יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר הכלכלה אלי כהן (כולנו) חתם על התקנות ליישום החוק המחייב עסקים לעדכן באמצעות שילוט בולט כי אינם מספקים הובלות או שירותי תיקון להתנחלויות. זאת, למעלה משנה אחרי שאושרו בכנסת. התקנות, שייכנסו לתוקף בשבועות הקרובים, מחייבות עסקים אלה להציב שלט בולט ליד הקופות המצהיר על האזורים הגיאוגרפיים בהם אינם מוכנים לספק שירותי הובלה או תיקון. יוזמת החוק, חברת הכנסת שולי מועלם־רפאלי (הבית היהודי) הבהירה שהמהלך נועד לסייע לציבור המתנחלים להתמודד עם בתי העסק הרבים המסרבים לשרת אותם ולגבש "רשימות שחורות" שיאפשרו להם להחרים עסקים אלה.

אף שהמהלך נרקם כדי לסייע ליישובים היהודיים מעבר לקו הירוק, הנוסח הסופי חל גם על עסקים המסרבים לספק שירות לאזורים גיאוגרפיים שונים בתוך תחומי ישראל, כמו יישובי עוטף עזה או הפריפריה. "כעת, עם אישור התקנות, נותר לעסקים וחברות לבחור בין שלוש אפשרויות: האחת היא להכנס לרשימות שחורות של צרכנים ביהודה ושומרון", אמרה מועלם־רפאלי ל"הארץ", "השנייה — להסתכן בתביעה משפטית, כאשר החוק והתקנות הן לצד הצרכן. לחלופין, בעלי העסקים האלה יוכלו להתייחס לחצי מיליון אזרחי ישראל המתגוררים ביו"ש כאל אזרחים שווי זכויות".

הצעת החוק אושרה בפברואר שעבר. התקנות שאושרו כעת מחייבות עסקים אלה להציב מעל כל קופה שלטים בגודל A4 לפחות, שיצהירו על כך שאינם מספקים שירות להתנחלויות או לאזורים אחרים. החוק, שלדברי מועלם־רפאלי מתייחס רק לעסקים שבהם מאה עובדים ומעלה, יאפשר למי שלא קיבל שירות מבלי שעודכן בכך מראש לתבוע מבית העסק פיצוי בסך עד עשרת אלפים שקלים. התקנות החדשות קובעות כי בעסקאות המבוצעות באמצעות הטלפון או האינטרנט, בעל העסק יחויב לגלות כבר בשלב השיווק את מדיניות השירות וההובלה.

עם אישורו של החוק בכנסת אישר יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), שהמהלך נועד לסייע לתושבי ההתנחלויות. "דעותיי בכל הנוגע למשא ומתן ביהודה ושומרון ידועות וברורות", אמר. "עם זאת, אני חוזר ואומר שכל עוד מדינת ישראל שלחה את האנשים האלה ואין לה האומץ לקבוע אחרת, אי אפשר לזרוק אותם, הם בני אדם".

מנגד, חבר הרשימה המשותפת, יוסף ג'בארין, אמר כי "המטרה כאן היא לקדם חקיקת סיפוח ולצייר נורמליזציה של ההתנחלויות כחלק מהמדינה הישראלית, מה שכמובן עומד בניגוד לחוק הבינלאומי". חברו של ג'בארין לסיעה, אחמד טיבי, הוסיף כי "ההתנחלויות הן עבירה על החוק הבינלאומי, ולכן לגיטימי שאנשים יתייחסו אליהן כאל דבר לא לגיטימי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ