איתי שטרן
הארץ

יו"ר ועדת הטקסים והסמלים, השרה מירי רגב, הורתה אתמול, בחזרה הגנרלית לטקס הדלקת המשואות, להוסיף לחלק העוסק בשואה אפקטים קוליים המדמים תנועת רכבות ונביחות כלבים בעוד ילדים העונדים טלאי צהוב עומדים על הבמה. הקולות לא היו מתוכננים תחילה, ונוספו לטקס בחזרה הגנרלית, בהוראת השרה ולמורת רוחם של חלק מהצופים שתיארו בתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל תחושת מועקה והפתעה מפס הקול הגרפי שליווה את הקטע.

"הקטע של השואה אתמול בחזרה הגנרלית... הוא בא לידי ביטוי בצורה של עוד אירוע באירועים שעבר עם ישראל. זה לא עוד אירוע. נתתי הנחיה שיהיה ביטוי מאוד פורמלי, רציני", אמרה לכתב גלי צה"ל. "היום הוא חודד נכון ואני מאוד מרוצה מהדרך שבה הצלחנו לפצח את השואה במהלך כל המיצג הזה. הוא מינון נכון".

קרדיט: באדיבות גל"צ

מקורב לרגב מסר ל"הארץ" כי שרת התרבות נותרה ערה בלילה שבין ראשון לשני עד השעה 04:00 בבוקר בכדי לנסות "ולפצח" את הדרך שבה יש להטמיע את זכרון השואה בטקס. לדבריו, "דווקא בגלל שהשואה הוא האירוע המזוויע בתולדות האנושות, היה חשוב לנו לתת לו את הבולטות הראויה. היא נתנה את הנחיה להעלות את הילדים עם הטלאי הצהוב לבמה לאחר שעוברים ושבים שנכחו בהר הרצל בזמן החזרות, אמרו לה כי אין מספיק בולטות לשואה בטקס ואם כבר מזכירים אותה, צריך לתת לה את הכבוד הראוי".

ניכר כי בסביבת רגב לא מתרגשים מהביקורת שעלולה לצוף בעניין השימוש הציני בשואה. לדברי מקורב לשרה, המסכת ההיסטורית שתומחז על הבמה כוללת "אירועים לא פחות כואבים" בדברי הימים של העם היהודי, דוגמת חורבן בית ראשון ושני. כמו כן, המסכת צפויה לכלול תיאור של ימי "חומה ומגדל", העליות השונות לישראל ושלל אירועים נוספים. "המטרה במיצג הזה נועדה להראות כיצד קמנו מהתופת והשכול של השואה והקמנו מדינה. יש רציונל בסיפור הזה", מסר המקורב. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ