מרצ ביקשה לקיים דיון בוועדת החוץ והביטחון על עזה, אך לא תורשה להשתתף בו

הדיונים יתקיימו בוועדות משנה חסויות שבהן אין נציגות למרצ, ובקשת הסיעה להצטרף לדיונים סורבה. ח"כ רוזין טוענת כי מרצ הודרה משום שהיתה היחידה שביקרה את פעילות צה"ל בעזה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלסטינים ברצועת עזה מפנים את הצלם יאסר מורתג'א שנהרג מאש צה"ל, ביום שישי האחרון

חברי סיעת מרצ לא יורשו להשתתף בדיוני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת על פעילות צה"ל בגבול רצועת עזה בשבועיים האחרונים. זאת, אף שחברת המפלגה ח"כ מיכל רוזין ביקשה מיו"ר הוועדה, ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), לקיים דיון דחוף כדי לבחון אמצעים להרגעת המצב בגבול. דיכטר החליט לקיים את הדיונים על העימותים האלימים בוועדות משנה חסויות, שחברי מרצ אינם חברים בהן.

מנהל הוועדה, שמואל לטקו, הודיע לרוזין כי דיונים בנושא התקיימו בוועדת המשנה לענייני מודיעין ובוועדת המשנה לענייני מוכנות ולנושאי ביטחון שוטף, וציין כי בחודש מאי מתוכננים להתקיים דיונים נוספים בשתי ועדות משנה נוספות שעוסקות בלוחמה משפטית וביחסי חוץ והסברה. מרצ חברה בכמה ועדות משנה של ועדת החוץ והביטחון, אולם לא באלו שבהן יתקיימו הדיונים. חברי מרצ ביקשו להשתתף בדיוני הוועדות באופן חד פעמי, אך בקשתם סורבה.

בשל החלטת דיכטר, מרצ תהיה הסיעה היחידה שלא תשתתף בדיונים, מלבד הרשימה המשותפת שכלל אינה חברה בוועדת החוץ והביטחון. בוועדות המשנה שבהן יתקיימו הדיונים יש נציגות לכל סיעות הקואליציה והאופוזיציה האחרות.

רוזיןצילום: עופר וקנין

רוזין טענה כי דיכטר קיבל את ההחלטה כדי להדיר את מרצ בשל הביקורת שמעבירה המפלגה על פעילות צה"ל בגבול הרצועה. "מרצ היא המפלגה היחידה שהשמיעה קול ביקורתי ברור על מדיניות הממשלה בעניין ההפגנות של תושבי עזה על הגדר, ועל היעדר המדיניות לגבי עזה בכלל", אמרה, "נראה כי שיקולים פוליטיים מניעים את יו"ר ועדת החוץ והביטחון בקבלת ההחלטות שלו, במקום שיקולים ענייניים של פיקוח פרלמנטרי ראוי". רוזין הוסיפה כי "נראה שהפחד מביקורת גורם לו לחשוב שהוא יכול להדיר עשרות אלפי אזרחים שמרצ מייצגת מהדיון הקריטי שמתנהל במדינה בימים אלו". רוזין קראה לדיכטר לכנס גם את מליאת הוועדה כולה לדיון בנושא ולא להסתפק בוועדות המשנה.

בוועדות המשנה של ועדת החוץ והביטחון מתקיימים באופן שוטף דיונים שונים, כולל בנושא עזה. בשל בקשתה של מרצ לקיים את הדיון בנושא וכדי לאפשר לחברי הסיעה להשתתף, דיכטר היה יכול לקיים אותו במליאת הוועדה ולהכריז כי מדובר בדיון חסוי, או לקבל את הצעתם להצטרף באופן חד פעמי לדיוני ועדת המשנה.

דיכטרצילום: אוליבייה פיטוסי

מוועדת החוץ והביטחון נמסר בתגובה: "כל דיון בוועדת החוץ והביטחון משתייך לפורום המתאים ביותר לנושא מבחינת התוכן וללא קשר לזהות חבריו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ