חנין זועבי הורחקה מהכנסת לשבוע משום שכינתה את חיילי צה"ל "רוצחים"

ועדת האתיקה קבעה כי "שימוש בביטוי רוצחים כלפי חיילי צה"ל הפועלים בשם המדינה, איננו ראוי להגנה שהוועדה פורשת על חופש הביטוי של חברי הכנסת". זועבי: "אמת דיברתי. זו סתימת פיות"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנין זועבי בבית משפט השלום ברחובות, אשתקד
חנין זועבי בבית משפט השלום ברחובות, אשתקדצילום: אילן אסייג

ועדת האתיקה של הכנסת הרחיקה היום (רביעי) את חברת הכנסת חנין זועבי מישיבות המליאה והוועדות למשך שבוע, לאחר שכינתה את חיילי צה"ל "רוצחים". זועבי טענה בפני הוועדה כי "התבטאות זו היא חלק מחופש הביטוי הכי בסיסי ולאיש אין זכות לסתום פיות בשל דעות לא נוחות לו. אמת דיברתי". עוד היא הציעה לשלוח לוועדה רשימת מקרי רצח של פלסטינים בידי חיילים. הוועדה דחתה את טענתה והורתה להרחיקה מהכנסת החל מהשבוע הראשון של כנס הקיץ.

מי שהגיש את הקובלנה נגד זועבי הוא חבר הכנסת אורן חזן (ליכוד), שבעצמו הורחק זה מכבר מהכנסת למשך חצי שנה. את הדברים אמרה זועבי בחודש שעבר, בדיון שעסק בקידום החוק האוסר על ארגונים הפועלים נגד צה"ל להרצות בבתי ספר. אז, אמרה כי "גם הצבא שמדי פעם רוצח, לא כל יום... לא שמעת על נערים פלסטינים שנרצחו?... מי רוצח את הפלסטינים בשטחים הכבושים?".

חברי ועדת האתיקה הזכירו בהחלטתם כי אין זו הפעם הראשונה שבה מפרה זועבי את כללי האתיקה. הם ציינו כי "שימוש בביטוי רוצחים כלפי חיילי צה"ל הפועלים בשם המדינה, איננו ראוי להגנה הרחבה שהוועדה פורשת על חופש הביטוי הפוליטי של חברי הכנסת ויש בו משום הפרה של הכלל הקובע כי 'חבר כנסת ינהג בדרך ההולמת את מעמדו כחבר כנסת ויעשה לטיפוח אמון הציבור בכנסת'". 

בעקבות ההחלטה, אמרה זועבי כי "הוועדה מגדירה מחדש את תפקידה מוועדת אתיקה לוועדת צנזורה. לא ידעתי שאני צריכה אישור מחברי הכנסת באיזו טרמינולוגיה להשתמש, מה להגיד ומה לא להגיד ועל אילו ערכים מותר או אסור להגן. האם תפקידי הוא לעדן פשעי מלחמה של הצבא הישראלי או לצעוק נגד פשעים אלה ולומר שרצח הוא רצח? ועדת האתיקה מאלצת אותנו לשקר ולכסות על פשעים. יותר טוב בלי אתיקה כזאת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ