הארץ
נתניהו במליאת הכנסת, השבוע
נתניהו במליאת הכנסת, השבועצילום: אמיל סלמן
הארץ

"בוא נצלם סרטון קצר", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בבוקר הבחירות במארס 2015, אחרי ששמע שמועה על אחוז הצבעה גבוה בקרב בוחרים ערבים. העיתונאי בן כספית כתב על הרקע לצילום הסרטון שעורר ביקורת חריפה בספרו החדש "נתניהו", שקטעים מהם פורסמו היום (שישי) ב"ידיעות אחרונות".

לפי כספית, נתניהו נפגש בבוקר הבחירות עם כתב ערוץ 7 חזקי ברוך, וזה הראה לו שמועה שהפיץ אחיו, העורך עוזי ברוך, לפיה אחוז ההצבעה של הערבים היה גבוה פי 3 מכפי שהיה באותה השעה במערכת הבחירות. ראש הממשלה ביקש מחזקי לשאול אותו מול המצלמה על התופעה הבדויה, ונתניהו השיב בתשובה מפורטת על ערבים הנוהרים לקלפיות במימון עמותות השמאל והסכנה לגורל המדינה. בתום הראיון נתניהו ביקש מטופז לוק, מנהל הניו-מדיה וחברו הטוב של בנו יאיר, לצלם סרטון דומה – וזה הפך ויראלי מיד עם פרסומו.

מקרה אחר המתואר בספר ומצוטט ב"ידיעות אחרונות" עוסק באירועי 2 בדצמבר 2010, כשבני הזוג נתניהו היו בדרכם לטבריה. השריפה שפרצה בכרמל וגרמה למותם של עשרות בני אדם, לפי הדיווח, עוררה פאניקה בקרב ראש הממשלה. "נתניהו ידע לאשורו את מצבו של מערך הכיבוי בישראל וייתכן שחשש כי שריפה עלולה להמיט עליו את קצו הפוליטי", נכתב.

עם זאת, מתואר בספר פגישה ברוח אחרת שקיים נתניהו עם משפחתה של טופז אבן חן שנספתה בכרמל. אחיה עמית אמר לו בפגישה, לפי כספית: "אמא שלי ואני לא נסלח לך בחיים. בגללך טופז נהרגה". לפי הדיווח, נתניהו פרץ בבכי. האב זאב אבן חן סיפר כי ניסה לזהות אם מדובר בהצגה, אבל הבין שלא.

עוד נטען בספר כי פריצת הדרך בעסקת שליט הושגה ב-14 ביולי 2011, בדיוק באותו יום שהחלה מחאת האוהלים בשדרות רוטשילד בתל אביב. ההצעה של חמאס הפכה יותר ויותר רלוונטית ככל שנתניהו צפה במחאה גוברת ברחבי הארץ. לדברי כספית, נתניהו הופתע מכך שאביו של החייל נועם שליט לא שמח על הבשורה: "היתה לו ביקורת על השנים הארוכות שחלפו. הלוא אם כבר משלמים מחיר, למה לא שילמו קודם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ