נתניהו וכחלון סיכמו: צוות שרים ידון בצמצום כוחו של בג"ץ

ראש הממשלה, שסרב מוקדם יותר לפשרה בנושא, לא מתעקש עוד על המודל הבריטי שימנע מבג"ץ לבטל חוקים. שר האוצר הביע כעת נכונות לדון בנושא, על רקע המתווה שהציע היועמ"ש

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וכחלון בדיון על תקציב המדינה, פברואר
נתניהו וכחלון בדיון על תקציב המדינה, פברוארצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון סיכמו היום (ראשון) על הקמת צוות שרים מצומצם שידון בהגבלת כוחו של בג"ץ. נתניהו, שדחה הבוקר את מתווה הפשרה שהציע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לא מתעקש עוד על המודל הבריטי שבאופן מעשי ימנע מבג"ץ לבטל חוקים. כחלון, שהצהיר כי הוא דבק בהתנגדותו לכבול את ידי בג"ץ, הביע כעת נכונות לדון בנוסח חוק שיצמצם את כוחו. הנכונות של כחלון באה על רקע המתווה שהציג היום היועמ"ש, לפיו אם בג"ץ יפסול חוק, הכנסת תוכל לחוקק אותו מחדש ברוב של 70 חברי כנסת.

לאחר ישיבת ראשי הקואליציה בבוקר עם מנדלבליט, הבין נתניהו שאי אפשר לחוקק מידית מבלי ללמוד את השיטות השונות ברחבי העולם. במהלך ישיבת הממשלה הוא יצא החוצה לכמה דקות עם כחלון, והשניים סיכמו כי שרת המשפטים איילת שקד תרכז צוות שרים עם נציגות של מפלגת כולנו, כדי להכין הצעת חוק בנושא. בסביבת נתניהו אומרים כי ראש הממשלה כלל לא נסוג, וכי הוא נחוש לקדם שינוי ביחסים עם בית המשפט העליון שיזכה גם לתמיכתו של כחלון.

מוקדם יותר הבוקר התבצר נתניהו בעמדתו, כאשר השר יריב לוין והוא הבהירו כי המתווה שהציע מנדלבליט לא מקובל עליהם, ושיסכימו לאפשר לבג"ץ לבטל חקיקה רק במקרה שבו הרכב של 15 שופטים יפסול את החוק פה אחד. כחלון, מצדו, אמר מוקדם יותר כי הוא דבק בהתנגדותו לכבול את ידי בג"ץ מעבר לדרוש כדי לאפשר את גירוש מבקשי המקלט. הוא הזכיר כי מדובר בשינוי חוק יסוד, וכי ההסכמים הקואליציוניים מחייבים ששינוי חוקי יסוד ייעשה רק בהסכמה של כל מפלגות הקואליציה. "אם משנים את חוק יסוד השפיטה, בואו נשנה גם את מה שנוגע לישיבות ולהתנחלויות", אמר.

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, מתחה היום ביקורת חריפה על המהלך. "כשאנו מבקשים להתהדר, ובצדק, כלפי עם ועולם בהיותנו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, עלינו לזכור כי אחת הערובות ההכרחיות לכך היא שמירה על מערכת בתי משפט עצמאית, מקצועית ובלתי תלויה המקיימת ביקורת שיפוטית המגנה על עקרונות היסוד החוקתיים של השיטה", אמרה חיות.

בנאום שנשאה לרגל יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל באוניברסיטת תל אביב, אמרה הנשיאה כי לעתים הכרעת השופטים "אינה תואמת את העמדה או את הציפיה של גורמים שונים באוכלוסייה והיא צפויה לעורר ביקורת על בית המשפט, ולעתים, למרבה הצער, גם מתקפה אישית עלינו כשופטים".

הנשיאה חיות בהר הרצל, אשתקדצילום: מארק ישראל סלם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ