קטעים מתוך ספרו של אולמרט פורסמו: "שואל את עצמי אם זה היה בלתי נמנע"

באוטוביוגרפיה של ראש הממשלה לשעבר, שאותה כתב בבית הכלא וחלקים ממנה פורסמו היום ב"ידיעות אחרונות", הוא מתאר את החיים באגף 10, מותח ביקורת על בני הזוג נתניהו, שולה זקן ואהוד ברק וחוזר לנסיבות נפילתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולמרט, בחודש שעבר

באוטוביוגרפיה של ראש הממשלה אהוד אולמרט, שצפויה לצאת לאור בתקופה הקרובה ושחלקים ממנה פורסמו הבוקר (חמישי) בידיעות אחרונות, הוא מתאר את חייו בבתי הכלא, מערכות היחסים שלו עם יריביו ושותפיו הפוליטיים וחוזר למלחמת לבנון השנייה ולנסיבות נפילתו. את הספר כתב בבית הכלא, בזמן שריצה את מאסרו על עבירות שוחד.

"אני שואל את עצמי שוב ושוב האם כל זה היה הכרחי", כותב אולמרט, ששוחרר מהכלא בחודש יולי האחרון. "האם זה היה בלתי נמנע. האם שגיתי בשלב כלשהו בקריירה הציבורית שלי באופן כל כך מהותי, עד שהזמנתי לעצמי את הנפילה הגדולה הזו מתפקיד שאין נחשק ממנו בחיים הציבוריים, והפכתי לאסיר?".

בספרו מתאר אולמרט את יחסיו עם אהוד ברק. לפי הספר, "לקראת בחירות 2006, הוא (ברק) ביקש להצטרף לקדימה. הוא פנה, ממש התחנן שאצרף אותו לרשימה, אפילו במקום ה-20. היה ברור שהוא מחפש בסיס חדש שממנו ינסה להמריא. שקלתי את פנייתו, אך התברר לי כי צירופו יפגע בתנועה החדשה בשל דעת הקהל, שלא שכחה לברק את כישלונו המדהים כראש ממשלה".

עוד מתאר אולמרט כי ביום שבו ברק קרא לו להתפטר, הוא הגיע למשרדו ודרש להיפגש עמו. "מדי כמה דקות חזרה המזכירה ואמרה שהיא נאלצת לחסום בגופה את ברק, שרוצה לפרוץ לחדרי", כתב אולמרט. "ב-11:45 איפשרתי לו להיכנס. ברק צעד באיטיות לכיוון השולחן, ואמר תוך כדי הליכה כי זו תהיה שיחה קשה 'בגלל החברות'. בטרם ישב, אמרתי לו: 'אהוד, אין צורך שתשב, אני יודע מה רצונך לומר'... כיוונתי אותו לדלת, 'תאמר מה שעולה על דעתך. מבחינתי אתה יכול ללכת לכל הרוחות'".

אולמרט וברק, ב-2009צילום: AP

הבוקר הגיב ברק לקטעים שפורסמו בידיעות, וכתב: "אולמרט הוא שקרן מועד עם תעודות מבית משפט. אני גאה בדרישתי ממנו להתפטר - גרסתו לארוע שקרית ומופרכת. טענתו כי ביקשתי לאחד את העבודה עם קדימה שקרית בדיוק כמו טענתו שמעולם לא ביקש את עזרת שולה זקן".

עוד מתאר אולמרט בספר את חייו באגף 10 בכלא מעשיהו. "לפני השינה, מתישהו בסביבות אחת בלילה, דני דנקנר נותן לכל אחד קוביית שוקולד מריר, ואנחנו מתכנסים איש איש במיטתו", כתב. "יש לנו תורנויות. דני הוא הבוס. בשלב מוקדם הוא מונה ליו"ר האגף. הוא כופר במעמד הזה, אך בפועל מרותו מתקבלת באהבה ובכבוד. כשיש תורנות - אני שם. אינני רוצה להיות חריג. כשצריך לשטוף מסדרון ותורי הגיע - אני שוטף. כשצריך לחתוך ירקות לסלט דק, אני עושה את מיטב יכולתי. אחד מכולם. בלי טובות ובלי הטבות".

על משפחת נתניהו: "הבזבוז זועק לשמיים"

בספר תוקף אולמרט את בני הזוג נתניהו. "הבזבוז, הנהנתנות, הזלזול בסטנדרטים מינימליים של צניעות ואיפוק - זועקים לשמיים. וכל אלה הם כאין וכאפס נוכח הגילויים על המתנות שקיבלו בני הזוג. נכון יותר, על המתנות שדרשו בני הזוג מעשירי העולם".  

נתניהו ואולמרט, ב-2009צילום: AP

בספר תוקף אולמרט את שולה זקן, וטוען כי אינו בטוח ששמואל דכנר (עד המדינה בפרשת הולילנד) היה היחיד ששיחד אותה. "שולה זקן לא הקריבה את חייה למעני. לתאר את מערכת היחסים הזו כהקרבה שלה, ולהתעלם מהעובדה שהפכה בזכותי מכתבנית זוטרה במשרד עורכי דין בינוני לעוזרת ראש הממשלה - חוטא לאמת. המחשבה שהייתי צריך לקנות את שתיקתה בכסף היא מחשבת הבל. מעולם לא פניתי אליה בבקשה שלא תעיד, מעולם לא ביקשתי ממנה הגנה, מעולם לא נזקקתי להגנתה - ובפועל גם לא קיבלתי אותה".

אולמרט אף מקדיש חלק מספרו למלחמת לבנון השנייה, שחלק מכשליה יוחסו לו. "היו לא מעט כשלים במלחמת לבנון השנייה. בנאומי בכנסת ב-14 באוגוסט, היום שבו נכנסה הפסקת האש לתוקפה, עמדתי ואמרתי: 'כל הכישלונות - עליי'". עם זאת, מוסיף אולמרט, "מיד עם סיום המלחמה התחילה הפעולה הקונספירטיבית של נתניהו וחבריו. ביבי, בעזרת נפתלי בנט וגורמי ימין נוספים, בעזרת מימון נדיב מחו"ל, הפכו את המלחמה לכלי בניסיונם להביא להפלת הממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ