נתניהו מחריף את המשבר הפוליטי ומסרב להצעות פשרה בנוגע לצמצום כוחו של בג"ץ

היועמ"ש הציג לשרים הצעה שלפיה הכנסת תוכל לחוקק מחדש חוק שנפסל בבג"ץ ברוב של 70 ח"כים, אך רה"מ סירב ■ בינתיים כחלון מתבצר בהתנגדותו לצמצום כוחו של בית המשפט, ושרים בליכוד מחריפים את הטון: "אם החוק לא יעבור, נלך לבחירות"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וכחלון בישיבת הממשלה
חיים לוינסון

ראש הממשלה בנימין נתניהו מחריף את המשבר בין הליכוד למפלגת כולנו. בפורום ראשי הקואליציה שנערך הבוקר (ראשון) הודיע נתניהו כי הוא מסרב למתווה הפשרה שהציע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, וכי הוא נחוש להעביר חוק שבאופן מעשי ימנע מבג"ץ לבטל חוקים. בשעות הבוקר אמרו כמה שרים בליכוד כי המפלגה נכונה ללכת לבחירות אם יו"ר כולנו משה כחלון לא יאפשר חקיקה מרחיבה לצמצום כוחו של בג"ץ.

מנדלבליט הציג הבוקר מתווה על בסיס טיוטת חוק שהכינה שרת המשפטים איילת שקד. לפי המתווה, אם בג"ץ יפסול חוק, הכנסת תוכל לחוקק אותו מחדש ברוב של 70 חברי כנסת.

לדברי שרים שנכחו בישיבה, מנדלבליט אמר כי נבחנה אפשרות לקבוע כי בג"ץ יוכל לפסול חוק רק בהרכב של תשעה שופטים, ברוב של שישה נגד שלושה. במשרד המשפטים אמרו כי אף שהאפשרות הוצגה בישיבה, היועמ"ש אינו תומך בה.

נתניהו ושר התיירות יריב לוין אמרו כי המתווה לא מקובל עליהם, והבהירו כי יסכימו לאפשר לבג"ץ לבטל חקיקה רק במקרה שבו הרכב של 15 שופטים יפסול את החוק פה אחד.

כחלון אמר כי הוא דבק בהתנגדותו לכבול את ידי בג"ץ, מעבר לדרוש כדי לאפשר את גירוש מבקשי המקלט. כחלון הזכיר כי מדובר בשינוי חוק יסוד, וכי ההסכמים הקואליציוניים מחייבים ששינוי חוקי יסוד ייעשה רק בהסכמה של כל מפלגות הקואליציה. "אם משנים את חוק יסוד השפיטה, בואו נשנה גם את מה שנוגע לישיבות ולהתנחלויות", אמר כחלון.

השרים סיכמו להיפגש גם מחר ולהמשיך בדיונים, אולם השר כחלון אמור לצאת לנסיעת עבודה, כך שהדיונים עשויים להתקיים בלעדיו.

בתוך כך, שרים בליכוד החריפו הבוקר את הטון בוויכוח עם מפלגת כולנו בעניין. לאחר שגלעד ארדן אמר כי אי-הסכמה על החוק להגבלת כוחו של בית המשפט העליון מצדיקה את הקדמת הבחירות, יריב לוין הצטרף אליו ואמר כי בסוגיה זו הקואליציה "נקלעה לבעיה קשה". השר אופיר אקוניס הוסיף והדגיש: "אם לא נצליח להעביר את פסקת ההתגברות - נלך לבחירות".

"אם יש נושא שמוצדק ללכת עליו לבחירות - זה הנושא", אמר ארדן הבוקר בראיון בכאן ב'. "אנחנו לא כל כך רחוקים ממערכת בחירות גם כך, אבל אם אנחנו לא מסוגלים לקבל החלטות - לא בנושא כמו המסתננים, וגם בנושאים הביטחוניים שיש מדי פעם בפעם התערבות של בג"ץ - אלה דברים שאי אפשר להמשיך להבליג עליהם. ואם לא מסוגלים לקבל החלטות במבנה הזה של פרלמנט וממשלה, יכול להיות שצריך לחזור אל העם ולבקש את ההכרעה שלו".

שר התיירות יריב לוין התייחס גם כן הבוקר לנושא בכאן ב', ואמר כי "אין שום סיבה ללכת לבחירות, יחד עם זאת - נקלענו כאן לבעיה קשה". הוא הסביר כי "המקרה של המסתננים הביא את הדברים לנקודת קיצון - שיבוש מוחלט של מדיניות הממשלה... אף אחד לא מעלה על דעתו שנעמוד חסרי אונים והמסתננים יישארו כאן עד האחרון שבהם. יש בעיה, צריך לתת לה פתרון". 

שר המדע, אופיר אקוניס, נקט נימה חריפה יותר נגד סיעת כולנו. "המצב הזה שבו מפלגות מיעוט בקואליציה מנסות להכתיב כל הזמן למפלגת השלטון רק את מה שהן רוצות, זה דבר בלתי אפשרי", אמר בראיון בגלי צה"ל. "לא יכול להיות שהפשרות תמיד תהיינה מצד מפלגת השלטון... אנחנו חייבים לחוקק את פסקת ההתגברות המורחבת עד סוף מושב הקיץ. אם נראה שאנחנו לא מצליחים לחוקק את החוק לפי תפיסתנו, ניאלץ לפזר את הכנסת ה-20".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ