אושר החוק המפנה שופטים לפסוק לאור עקרונות המשפט העברי כשאין מענה בחקיקה

הכנסת אישרה את החוק ברוב של שבעה ח"כים. החוק אושר בנוסח מרוכך, המשמש המלצה בלבד

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוזם המהלך, סלומינסקי, בכנסת, בשנה שעברה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת אישרה הלילה (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית את חוק המשפט העברי, המפנה שופטים לפסוק לאור עקרונות המשפט העברי בסוגיות שאין להן מענה בחקיקה או בתקדימים משפטיים. 39 חכי"ם תמכו בחוק ו-32 התנגדו לו.

המהלך נועד להעמיק את השפעת ההלכה היהודית על ההכרעות השיפוטיות כיום, אך הוא לא מחייב את השופטים ומשמש המלצה בלבד. במקביל, החוק יוסיף להפנות את השופטים גם ל"עקרונות מורשת ישראל", מונח עמום יותר שהופיע עד כה בחוק.

נוסח ההצעה השנויה במחלוקת עבר בשנים האחרונות ריכוך משמעותי: יוזם המהלך, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), ביקש תחילה להורות בחוק על הקמת מכון אקדמי לתרגום פסקי ההלכה לעידן המודרני, מהלך שנועד להנגיש את המשפט העברי לשופטים ולהקל עליהם לעשות בו שימוש. אולם, המהלך בוטל בשל ההתנגדות לו בכנסת ובמקומו הוחלט להסתפק בעדכון הסעיף הקיים ולהוסיף את המשפט העברי כמקור פרשני.

"הכוונה היא שאם יש לקונה בחוק, במקום שהשופט ירוץ לחפש בכל העולם מערכות חוקים מתאימות, שיסתכל במשפט העברי", הסביר סלומינסקי. "אם השופט ירצה, הוא ישתמש, ואם לא, הוא יפעיל שיקול דעת ויעשה מה שהוא מבין. זו לא מהפכה גדולה ואין כאן שום דבר שצריך להפחיד". 

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) תקפה מנגד: "זה צעד קטן לניסן סלומיאנסקי, צעד גדול לשקד, בנט וסמוטריץ' בדרך למדינת הלכה לא דמוקרטית". לדבריה, "המשפט העברי, שלא מכיר בשוויון של נשים ואחרים, שאוסר על הומוסקסואליות, שיש בו עונשים של סקילה ומוות - הוא עכשיו השראה בחוק יסודות המשפט של מדינת ישראל. במדינה דמוקרטית החוק הוא מה שקובעות וקובעים נציגי העם, לא מה שרק מיעוט מאמינים שקבע אלוהים". לדברי ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), "ההצעה הזו היא חלק ממהלך זוחל ומסוכן. הממשלה הזו מביאה סדרה של חוקים שהמטרה שלהם היא לשנות את יסודות השיטה, להרחיק את המערכת ככל שניתן מתפיסות מתקדמות של דמוקרטיה ולהפוך את המערכת ליותר לאומנית, שמרנית ודתית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ