כחלון הורה לסיעתו להתנגד לחוק עוקף בג"ץ: "לא ניתן לגורמים קיצוניים להוביל"

יו"ר כולנו אמר כי העברת החוק, שיאפשר ל-61 ח"כים לחוקק מחדש חוק שבג"ץ פסל, היא "הפרת ההסכם הקואליציוני ופגיעה בשלטון החוק". גם בני בגין הודיע שיצביע נגד "הצעת החוק הנפסדת הזו"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון בעוטף עזה, היום
יהונתן ליס

יו"ר כולנו, השר משה כחלון, הורה בצהריים (ראשון) לחברי סיעתו להצביע נגד הצעת החוק שתאפשר ל-61 ח"כים לחוקק מחדש חוקים שבג"ץ פסל. כחלון אמר כי "העברת החוק בוועדת השרים לחקיקה היא הפרה של ההסכם הקואליציוני ופגיעה בשלטון החוק. סיעת כולנו תמשיך להיאבק נגד חקיקת פסקת ההתגברות. נילחם ולא ניתן לגורמים קיצוניים להוביל את סדר יומה של מדינת ישראל".

"עצוב לראות איך חבורת קיצוניים לוקחת את תושבי דרום תל אביב כבני ערובה בשביל מאבק על כמה מנדטים וכותרות בעיתונים", כתב כחלון בטוויטר. "כפי שהתחייבתי, נתמוך בכל פיתרון שיביא מזור אמיתי לתושבי דרום תל אביב ולהרחקת המסתננים. אם הם לא מסוגלים להביא את הפתרון, אנחנו נביא אותו". כחלון אמר עוד כי הוא מצפה מראש הממשלה בנימין נתניהו להרגיע את שותפיו לקואליציה.

גם חבר הכנסת בני בגין (הליכוד) אמר בראיון לכאן רשת ב' שיצביע נגד. "אצביע נגד הצעת החוק הנפסדת הזו", אמר. "ועדת השרים לחקיקה הפכה את עצמה לזירת תחרות בקיצוניות. זה היה תרגיל בפראות פוליטית". לדבריו, הצעת החוק שנבחרה היא הקיצונית מבין כל אלו שנידונו. בגין העריך שהחוק לא יעבור, ובירך את כחלון על החלטתו שלא לתמוך בו: "שר האוצר מתייצב ועומד בפרץ באומץ פוליטי ראוי לציון". עוד הוסיף כי הוא מקווה שראש הממשלה יתערב וייממש את זכות הוטו שלו.

הראיון המלא עם בני בגין:

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום את הצעת החוק של חברי הכנסת ניסן סלומינסקי ובצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי. זאת, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו לא השתמש בזכות הווטו שיש לליכוד בוועדה, בעקבות האולטימטום שהציבו לו בבית היהודי.

השר יואב גלנט הצביע בעד ההצעה בניגוד לעמדת סיעת כולנו. יחד עם זאת, בסביבתו של גלנט אומרים כי הוא יצביע נגד הצעת החוק בכנסת אם כחלון יכפה משמעת סיעתית ב"כולנו". החליט לתמוך בה היום בוועדת השרים לחקיקה כי הסיעה לא קיבלה החלטה עקרונית בעניין והוא ביטא את עמדתו האישיתכחלון אמר היום לאחר אישור הצעת החוק כי בכולנו מוכנים לייצר דיון רחב על הסדרת היחסים בין בית המשפט לכנסת, אך ציין כי "זהו מהלך שיש לעשות בהסדרה לאחר שנים שהנושא לא טופל, ולא בקיצוניות כפי שהתרחשה היום ובחד-צדדיות כפי שפעלו היום".

חברת הכנסת רחל עזריה (כולנו) אמרה היום כי "פסקת ההתגברות שודדת מהאזרח את האפשרות לקבל עזרה כשנפגעות הזכויות הבסיסיות שלו. לא פעם עמדתי במצב הזה, ובג"ץ נתן מענה כשאף אחד אחר לא היה שם. אני לא תמיד מסכימה עם בג"ץ, אבל החוק הזה פוגע בזכויות יסוד של כל איש ואשה בישראל. לא אצביע בעדו".

שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד מסרו לאחר אישור החוק בוועדה, כי "הממשלה היום התחילה בבניית חומת ההפרדה בין שלוש הרשויות. התערבות בג"ץ בחקיקה ובהחלטות ממשלה חרגה מזמן מהנורמה המקובלת. פסקת ההתגברות תחזיר את אמון הציבור בבית המשפט העליון ותשיב את התפקידים המקוריים של הרשויות: הכנסת מחוקקת, הממשלה מבצעת, בית המשפט מפרש. אל לה לרשות להתערב בחברתה. יש לזכור כי הכנסת, כמייצגת את העם, היא הריבון כמו בכל דמוקרטיה מתוקנת".

היום אמר נתניהו לראשי הקואליציה כי "כדי להיות מעשיים עם פסקת ההתגברות, צריך להידבר עם כל הגורמים בקואליציה על מנת להגיע לנוסחה מוסכמת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ