זנדברג על הייעוץ שקיבלה מקלוגהפט: הנושא נופח, אני מודה בטעות ומתנצלת

לדברי ראשת מרצ הנבחרת, היא נפגשה ארבע פעמים עם יועצו לשעבר של בנט. בהודעתה לא השיבה על השאלה אם דיווחה על הייעוץ שקיבלה מקלוגהפט. זנדברג: "כואב לי שכל כך מהר אכזבתי רבים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זנדברג לאחר ניצחונה בפריימריז במרצ, בשבוע שעבר בתל אביב
זנדברג לאחר ניצחונה בפריימריז במרצ, בשבוע שעבר בתל אביבצילום: מגד גוזני

ראשת מרצ הנבחרת, תמר זנדברג, התייחסה היום (ראשון) לייעוץ שקיבלה מיועץ התקשורת משה קלוגהפט לפני הפריימריז במפלגתה. בפוסט שפרסמה בפייסבוק כתבה זנדברג: "הנושא נופח מעל ומעבר, אך אני מודה בטעות ומתנצלת".

"לפני 72 שעות נבחרתי ברוב מוחץ והיסטורי לראשות מרצ", הוסיפה זנדברג. "כואב לי שכל כך מהר אכזבתי רבים מכם. אבל מה שקורה הבוקר הוא חסר תקדים. מתקפה חסרת מעצורים עליי, על מרצ ועל השמאל. נושא ההתייעצות עם משה קלוגהפט נופח מעל ומעבר לכל פרופורציה סבירה או הגיונית".

זנדברג התייחסה בפוסט גם לתדירות הפגישות עם קלוגהפט, יועצו לשעבר של יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, וכתבה: "נפגשתי עמו ארבע פעמים במהלך החודשיים האחרונים – פעמיים בביתו בגבעת שמואל ופעמיים בביתי בתל אביב. בפעם האחרונה נפגשתי אתו כחמישה ימים לפני הבחירות – הוא הציע את סיועו בגיוס אמנים שאתם הוא נמצא בקשר על מנת שיביעו תמיכה במועמדותי לראשות מרצ. מעבר לכך קיימנו שיחות והודעות טלפוניות. הוא הציע שלל הצעות. אימצתי חלק מהן, חלק לא".

ראשת מרצ הנבחרת ספגה ביקורת מחבריה למפלגה על הייעוץ שקיבלה מקלוגהפט. אבי דבוש, שהתמודד לראשות המפלגה לפני שפרש והודיע על תמיכתו בזנדברג, כינה בראיון בגלי צה"ל את היועץ הפוליטי "רעיל" ואדם שלא ראוי להיות איתו בקשר. "אני חושב שזנדברג טעתה שהייתה איתו בקשר", הוסיף. ח"כ עיסאווי פריג' חיזק את דבריו של דבוש ואמר שזנדברג "הייתה צריכה לזרוק את האיש הזה קלוגהפט מכל המדרגות. אותו ואת כל העצות שלו". עוד אמר: "את החשבון שלנו עם זנדברג על הטעויות האלו אנחנו נסגור בתוך הבית". אבי בוסקילה, שהתמודד מול זנדברג על ראשות המפלגה, כתב היום בפייסבוק על קלוגהפט שהוא "קו אדום. אדם מרושע שאחראי על מיטב הנזקים וההסתה אל מול המחנה". לצד זאת כתב ש"לאחר ההתנצלות של זנדברג, צריך להתקדם". ח"כ מיכל רוזין אמרה היום בראיון בגלי צה"ל: "אני אישית מתנצלת בשם מרצ בפני ארגוני השמאל והחברה האזרחית. אני חושבת שהם נפגעו מאוד מהמהלך הזה ואנחנו חייבים להם התנצלות". לגבי האפשרות שזנדברג תתפטר אמרה: "הבוחרים אמרו את דברם, והאמירה הזו היתה מאוד ברורה בתוצאות הבחירות".

עד כה זנדברג לא השיבה על השאלה אם דיווחה על הייעוץ שקיבלה מקלוגהפט במסגרת הפריימריז לראשות המפלגה. אמש שאל "הארץ" את הדובר של זנדברג אם השירות שקיבלה מהיועץ האסטרטגי נרשם בספרים, אך עד כה לא התקבלה תשובה.

זנדברג התייעצה במהלך הקמפיין לראשות המפלגה באופן יומיומי עם קלוגהפט. הוא ייעץ לה בהתנדבות ולא קיבל על כך תשלום. מחשש שבאמצעות "התנדבות" תיפתח דלת אחורית לתרומות לא חוקיות לקמפיינים, מבקר המדינה דורש ממועמדים לרשום כל התנדבות שנעשית בקמפיין כאשר היא נעשית בתחום עיסוקו של המתנדב, כדי לבדוק אם מדובר בהתנדבות תמימה ושולית או במתן שירותים לקמפיין. 

על פי הוראות החוק, על המועמדים לדווח באתר מבקר המדינה על כל תרומה שקיבלו - לרבות תרומה השווה כסף - תוך 14 יום ממועד קבלתה, ואילו תרומה שהתקבלה בשבועיים שלפני הבחירות – יש לדווח עליה תוך 24 שעות ממועד קבלתה. הנתונים על התרומות שדווח עליהן מתפרסמים באופן מיידי לציבור. 

קלוגהפט (משמאל) ובנט ב-2015צילום: תומר אפלבאום

קלוגהפט הוא אחד היועצים האסטרטגיים היקרים בשוק, וספק אם שכירת שירותיו עומדת בתקרת התרומה המותרת של 11,300 שקלים. קלוגהפט יצר בעבר קמפיינים אגרסיביים נגד ארגוני זכויות אדם ופעילי שמאל, ובהם סרטון "השתולים" של תנועת אם תרצו וקמפיין נגד הקרן החדשה, שבו הוצגה יו"ר הקרן נעמי חזן כשקרן מאוירת על מצחה. כמו כן עמד מאחורי הסרטון שהשווה בין ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) לחמאס. 

כש"הארץ" שאל את זנדברג במפורש בשבוע שעבר אם היא מתייעצת עם קלוגהפט – בין אם בשכר ובין אם לאו – היא השיבה בשלילה. בניגוד לדבריה, אתמול אמר קלוגהפט בראיון לעמית סגל בחברת החדשות כי העניק לה ייעוץ במסגרת הפריימריז. הבוקר אמרה זנדברג בריאיון לגלי צה"ל כי ייתכן שהתקשרותה עם קלוגהפט היתה טעות אך הבהירה שלא תתפטר בעקבות הפרסום.

"הקמפיין הזה נוהל באופן מקצועי בלעדי ומלא על ידי נסים דואק, יוניק ורן אהרון", אמרה. "אני כמובן גם קיבלתי ייעוץ משפטי על כל תרומה והכל דווח למבקר המדינה. האם כשנשאלתי אם משה קלוגהפט מנהל את הקמפיין, עוסק בקמפיין, מועסק בקמפיין – התשובה היא חד-משמעית לא. יכול להיות שזו היתה טעות, יכול להיות שלא הייתי צריכה להיות איתו בקשר בכלל. זה לא היה משנה את התוצאות של הקמפיין הזה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ