ועדת האתיקה אסרה על ח"כ ג'בארין לטוס במימון ארגון התומך בחרם

חברי הוועדה ביקשו מידע מהמשרד לנושאים אסטרטגיים, שהארגון Jewish Voice for Peace מופיע ברשימה השחורה שלו. ג'בארין שוקל לעתור לבג"ץ נגד ההחלטה והסעיף שמתיר לוועדה לקבלהּ

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'בארין (מימין) וח"כ מרגי (ש"ס) בכנסת, ב-2016
ג'בארין (מימין) וח"כ מרגי (ש"ס) בכנסת, ב-2016צילום: אוליבייה פיטוסי

ועדת האתיקה החליטה אתמול (שלישי) לאסור על ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) לטוס להרצאות בחו"ל במימון הארגון Jewish Voice for Peace, הקורא לחרם על ישראל בשל הכיבוש.

יו"ר ועדת האתיקה, ח"כ יצחק וקנין (ש"ס), אישר כי הוועדה ביקשה מידע על הארגון מהמשרד לנושאים אסטרטגיים, שהארגון מופיע ברשימה השחורה שלו. במסמך שהעביר השר גלעד ארדן נכתב כי הארגון "נחשב כיום לאחד מארגוני החרמות המובילים בארה"ב ומצהיר על תמיכתו ב־BDS ככלי לא אלים אשר יכריח את מדינת ישראל לשנות את מדיניותה ולשחרר את 'השטחים הכבושים'". ארדן כתב כי בכנס האחרון של הארגון "התקיימו מספר מושבים בהם דנו, בין היתר, בחרם אקדמי על ישראל, במלחמה בחקיקה נגד ה־BDS, בפעולות למען הגברת החרם באיגודי עובדים וכיצד לתכנן קמפיינים נגד ישראל בכמה חזיתות".

ארדן ציין כי המחבלת רסמיה עודה, שהורשעה ברצח שני אזרחים ישראלים בשנות השישים, היתה אחת הדוברות המרכזיות בכנס. בנוסף, ארדן הצביע על כמה קמפיינים של הארגון, בהם קמפיין נגד ארגון תגלית ונגד חברת סודה סטרים.

ועדת האתיקה הסתמכה בהחלטתה על סעיף שהוסיפה ועדת הכנסת לתקנון האתיקה לפני כחודשיים, וזו הפעם הראשונה שהיא עושה בו שימוש. הסעיף קורא לוועדת האתיקה לשקול לאסור נסיעות חברי כנסת במימון הארגונים שמופיעים ברשימת המשרד לנושאים אסטרטגיים.

ג׳בארין אמר בתגובה כי "החלטת הוועדה מהווה פגיעה קשה בחופש הפעילות הפוליטית שלי כנבחר ציבור. בלי מימון של הגוף המזמין לא אוכל לנסוע, בגלל העלויות הרבות של הנסיעה ושל סבב ההרצאות. מדובר בפעילות שהיא חלק מהותי בתפקידי כח"כ באופוזיציה, ואין זה מתקבל על הדעת לא לאפשר לי לקיימה". ג'בארין הוסיף כי "דעת הקהל בארה"ב חשובה גם למציאות הפוליטית בישראל וחשוב לי לנסות להשפיע שם דרך הרצאות וכנסים". ג'בארין שוקל לעתור לבג"ץ נגד ההחלטה ונגד הסעיף שאפשר לוועדה שלא לאשר את הנסיעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ