גפני: "לא אתמוך יותר בחוקים ההזויים של הקואליציה"

ח"כ גפני (יהדות התורה) אמר את דבריו על רקע דרישת סיעתו להצביע השבוע בקריאה טרומית על חוק יסוד לימוד תורה וחוק הגיוס. לדבריו, יהדות התורה פעלה עד כה בניגוד לעמדתה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גפני (מימין) וכחלון, היום בוועדת הכספים
גפני (מימין) וכחלון, היום בוועדת הכספיםצילום: אוליבייה פיטוסי
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) הודיע הבוקר (שלישי) כי לא יתמוך יותר בחוקים של הקואליציה, אותם כינה "הזויים". את הדברים אמר גפני בדיון בוועדת הכספים של הכנסת, בעקבות קשיים שלדבריו מערימות השותפות הקואליציוניות על הצעות החוק להסדרי גיוס חרדים.

גפני תיאר את הקשיים העומדים בפני יהדות התורה וש"ס, שדרשו להצביע ביום רביעי בקריאה טרומית על שתי הצעות חוק: חוק יסוד ללימוד תורה וחוק הגיוס. "אנחנו אמרנו אחד מהשניים: או שעושים פסקת התגברות, וכחלון התנגד לעניין הזה, הוא אמר שהוא לא מסכים לפסקת התגברות אבל כל חוק אחר שנביא הוא יתמוך", אמר גפני. "ואז באנו ואמרנו נעשה חוק יסוד שיהיה במקום פסקת ההתגברות, אז ישראל ביתנו מתנגדת, והיא כנראה היתה מסכימה לפסקת ההתגברות, אז אנחנו נופלים בין שני המקרים האלה", ציין.

"אני לא אצביע יותר על החוקים ההזויים שאתה מביאים", אמר גפני. "אני הצבעתי עד עכשיו, הייתי חלק מהעניין, כל מיני חוקים הזויים שמביאים. עד היום, בניגוד לעמדתנו, הלכנו עם החוקים האלה כי הבנו שאנחנו חלק מהקואליציה ולכל אחד יש אינטרסים. אני לא אצביע יותר על חוקים הזויים, הכל יתנהל לפי הסדר, אתם תביאו את החוק על המואזין, אנחנו נצביע נגד", דברי חבר הכנסת.

בהמשך התראיין גפני בנושא בכאן ב'. "לא דיברתי עם חברי הסיעה שלי או עם דרעי לפני ההכרזה שלא אצביע יותר על החוקים ההזויים שלהם", הדגיש. "מקווה שהם יצטרפו", אמר גפני לאסתי פרז, "זה משבר מוחלט, לא משברון. אני אפיל את הקואליציה על החוק הזה. מי שיצר את המשבר הוא בג"ץ, שלא מבין את הערך של לימוד התורה".

לפי הצעת החוק הראשונה, חוק יסוד ללימוד תורה, ערך לימוד תורה יהיה עליון מערך השוויון וכך ניתן יהיה למנוע מבג"ץ לפסול בעתיד הסדרי גיוס. החוק השני, חוק הגיוס, יאפשר לשר הביטחון לדחות את שירותו של תלמיד ישיבה מגיל 18 ועד גיל 26, כדי לאפשר את המשך לימודיו. החוק קובע במקביל יעדים ומכסות גיוס של תלמידי ישיבה לצה"ל. המפלגות החרדיות כבר איימו כי לא יאפשרו את העברת התקציב בעוד שבועיים עד לפתרון בעיית הגיוס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ