נתניהו החליט לנאום בטקס המשואות בערב יום העצמאות, למרות איום אדלשטיין להחרים את האירוע

יו"ר הכנסת איים שלא להגיע לטקס בהר הרצל, שבו הוא נחשב לנואם הראשי. היום פורסם כי נשיא הונדורס הרננדס ישתתף באירוע

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ואדלשטיין במליאת הכנסת, בשנה שעברה
נתניהו ואדלשטיין במליאת הכנסת, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט היום (חמישי) לנאום בטקס המשואות בערב יום העצמאות, למרות מחאת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ואיומו להחרים את הטקס. בשנים האחרונות שלח נתניהו ברכות מוקלטות לטקס בהר הרצל, בניגוד לנוהג הרווח עד לחזרתו ללשכת ראש הממשלה.

היום פורסם כי נשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדס יגיע לטקס המשואות וישתתף בו. נוכחותו של הרננדס, כראש מדינה זרה, מחייבת על פי הפרוטוקול את ראש הממשלה לקבל את פניו באירוע - אך לא לנאום בעצמו.

בשבוע שעבר שלח אדלשטיין מכתב לעובדי הכנסת, שבו כתב כי הכנסת עשויה שלא להשתתף בטקס, והתריע כי "אם הכנסת לא תהיה המייצגת היחידה של עם ישראל כבכל שנה בטקס, לצערי, הכנסת ואנשיה לא יוכלו לקחת בו חלק". יו"ר הכנסת, הנואם הבכיר בכנסת, כתב בפנייתו לעובדים ואמר שהוא פועל "למען כבוד הכנסת".

"בימים האחרונים עלתה מחדש ההצעה של יו"ר הוועדה לסמלים וטקסים, השרה מירי רגב, לבצע שינויים מהותיים בטקס הדלקת המשואות המסורתי המתקיים בהר הרצל", כתב אדלשטיין, "אם אכן הדבר יתממש, תהיה זו לראשונה מאז קום המדינה פגיעה באירוע הממלכתי ביותר על לוח השנה, שבעיני רבים הוא מעין מקדש מעט ישראלי".

יו"ר הכנסת אדלשטיין בטקס המשואות, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד לפני כן, התעמת אדלשטיין עם רגב, המובילה בפומבי את היוזמה לצרף את נתניהו לרשימת הנואמים. "צר לי ששרת התרבות מנסה לפגוע בטקס מסורתי, יפה וערכי שהוא הביטוי המזוקק והיפה של עם ישראל ושל הישראליות", כתב אדלשטיין, שנענה על ידי רגב: "לא זוכרת שיולי אדלשטיין קנה את הר הרצל או רכש את הזכויות של טקס המשואות הממלכתי".

בשנה שעברה השתתפה בטקס רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, ובפרסום הרשמי נכתב כי הטקס הוא במעמד "יו"ר הכנסת ורעיית ראש הממשלה". נתניהו עצמו השתתף בטקס המשואות כראש הממשלה ב-1998, שנת היובל למדינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ