בכנסת סבורים שמשבר חוק הגיוס לא נפתר, רק נדחה

לדברי מקור בבית היהודי, הצדדים סיכמו שהחוק ישלב בין דרישות מערכת הביטחון לאלה של החרדים - ולא בטוח שפשרה כזו תיתכן. באופוזיציה אמרו: השאלה היא אם נתניהו באמת נסוג מההחלטה ללכת לבחירות

חיים לוינסון
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן, בסרטון שפרסם בפורים
ליברמן, בסרטון שפרסם בפוריםצילום: תקשורת שר הביטחון
חיים לוינסון
יהונתן ליס

בקואליציה ובאופוזיציה התייחסו אתמול בחשדנות רבה כלפי הסדר "הפסקת האש" בין סיעות הקואליציה. לצד האפשרות שהעימות סביב החוק הפוטר תלמידי ישיבה מגיוס לצה"ל יתעורר מחדש בתוך שבועות אחדים, ראש הממשלה עצמו עשוי לעודד משברים חדשים כדי להוביל לבחירות אם הדבר יסייע לו בחקירותיו.

הקואליציה מחויבת להשלים את החוק בהתאם להנחיות בג"ץ לכל המאוחר עד ספטמבר הקרוב. "המתווה שהושג דוחה את העימות סביב חוק הגיוס ולא פותר אותו", אמר מקור בבית היהודי. לדבריו, "סוכם שהנוסח הסופי של חוק הגיוס ישלב את עמדת מערכת הביטחון לצד הדרישות החרדיות, אבל לגמרי לא בטוח שזה יכול להתכנס לחוק אחד. השקט יישמר רק אם כולם ימשיכו לחשוש מהליכה לבחירות".

חברת כנסת באופוזיציה אמרה מנגד: "השאלה הגדולה היא לא חוק הגיוס אלא האם נתניהו באמת נסוג מהכוונה שלו להקדים את הבחירות לפני החלטות היועץ. את זה אנחנו נראה, מן הסתם, בשבועות הקרובים".

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) טען אתמול שבעוד התקשורת סימנה את נתניהו ככוח המניע של המשבר, דווקא שר הביטחון אביגדור ליברמן הוא שהעדיף ללכת לבחירות, עד שראה סקרים עדכניים שניבאו שלא יעבור את אחוז החסימה. "המשבר הבא יהיה כאשר ליברמן לא יסכים לחוק שאנחנו נביא יחד עם מערכת הביטחון, שיחזיר עטרה ליושנה — כמו שהיה החוק הקודם שבג"ץ פסל באופן בלתי חוקי", אמר אייכלר בראיון לגלי צה"ל והוסיף, "אם ליברמן לא יסכים, הוא יפרק את הממשלה ויישא באחריות". 

אחד האיסורים המשמעותיים שכפה שלשום נתניהו על השותפות הקואליציוניות הוא ביטול החקיקה בענייני דת ומדינה. מאז כינונה של הקואליציה הנוכחית נעשו החוקים שעוסקים בעבודה בשבת, במסחר ובכשרות למוקד החיכוך העיקרי בין המפלגות היושבות סביב שולחן הממשלה. 

לצד מאמצים של הסיעות החרדיות להגביל את העבודה על תוואי הרכבת ולאסור פתיחת מרכולים בשבת, נעשו ניסיונות משמעותיים של חברי כנסת חילוניים ומסורתיים לאפשר תחבורה ציבורית מצומצמת בשבתות והפעלת מוסדות תרבות ומתנ"סים לקהל הרחב ברוח אמנת גביזון־מדן להסדרת יחסי דת ומדינה. האיסור החדש צפוי להקשות קידום מהלכים כאלה, כמו גם קידום נוסחה חדשה למתווה התפילות בכותל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ