שרים בליכוד מחריפים את הטון מול כולנו: אם לא יעבור חוק עוקף בג"ץ, נלך לבחירות

לפני דיון ראשי הקואליציה בהצעת החוק להצרת צעדי בית המשפט העליון, אמר הבוקר השר ארדן כי "אם יש נושא שמוצדק ללכת עליו לבחירות - זה הנושא" ■ לוין: "נקלענו לבעיה קשה"

חיים לוינסון
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדן בכנס של הליכוד, בחודש שעבר
חיים לוינסון
יהונתן ליס

שרים בליכוד מחריפים הבוקר (ראשון) את הטון בוויכוח עם מפלגת כולנו סביב החקיקה שתצר את צעדיו של בג"ץ. לאחר שגלעד ארדן אמר כי אי הסכמה על החוק להגבלת כוחו של בית המשפט העליון מצדיקה את הקדמת הבחירות, יריב לוין הצטרף אליו ואמר כי בסוגיה זו הקואליציה "נקלעה לבעיה קשה". השר אופיר אקוניס הוסיף והדגיש: "אם לא נצליח להעביר את פסקת ההתגברות - נלך לבחירות".

ראשי הקואליציה דנו היום בהצעת החוק האוסרת על בית המשפט לפסול חוקים, ומתירה לו רק להפנות את תשומת לבה של הכנסת לסתירה בינם לבין חוקי היסוד. הדיון הסתיים ללא החלטה וצפוי להימשך בקרוב. הבוקר פורסם ב"הארץ" כי מקורות ששוחחו בסוף השבוע עם יו"ר כולנו, משה כחלון, אמרו כי הוא נחוש להתנגד לשינוי מהותי ביחסים בין הרשויות, ומוכן לתמוך ב"פסקת התגברות" עוקפת בג"ץ בנושא כליאה או גירוש של מבקשי מקלט בלבד.

"אם יש נושא שמוצדק ללכת עליו לבחירות - זה הנושא", אמר ארדן הבוקר בראיון בכאן ב'. "אנחנו לא כל כך רחוקים ממערכת בחירות גם כך, אבל אם אנחנו לא מסוגלים לקבל החלטות - לא בנושא כמו המסתננים, וגם בנושאים הביטחוניים שיש מדי פעם בפעם התערבות של בג"ץ - אלה דברים שאי אפשר להמשיך להבליג עליהם. ואם לא מסוגלים לקבל החלטות במבנה הזה של פרלמנט וממשלה, יכול להיות שצריך לחזור אל העם ולבקש את ההכרעה שלו".

שר התיירות יריב לוין התייחס גם כן הבוקר לעניין בכאן ב', ואמר כי "אין שום סיבה ללכת לבחירות, יחד עם זאת - נקלענו כאן לבעיה קשה". לוין הסביר כי "המקרה של המסתננים הביא את הדברים לנקודת קיצון - שיבוש מוחלט של מדיניות הממשלה. במקום להוציא את המסתננים, בג"ץ נותן להם הרשאה לישיבת קבע בניגוד מוחלט לדעה של רוב הציבור, ולכן אני חושב שברור לגמרי שאי אפשר להשלים עם המצב הזה. אני חושב שהדבר הנכון לעשות הוא לאמץ מודל שיביא למצב שבו או שבית המשפט לא יוכל לפסול חוקים, או שאם יפסול חוק - הכנסת תוכל להתגבר עליו באופן פשוט יחסית... אף אחד לא מעלה על דעתו שנעמוד חסרי אונים והמסתננים יישארו כאן עד האחרון שבהם. יש בעיה, צריך לתת לה פתרון".

השרים כחלון וכהן בדימונה, בחודש שעבר. צפויים להתנגד לחוק גורףצילום: אליהו הרשקוביץ

שר המדע, אופיר אקוניס, נקט נימה חריפה יותר נגד סיעת כולנו. "המצב הזה שבו מפלגות מיעוט בקואליציה מנסות להכתיב כל הזמן למפלגת השלטון רק את מה שהן רוצות, זה דבר בלתי אפשרי", אמר בראיון בגלי צה"ל. "לא יכול להיות שהפשרות תמיד תהיינה מצד מפלגת השלטון... אנחנו חייבים לחוקק את פסקת ההתגברות המורחבת עד סוף מושב הקיץ. אם נראה שאנחנו לא מצליחים לחוקק את החוק לפי תפיסתנו, ניאלץ לפזר את הכנסת ה-20".

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, התייחס גם כן הבוקר לסוגיה בכאן ב', ואמר כי מפלגתו "תתמוך בכל נוסח שיביא פתרון", בין אם במודל הבריטי של החוק שבו נתניהו תומך, ובין אם במודל הנקודתי שמציע כחלון.

יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, הבהיר אתמול באירוע שבתרבות בנס ציונה: "לא תהיה פסקת התגברות, ישראל היא לא רפובליקת בננות". יום קודם לכן נימק פולקמן בפייסבוק את התנגדותו לחוק, אולם הוסיף: "אני לא חסיד שוטה של בית המשפט, גם אני חושב שהוא מתערב במקומות מיותרים. אפשר וצריך לבקר אותו, וגם להסדיר את מערכת היחסים שלו עם הכנסת. למשל, באמצעות קביעה שפסילת חוקים תהיה רק ברוב מיוחד מאוד של 11 שופטים בבג"ץ, ואפילו התגברות ברוב גדול בכנסת, כשחוקי היסוד הם במעמד מוגן".

בקואליציה מפרשים דברים אלה כנכונות לדון במתווה ביניים להגבלת בית המשפט. שר הכלכלה, אלי כהן, אמר באותו מעמד כי עמדת המפלגה בנושא לא השתנתה. כחלון עצמו מבקש לשמור על פרופיל נמוך סביב החוק בתקווה שראש הממשלה נתניהו "יירד מהעץ".

גם אם החוק יעבור בוועדת השרים לחקיקה חרף התנגדות כולנו, ההסכם הקואליציוני עמה משחרר אותה ממשמעת קואליציונית בנושא פסקת ההתגברות, כך שהתנגדות חבריה לא תאפשר להעביר את החוק בכנסת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ