פרשנות |

הפיאסקו הגדול בתולדות שלטון נתניהו מעיד כי הוא אינו כשיר לכהן כראש הממשלה

נתניהו הוכיח כי לא רק שאינו חזק, הוא חלש, אפילו מבוהל. בין אם החקירות הובילו לכך או לא, עולה השאלה כמה החלטות לא אחראיות הוא מקבל בחופזה, ואיש לא יודע

דן מרגלית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן מרגלית

הכל דיברו היום על "הזיגזג של בנימין נתניהו". נכון, הוא מביך, מתמיה, מוזר, אבל משני. הגורם הראשון בחשיבותו היה גילויי החרדה, הפחד והמנוסה של ראש הממשלה. זאת, מפני שכל מהותו הפוליטית בנויה על תדמית האיש החזק, בעל העוצמה. אולי הוא מושחת ואולי אפילו עבריין, אבל העיקר שהוא חזק — מתמצתים ומתרצים תומכיו את תמיכתם בו, חרף כל מה שנגלה על התנהגותו האישית הנחקרת במשטרה. לפתע, באין־רואה, הגיחה דמות חלשה, כמעט מבוהלת, באירוע שהוא הכישלון הבולט ביותר של נתניהו מאז חזר לשלטון ב–2009.

בראיון ל"ערב חדש" שאל היום (שלישי) דן מרידור מי יכול לראות בעיני רוחו את מנחם בגין חוזר בו מהסכם השלום עם מצרים, רק מפני שסיעת הליכוד התפצלה ורוב חברי המפלגה לא היו תומכים בהתחייבות לא לספח את יהודה ושומרון במשאל עם. אבל בגין לא פנה לסקר כלשהו, ואפילו לא נסמך על סיעתו המפוצלת. הוא האמין בשלום והעביר אותו בכנסת בקולות האופוזיציה.

הסכם מבקשי המקלט, סיקור נרחב: ההסכם שמבטל את הגירוש טוב, אך המאבק רחוק מסיום // אור קשתי ■ מהם פרטיו של הסכם מבקשי המקלט ומה יקרה אם יבוטל? // מורה נבוכים ■ הקפאת ההסכם מבטלת את הניסיון להגן על צלמה האנושי של המדינה // מרדכי קרמניצר ■ ההסכם לא שימח אותי. אני רק רוצה לחזור הביתה לאריתריאה // טור אישי ■ דקה אחר דקה: כך נראתה היממה שבה התקפל נתניהו ■ נתניהו כבר התקפל בעבר, אך זו הכניעה המבישה מכולן // יוסי ורטר

כל שאר הדברים נכונים, ופחות חשובים. כיצד העז לחתום על הסכם בלי להביאו בפני הממשלה? מדוע סיבך את שרת המשפטים איילת שקד כאילו ליוותה את המגעים עם האו"ם? ולמה ניסה לחייב את אנגלה מרקל להיחלץ לטובתו, בלי לשאול אותה?

ביסודו של דבר המסתננים — הם כאלה גם אם הם מבקשי מקלט — נבלמו כאשר נתניהו מתח גדר יעילה בגבול ישראל־מצרים. מאז לא התקיימה בעיה של חדירה לישראל, אלא דמגוגיה, שנועדה להסיט את הוויכוח לעניינים שוליים ולהסית את הציבור נגד מי שהגנו על האפריקאים.

הפתרון שהושג אתמול יכול היה להתקבל לפני זמן רב, ומהציבור היו נחסכים נאומי מירי רגב ודומיה. דרום תל אביב יכלה לבוא על סיפוקה בלי ליצור מתח גזעני אשר צלקתו לא תימחה זמן רב. אחרי שהניח לוויכוח להידרדר למקומות אסורים הגיע נתניהו (עם אריה דרעי) להסדר ראוי, שהיה מזכה אותו בשבחים רבים בארץ ובעולם, אלמלא נחשף כאדם מבוהל.

אולי הוא באמת כזה. אולי גן החרדה המקנן בו התעצם עקב החקירות שהוא נתון בהן. דבר אחד ברור, הפיאסקו הגדול בתולדות ממשלו מעיד כי אין הוא כשיר עתה להחזיק במשרה הרמה. שכן, מי יודע כמה החלטות בלתי אחראיות כאלה הוא מקבל בחופזה, ואיש אינו יודע?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ