

בזמן נאומו של פנס הניפו חברי הכנסת מטעם הרשימה המשותפת את השלטים במליאה, ובתגובה, הוצאו מהמליאה.

חברו לשולחן הממשלה, שר הביטחון אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו), הצטרף אף הוא לביקורת זו. "חברי הרשימה המשותפת הוכיחו שוב כי הם נציגי ארגוני טרור בכנסת ישראל", אמר. "התנהגותם המבישה חשפה לעיני כל את חוסר הנאמנות שלהם למדינה וסמליה".

ברשימה המשותפת, שעוד קודם לתקרית במשכן הביעו התנגדות לפנס וכינו אותו "אורח לא רצוי", תקפו בחריפות את התגובות בממשלה, והגדירו אותן "הסתה" בשל עמדה פוליטית לגיטימית. עוד אמרו כי יש להעמיד את אלקין לדין על דבריו. "בנימין נתניהו הגדיר את עמדת המשותפת 'חרפה'", אמרו שם, "אבל החרפה האמיתית היא השותפות של ציר הרשע נתניהו־טראמפ שנועדה למנוע שלום ותביא לשפיכות דמים". באשר למחאה עצמה אמרו ברשימה כי הממשל האמריקאי בהנהגת דונלד טראמפ "שבר את כל השיאים והפך בעצם לתומך של הימין ושל המתנחלים". נאום פנס, הוסיפו, "הוא הספד בטקס קבורת השלום ורוח גבית לסיפוח, התנחלות והמשך הכיבוש".

מחאת חברי הרשימה השמותפת בכנסת, היום
מחאת חברי הרשימה השמותפת בכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) פנה הערב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כדי שיבחן  אם התבטאויותיו של אלקין הן בגדר הסתה לגזענות. ”ראוי ששר כה בכיר, חבר קבינט ואחראי על מורשת ישראל, ישמש דוגמה ולא יסית נגד נבחרי ציבור וקהל בוחריהם הרב”, כתב פריג' ליועמ”ש. לדבריו, “מעבר לשיבוש העובדות יש פה אי הבנה חמורה של כללי המשחק הדמוקרטי כאשר אלקין מתייחס בביטול למפלגה שזכתה בקרוב לחצי מיליון קולות בבחירות האחרונות וטוען כי חבריה מכהנים בזכות בית המשפט”.

ח"כ חנין זועבי הוסיפה על הודעת סיעתה כשאמרה שהתנהלותם של ממשל טראמפ וישראל "מראים שאין כל מקום להליך דיפלומטי, שרק פוגעים בצדק ובעם הפלסטיני החי תחת משטר אפרטהייד חוטא".

ח"כ פריג' ראה את הדברים בפרספקטיבה אחרת. "הכנסת דמתה היום לאולם הנשפים על הטיטניק", תיאר. "כולם חוגגים, בשעה שקברניטי הספינה מנווטים אותה אל עבר קרחון. החוגגים היום בכנסת חגגו את מסיבת הסיום של התהליך המדיני".

לדברי פריג', "הקריאה לשלום ולקידום פתרון שתי המדינות היתה בגדר מס שפתיים בלבד, שכל תכליתו להכשיר מדיניות חד צדדית שעושה הכל על מנת לסכל משא ומתן מדיני. פנס דיבר היום בשמה של ארצות הברית שאיבדה את הרלוונטיות שלה כגורם מתווך, וחבל".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ