אלדשטיין מאיים כי הכנסת תחרים את טקס הדלקת המשואות אם נתניהו יתעקש לנאום

השרה מירי רגב הציעה שראש הממשלה ינאם בטקס לרגל שנת ה-70 למדינת ישראל, בניגוד לנוהג שלפיו רק יו"ר הכנסת נואם בו. "תהיה זו לראשונה פגיעה באירוע הממלכתי ביותר", כתב אדלשטיין

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדלשטיין בטקס המשואות, ב-2016
אדלשטיין בטקס המשואות, ב-2016צילום: אמיל סלמן

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שלח היום (חמישי) מכתב לעובדי הכנסת, שבו כתב כי הכנסת עשויה שלא להשתתף בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות. אדלשטיין שלח את המכתב בעקבות התנגדותו להצעה של שרת התרבות מירי רגב, שלפיה ראש הממשלה בנימין נתניהו ינאם בטקס לרגל יום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל.

"בימים האחרונים עלתה מחדש ההצעה של יו"ר הוועדה לסמלים וטקסים, השרה מירי רגב, לבצע שינויים מהותיים בטקס הדלקת המשואות המסורתי המתקיים בהר הרצל", כתב אדלשטיין, "אם אכן הדבר יתממש, תהיה זו לראשונה מאז קום המדינה פגיעה באירוע הממלכתי ביותר על לוח השנה, שבעיני רבים הוא מעין מקדש מעט ישראלי".

אדלשטיין ציין כי "במידה והכנסת לא תהיה המייצגת היחידה של עם ישראל כבכל שנה בטקס, לצערי, הכנסת ואנשיה לא יוכלו לקחת בו חלק". יו"ר הכנסת כתב בפנייתו לעובדים ואמר שהוא פועל למען כבוד הכנסת.

"מעולם לא היה טקס הדלקת המשואות נחלת שבט זה או אחר בחברה הישראלית", כתב אדלשטיין, "הוא אהוב כל כך דווקא מכיוון שהוא מגלה את מה שלפעמים בלהט היומיום נסתר מעינינו: שהחברה שלנו היא רקמה אנושית אחת שהישגיה הכבירים נובעים מרוח הלכידות שנושבת בה. לכן, דווקא כנסת שבה מתאספים נציגיהם של כל איש ואשה בישראל, בה מיוצגת החברה הישראלית על כל מגזריה, עדותיה וגווניה, היא זו שבאופן מסורתי הובילה את הטקס המיוחד הזה - באחדות, בכבוד ובממלכתיות. אין ספק בעיניי כי אם יימחק אופיו הלאומי תצא האש מהמשואות ותלבה את המחלוקות בינינו, המשוועות למנוחה. לכך לא נוכל לתת יד".

המכתב נשלח בהמשך לחילופי דברים בימים האחרונים בין אדלשטיין לרגב. "טקס הדלקת המשואות שייך לכל אזרחיה של ישראל ולכן הכנסת, שמייצגת את כל חלקי העם, היא היחידה שתתן לכך ביטוי. כך נהוג מקום המדינה", כתב אדלשטיין שלשום בטוויטר, "צר לי ששרת התרבות מנסה לפגוע בפעם הראשונה בתולדות המדינה בטקס מסורתי, יפה וערכי שהוא הביטוי המזוקק והיפה של עם ישראל ושל הישראליות".

"מה מפריע ליו"ר הכנסת שבחגיגות ה-70 למדינה ינאמו נשיא המדינה וראש ממשלת ישראל?", אמרה רגב, "לא זוכרת שיולי אדלשטיין קנה את הר הרצל או רכש את הזכויות של טקס המשואות הממלכתי".

ח"כ מירב בן ארי (כולנו) הביעה תמיכה באדלשטיין. "מסכימה איתך", כתבה ליו"ר הכנסת בטוויטר והוסיפה: "אם יהיה שינוי בכללי הטקס גם אני לא אגיע". ח"כ עמר בר לב (המחנה הציוני) צייץ: "אדלשטיין, במאמץ רב, מחזיק את עמודי הממלכתיות והדמוקרטיה המתפוררים לנגד עינינו. זאת ממש רגע לפני שנתניהו חוצה גבול שלא יוכל לחזור בו - פגיעה בטקס הכי חגיגי והכי ישראלי שלנו, בשל חשיבות עצמית ותחושת הכל-מגיע-לי מיותרת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ