ליברמן תוקף את הקריאות לחקור את האירועים בעזה: "מקהלה של צבועים"

יו"ר מרצ תמר זנדברג אמרה מוקדם יותר כי "התוצאות הקשות והעדויות המצולמות מחייבות בדיקה ישראלית עצמאית". אתמול קרא מזכ"ל האו"ם להקים ועדה בלתי תלויה לחקר הרג המפגינים

אלמוג בן זכרי
ג'קי חורי
יניב קובוביץ
ההפגנה ביד מרדכי, היום
ההפגנה ביד מרדכי, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ
אלמוג בן זכרי
ג'קי חורי
יניב קובוביץ

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס הערב (שבת) לקריאות לחקור את האירועים בעזה מצד גורמים בשמאל ובקהילה הבינלאומית. בחשבון הטוויטר שלו כתב ליברמן כי "אינני מבין את מקהלת הצבועים שרוצים ועדת חקירה. הם התבלבלו וחשבו שהחמאס ארגן אתמול את פסטיבל וודסטוק ואנחנו צריכים לחלק להם פרחים". לדבריו, "חיילי צה"ל הדפו את פעילי הזרוע הצבאית של חמאס בנחישות ובמקצועיות, בדיוק כפי שציפינו מהם. אני מגבה אותם באופן מלא".

יו"ר מרצ תמר זנדברג קראה מוקדם יותר לחקור את אירועי אמש בגבול עזה, שבהם נהרגו 15 פלסטינים ונפצעו 758. "התוצאות הקשות והעדויות המצולמות מחייבות בדיקה ישראלית עצמאית, לרבות בחינת הוראות הפתיחה באש וההתכוננות הצבאית והמדינית לאירועים", כתבה, "זוהי חובה ישראלית לדעת מה קרה שם, ומעבר לכך זהו גם אינטרס ישראלי כדי למנוע הידרדרות לסבב אלימות מסוכן".

גם חברה בסיעת מרצ, עיסאווי פריג', אמר כי "תוצאות אירועי אתמול מחייבות חקירה, ואם לא תהיה חקירה ישראלית אמיתית, שלא נתפלא אם ישראל תמצא את עצמה שוב בחקירה בינלאומית".

השר לביטחון הפנים תקף את הקריאות של חברי מרצ. "האינטרס הישראלי הוא להתאחד מול ארגוני טרור רצחניים ולגבות את צבא ההגנה לישראל. לא להטיל ספק בחיילינו ולהחליט ש'היד קלה על ההדק'", אמר ארדן, "עד לאן ידרדר השמאל הישראלי, שגם מול ארגון שחפץ בהשמדת ישראל אינו מסוגל לתת גיבוי נחרץ לצה״ל ולממשלה".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר שהוא "מחזק ומגבה את חיילי צה"ל": "חמאס שבוחר שוב ושוב בדרך הטרור הוא האחראי הבלעדי על המצב הקשה ברצועה. ולמרות זאת, האינטרס הישראלי הוא למצוא את הדרך להקל ולסייע על חיי האוכלוסיה האזרחית בעזה ולמנוע את קריסתה".

במקביל לוויכוחים בזירה הפוליטית, כ-150 בני אדם הפגינו בצומת יד מרדכי במחאה על מדיניות ישראל בעזה. יוזמת המחאה, רכזת בארגון "קואליציית נשים לשלום" טניה רובינשטיין, אמרה ל"הארץ" כי "אנחנו מפגינות לאות תמיכה, במאבק של תושבות ותושבי עזה, וכאות התנגדות לתגובה האלימה וחסרת כל פרופורציה שבה נתקלו".

חיילים בגבול, אתמול. ההפגנות ריתקו אליהן כוחות צבא רבים בזמן נפיץ כמו ליל הסדרצילום: AMIR COHEN/רויטרס

דבריה של זנדברג הגיעו על רקע קריאתו של מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש שקופה ובלתי תלויה של האירועים. בהצהרה מיוחדת שפרסם דובר האו"ם, פרהאן חאק, הוא אמר כי גוטרש "מודאג מאוד" ו"מבקש מהגורמים המעורבים להימנע מכל פעולה שעלולה להוביל לנפגעים נוספים, ובפרט אזרחים". 

יו"ר מפלגת "יש עתיד" יאיר לפיד השיב להצעתו של מזכ"ל האו"ם, והטיל את האחריות לרגלי הפלסטינים. "הנה השאלה הראשונה שצריכה הוועדה הזו לשאול: מה היה קורה אם במקום להשקיע בטרור ובמוות, הפלסטינים היו משקיעים את 12 השנים האחרונות בבניית כלכלה, חיים אזרחיים, חינוך, מערכת בריאות?", כתב לפיד.

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה הלילה לבקשת כווית לדיון חירום בנושא. בדיון הלילה אמר בכיר באו"ם, טיה ברוק זריהון, למועצת הביטחון כי המצב ברצועת עזה עלול להסלים בימים הקרובים, וקרא לישראל לא לפגוע באזרחים, ובמיוחד בילדים. הוא הוסיף כי "ישראל חייבת למלא את מחויבויותיה לשמירה על זכויות אדם לפי החוק הבינלאומי", והדגיש כי יש להשתמש בירי קטלני רק כמוצא אחרון. דיפלומט אמריקאי אמר למועצה כי הוא "חש צער עמוק בשל אובדן חיי האדם בעזה" וכי הוא מפציר בצדדים לפעול להרגעת המתיחות ולמנוע עימותים נוספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ