השרים אישרו חוק שמפקיע מבג"ץ את הסמכות לדון בעתירות פלסטינים בגדה

החוק שיזמה השרה שקד מעביר את סמכויות השיפוט בעתירות של פלסטינים בגדה לבית המשפט המחוזי בירושלים. בשבוע שעבר מונתה ראש הוועדה להסדרת מאחזים לשופטת בבית משפט זה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שקד בישיבת הממשלה השבועית לצד השרים חיים כץ (משמאל) ויריב לוין, היום
שקד בישיבת הממשלה השבועית לצד השרים חיים כץ (משמאל) ויריב לוין, היוםצילום: אמיל סלמן
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את תזכיר החוק שיזמה שרת המשפטים, איילת שקד, שמפקיע מבג"ץ את הסמכות לדון בעתירות של פלסטינים בגדה המערבית, ומעביר את סמכויות השיפוט בהן לבית המשפט המחוזי בירושלים. על פי תזכיר החוק שגיבש משרד המשפטים, בית המשפט המחוזי יוסמך לדון בהחלטות מינהליות של הרשויות הישראליות בגדה בנושאי תכנון ובנייה, הגבלת כניסה ויציאה מהשטחים ובקשות חופש מידע.

בנוסף, בית משפט זה ישמש ערכאת ערעור נגד צווי הגבלה ופיקוח שפרסמו בתי דין צבאיים. על פסקי הדין של בית המשפט המחוזי בנושאים אלה ניתן יהיה לערער לבית המשפט העליון, אך בניגוד למצב כיום, בג"ץ לא יהיה הערכאה הראשונה שדנה בעתירות פלסטינים. המהלך נועד להוציא מידי בג"ץ את הביקורת השיפוטית על השטחים.

שקד אמרה היום בוועדה כי "לעומס על בית המשפט העליון אין אח ורע בעולם. דעתי ידועה - בג"ץ, שמטפל בכ-2,000 עתירות מדי שנה, צריך לדחות רבות מהעתירות על הסף. במהלך שאני מובילה כעת נוריד עוד עומס לערכאות נמוכות יותר. חשוב לא פחות הוא הפסקת האפליה הנהוגה כיום כלפי תושבי יהודה ושומרון. זכויותיהם צריכות להיות שוות לכל אזרח אחר". בשבוע שעבר מינתה שקד את חיה זנדברג, אשת אמונה ומי שעמדה בראש הוועדה להסדרת מאחזים בגדה המערבית, לשופטת באותו בית משפט. 

בתזכיר החוק נכתב כי "הסמכת בתי המשפט לעניינים מינהליים לדון בהחלטות מינהליות של רשויות ישראליות הפועלות באזור, תביא לכך שהחלטות אלה לא תידונה לפני בג"ץ כערכאה ראשונה ואחרונה". עוד נכתב בתזכיר שהמהלך נועד להפחית את העומס המוטל על בג"ץ.

שופטי בג"ץ ביקרו בחריפות פעמים רבות בקשות חוזרות ונשנות של המדינה לדחות את פינוי והריסת המאחזים, שנועדו לנסות להכשיר את הבנייה בהם. על כך כתבה השרה שקד כי "בית משפט לעניינים מינהליים הוא כתובת המאפשרת לבצע בדיקה של העובדות ולא להסתפק בטענות לבעלות, הנטענות כלאחר יד ואינן מגובות בהוכחות".

בתגובה לאישור החוק מסרה חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) כי ״חוקי הסיפוח נדחו היום, אבל שקד דוהרת לעבר 'סיפוח משפטי' שמטשטש את הקו הירוק בניגוד לעמדת רוב הציבור. בשביל לנופף בכמה הישגים למתנחלים שקד מוכנה לסכן את הדמוקרטיה הישראלית״.

ח״כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) מסר כי זוהי "הצעה נוספת מבית היוצר של ממשלת הימין ההתנחלותי, אשר חותרת לנורמליזציה עם הכיבוש ומקדמת סיפוח זוחל של שטחי הגדה ושל מערכת המשפט באזור. בג״ץ מעולם לא עשה צדק עם הפלסטינים בשטחים, אך גם המעט מאוד שעשה מפריע לממשלה. העברת הסמכויות לבית משפט מינהלי תסרבל את ההליכים המשפטיים של הפלסטינים ותאריך אותם, ולמעשה תשאיר אותם ללא מענה משפטי משמעותי. עוד יעד של הבית היהודי מושג בדרך לסיפוח השטחים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ